Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

SPECJALNA KOMISJA BADA, W JAKI SPOSÓB DOSZŁO DO WYPADKU

- Nie słyszałam uderzenia. Obudzili mnie dopiero strażacy, którzy przyszli do nas po słomę. Od razu wybie­gam z domu l widziałam navet, Jak ta ropa wycieka z cysterny - mówi mieszkająca tuż obok torów Danuta Żertka z  Mnicha. Jej pole najbardziej ucierpiało podczas katastrofy. Cieszyńscy strażacy przybyli na miejsce wypadku po 20 minutach. Zabez­pieczyli teren, ustawili za­stawki na okolicznych ro­wach melioracyjnych oraz wezwali plutony chemiczne z Bielska i Katowic. - Zaczopowali również otwór w cy­sternie, mimo iż w takich sytuacjach nie wolno do ni ej przystawić nawet drabiny, by nie spowodować iskry - mó­wił obecny na miejscu zda­rzenia Karol Trzoński, za­stępca dyrektora ds. eksplo­atacyjnych Zakładu Linii Ko­lejowych w Katowicach.

Wypompowywanie ropy z okolicznych rowów meliora­cyjnych trwało przez cały wto­rek. Na wszelki wypadek spe­cjalną zastawkę strażacy usta­wili także u ujścia do Zbiorni­ka Goczałkowickiego.

- Rów, do którego spłynęła ropa jest jednak ślepy i nie ma niebezpieczeństwa, że przedostanie się ona do wód akwenu - zapewniał kierują­cy akcją ratunkową młodszy brygadier Piotr Suchy, ko­mendant powiatowy Pań­stwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

Na razie nie wiadomo, dla­czego lokomotywa uderzyła w skład z cysternami. Okoliczno­ści wypadku bada specjalna komisja. Rezultaty jej prac będą znane najwcześniej za dwa, trzy tygodnie. Obaj ma­szyniści byli jednak trzeźwi, a skutki wypadku zminimalizo­wał tzw. wagon zabezpieczają­cy, czyli węglarka doczepiona na końcu do składu. To właśnie w nią uderzyła lokomotywa.

- Lepiej nie myśleć, co by było, gdyby lokomotywa naje­chała bezpośrednio na cyster­nę. Z pewnością doszłoby wów­czas do ogromnej katastrofy -stwierdza K. Trzoński.

źródło: gzc
dodał: D.D.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: