Smog unosi się w powietrzu
25.01.2013 9:15
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o kolejnych przekroczeniach wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego. W środę w Cieszynie wartość dopuszczalna była przekroczona o 102 %. Wczoraj, w czwartek wartość ta była przekroczona już o 202%.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 24.01.2013 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez WIOŚ, w naszym regionie nie zanotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: dwutlenku azotu ,dwutlenku siarki czy tlenku węgla. Jednak problemem jest unoszacy sięw powietrzu pył zawieszony. W ostatnich dwóch dniach największe przekroczenie stanu stężenia zanotowano w Żywcu. To aż 240% dopuszczalnych średnich stężeń. Kolejne miejscowości z wysokimi wynikami to Sosnowiec 184% Bielsko – Biała 166%. W środę w Cieszynie odnotowano przekroczenie o 102%. Wczoraj wartość ta już wynosiła 202%
Jak informuje Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach, dzisiaj w piątek będziemy w zasięgu klina wyżu azorskiego, w mroźnej arktycznej masie powietrza napływającego z północnego-wschodu. W dzień zachmurzenie duże. Miejscami, głównie na południu województwa, słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9 do -7°C, na szczytach Beskidów od -11 do -9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal niekorzystne, z możliwością ich dalszego pogarszania – informuje w komunikacie dr Jerzy Kopyczok z-ca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Na terenach aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, aglomeracji górnośląskiej, a także w kotlinie żywieckiej i na Podbeskidziu, będą występowały wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, mogące okresowo przekraczać jego poziom ostrzegawczy 200 µg/m3. Poziomy dopuszczalnych stężeń pozostałych mierzonych zanieczyszczeń mogą być nieco wyższe od występujących w poprzedniej dobie.
JB
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: