Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Straż rybacka jest postrachem kłusowników

 Para się tym młodzież i dorośli. - Coraz częstsze staje się kłusownictwo osób młodo­cianych (częstokroć za przy­zwoleniem dorosłych opieku­nów). Dotyczy to przeważnie ludności Górek, Brennej, Le­śnicy, rzadziej Skoczowa. W sezonie letnim problem ten poszerza się o przyjezdnych ama­torów „ dzikiego wędkowania ".

Latem obserwuje się również nagminne budowanie tam i pułapek z materiałów tworzą­cych chronione dno potoków -alarmuje w sprawozdaniu z ubiegłorocznej działalności Społecznej Straży Rybackiej PZW jej komendant Wacław Santarius.

Podkreśla on jednak, iż po 3 latach działalności straży ry­backiej, dziesiątkach systema­tycznych kontroli oraz zdecy­dowanej postawie strażników, dyscyplina wędkarzy łowią­cych na naszych akwenach znacznie się poprawiła. Do rzadkości należą przypadki ła­mania przez nich regulaminu PZW.

Społeczna Straż Rybacka reprezentowana jest w powie­cie cieszyńskim przez 129 osób zrzeszonych w 10 kotach. Na co dzień organizacja ta współ­pracuje z policją, alarmując o sytuacjach drastycznego naru­szania prawa. W 2003 r. straż­nicy przeprowadzili 337 kon­troli wód będących własnością zarówno Skarbu Państwa, jak i poszczególnych kół PZW. Lu­strowali Wisłę, Brennicę, Leśnicę, Piotrówkę, Knajkę i inne mniejsze cieki wodne. Pod ich opieka, znajdowała się także graniczna Olza, którą monito­rowano wspólnie z funkcjona­riuszami Straży Granicznej i członkami'Ćeskeho Rybarskeho Svazu interweniowali Czeskiego Cieszy­na. Ogółem nasi strażnicy skontrolowali 1866 wędkarzy. 62 razy udzielali pouczeń, w 1 2 wypadkach wystosowali pisma

do kół PZW informujące o na­ruszeniu przepisów Regulami­nu Amatorskiego Połowu Ryb. Osiem razy skonfiskowali na­rzędzia kłusownicze.

W ub. roku strażnicy ujaw­nili zatrucie Białej Wisełki na 3-kilometrowym odcinku prze­pływającym przez rezerwat w Wiśle Czarnem, a także zatru­cie wód Młynówki Ustrońsko-Skoczowskiej. Ponadto inter­weniowali po zatrzymaniu wody na śluzie Młynówki w Obłaźcu. Dziś ich wielki nie­pokój i sprzeciw budzą prace prowadzone w korycie rzeki Wisły oraz jej dopływach.

- W projekcie nie uwzględ­niono podstawowych wymogów pozwalających na przetrwanie i rozwój ichtiofauny rzeki. W dotychczasowej formie istnie­niu, przy tak ogromnej presji turystycznej, byt ichtiofauny był mocno zagrożony. Po ukończe­niu robót naprawczo-regulacyjnych i docelowym ukształtowa­niu koryta rzeki jej naturalni mieszkańcy /nagą nie znaleźć warunków do dalszego bytowa­nia i sztuczne zarybianie prowa­dzone przez czlonków PZW może nie osiągnąć zamierzone­go celu - odbudowy i utrzyma­nia zniszczonego stada podsta­wowego - stwierdza w swym raporcie W. Santarius.

 

źródło: gzc
dodał: D.D.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: