Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strumień: Dyskusja o Beskidzkim HUBie

Podczas środowej (30.08.2023) sesji strumieńscy radni zdecydowali o podjęciu działań umożliwiających realizację projektu pn. „Beskidzki HUB - Centrum Innowacji Cyfrowych i Nowoczesnych Technologii”. O co chodzi?

Co to HUB?

Hub – to z języka ang. „centrum”. To określenie stosowane często do nazywania różnego rodzaju centrów np. przedsiębiorczości czy innowacji. Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej zaproponowała Gminie Strumień współpracę w stworzeniu centrum edukacji i technologii, swoisty inkubator przedsiębiorczości, który miałby wspierać innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie.

Beskidzki Hub Innowacji Cyfrowych IlabBB 43300 który będzie nowoczesnym centrum edukacyjnym, centrum B+R w zakresie rozwoju technologii z zakresu Industry 4.0 oraz tzw. one-stop-shop dla wszystkich przedsiębiorstw z regionu Podbeskidzia poszukujących nowych technologii oraz wsparcia w okresie transformacji z technologii analogowych do technologii cyfrowych” – wyjaśnia na swojej stronie ARR S.A.

Centrum to miałoby powstać na terenie po byłej kaflarni, a fundusze na ten cel (jeśli projekt by wygrał), miałyby pochodzić z programu rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Temat HUB na sesji w Strumieniu

Po stwierdzeniu kworum (14 radnych obecnych, jedna osoba nieobecna), radni przegłosowali wpierw odrzucenie wniosku o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego projektu pn. „Beskidzki HUB - Centrum Innowacji Cyfrowych i Nowoczesnych Technologii”. O to wnioskowała jedna z radnych, Patrycja Bojda, tłumacząc, że nie wszyscy radni zdążyli zapoznać się z materiałami i zadać pytania na ostatnim posiedzeniu Komisji Rady Miejskiej w Strumieniu, że nie mieli okazji m.in. dowiedzieć się, jaki podatek byłby z tego projektu, co by się stało z działką, jeśli projekt by się nie udał.

- To jest uchwała tylko intencyjna – wyjaśniała Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek, dodając, że nie jest ona konieczna i jeśli radni potrzebują więcej czasu, żeby się zapoznać z materiałami, to nie ma problemu, jednak ta uchwała daje sygnał dla możliwości rozpoczęcia prac przygotowawczych związanych z projektem.

- Chciałam tą uchwałą ukierunkować dyskusję na temat projektu. Ten temat jest państwu Radnym znany od 2021 roku [...]. Ta uchwała jest po to, żeby zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad tym projektem. Ona do niczego nas nie zobowiązuje […]. Chciałam mieć zielone światło od rady w postaci tej uchwały intencyjnej, bo jeśli zaczniemy ponosić jakieś wydatki np. z opracowaniem koncepcji, czy przygotowaniem studium wykonalności i potem państwo powiecie, że nam się ten pomysł nie podoba, to narażamy nie tylko siebie, ale głównego inwestora […]. Na ten moment nie decydujecie Państwo czy wchodzimy do spółki, czy wnosimy grunt. Chciałam, żebyście mi na ten moment odpowiedzieli, czy kierunki są właściwe - dodała.

Jak zauważyła Grygierek, uchwała właściwa, wiążąca dotycząca realizacji projektu ma pojawić się już po opracowaniu koncepcji, czyli w okolicach września - października.

W uchwale, która została przyjęta (9 głosów „za”, 2 „przeciw” i 3 wstrzymujące się) czytamy m.in.

- Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej planuje realizować projekt Beskidzki HUB - Centrum Innowacji Cyfrowych i Nowoczesnych Technologii wraz z lokalnymi inkubatorami przedsiębiorczości i wspierania firm typu start-up, w tym w Strumieniu. Celem projektu jest kompleksowe wpieranie transformacji gospodarczej, społecznej i środowiskowej podregionu bielskiego. W związku z czym pojawiła się możliwość wspólnej realizacji projektu, który pozwoliłby zapewnić mieszkańcom oraz przedsiębiorcom gminy Strumień i powiatu cieszyńskiego infrastrukturę świadczącą usługi doradczo-konsultacyjne, wspierającą nowopowstałe i istniejące przedsiębiorstwa, pobudzającą do aktywności gospodarczej. Projekt będzie miał istotny wpływ na rozwój gospodarczy gminy w związku z tym koniecznym jest podjęcie działań związanych z przystąpieniem Gminy Strumień do spółki ARR S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej.

Jak zauważyła Grygierek zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na działce tej są ściśle określone warunki zabudowy, które określają, że minimum 30 procent tej powierzchni to tereny zielone. – Jeśli założyć, że powstałby budynek 1200 metrów, to dochody roczne z działki plus nieruchomości,to 45 tysięcy rocznie dochodu z podatku – mówiła Grygierek, odpowiadając częściowo na wątpliwości radnej.

Szczegóły dotyczące projektu nie są jeszcze upublicznione, bowiem ARR S.A. będzie rywalizować z innymi podmiotami o fundusze na ten cel. 

 

Zapis sesji i materiały z niej dostępne są TUTAJ 

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: