Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał układ urbanistyczny Cieszyna do rejestru zabytków
Decyzja Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z końca września klasyfikuje układ urbanistyczny Cieszyna jako zabytek klasy "A", tzn. taki, który jest świadectwem minionej epoki bądź zdarzenia i którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Wpis figuruje pod numerem A/317/10.
Część układu urbanistycznego była już wpisana do rejestru zabytków wcześniej - 15 grudnia 1985 roku wpisano wzgórze zamkowe i dwa historyczne rynki z przylegającymi ulicami. Granica terenu objętego ochroną poprzez wpis obejmować będzie teraz większy obszar centrum. Dokładną mapkę przebiegu granic można zobaczyć tu: http://www.cieszyn.pl/files/Cieszyn%20-%20uklad%20urbanistyczny%20-%20mapka.pdf
W Decyzji możemy przeczytać, że elementami ważnymi są w szczególności:
· Góra Zamkowa,
· teren lokacyjnego miasta w obrębie nieuwidocznionych murów obronnych,
· Górne Przedmieście,
· Przedmieście Przykopa,
· dwa zespoły XIX-wiecznej zabudowy, po stronie północnej i południowej Górnego Przedmieścia,
· dzielnica willowo–ogrodowa na południowym zboczu wzgórza tzw. Małego Jaworowego, od zabudowań koszar do nabrzeża Olzy.
W uzasadnieniu decyzji Śląski Wojewódzki konserwator Zabytków podał:
Układ urbanistyczny Cieszyna posiada wyjątkowe wartości historyczne, zabytkowe i urbanistyczne w skali Polski. Jego zachowanie i właściwe utrzymanie relacji przestrzennych leży w interesie społecznym, gdyŜ właściwa ochrona układu urbanistycznego miasta zapewni przetrwanie tego wyjątkowego zabytku dla przyszłych pokoleń, jako świadectwa historii i założenia architektonicznego o wybitnych walorach.
Z cieszyńskich zabytków do rejestru wpisane są już m.in. zespół zamkowy, cmentarz żydowski, tetr, ratusz i liczne kamienice.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.