Skoczów - to były dobre wakacje

Nauczyciele ze Skoczowa potrafią dobrze zagospodarować czas swoim podopiecznym. Dwie szkoły z gminy znalazły się w czołówce placówek nagrodzonych za organizację zajęć podczas minionych wakacji.

O wakacjach już zapomnieli, ale przypomniał o nich śląski Sanepid. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna po raz siódmy zorganizowała konkurs na najlepiej zorganizowany wypoczynek letni w miejscu zamieszkania – lato 2016 pod nazwą „Wakacje: Bezpiecznie, Zdrowo i Zabawnie”. Konkurs adresowany był do organizatorów nieodpłatnego letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscu zamieszkania. Placówki organizujące zajęcia, musiały przygotować raport ze swoich działań. Pierwsze i drugie miejsce zajęły placówki z gminy Skoczów.

Jak mówi naszemu portalowi Katarzyna Borek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej - ocenialiśmy informacje o bezpieczeństwie przekazywane dzieciom i młodzieży, zawartość merytoryczną programu i jego innowacyjność. W przypadku Skoczowa program 'pociąg do zdrowia' był bardzo nowatorski. Ocenialiśmy też wartość artystyczną pracy. Najważniejszym elementem były wartości edukacyjne, czyli bezpieczne, aktywne spędzanie czasu.

Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Zofii Kossak w Pierśćcu zajęła pierwsze miejsce. Ferie dla uczniów organizowała przez pierwsze dwa tygodnie wakacji. - Pieniądze na zajęcia mieliśmy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Odbyliśmy wiele wyjazdów. Było wszystko to, co dzieci uwielbiają, dmuchane zamki, baseny kulkowe. Z wypiekami na twarzy dzieciaki słuchały wykładów grupy 'Astrohunters' którzy opowiadali o gwiazdach. Nasze wakacje związane były z pociągiem, zaplanowaliśmy, że każdy dzień będzie wagonem o innym tytule. Był wagon sportowców, nurków, poszukiwaczy. Taką też formę przybrała nasza kronika – mówi Józefa Ferek, koordynator wakacyjnych zajęć. Zwracano szczególną uwagę na zajęcia sportowe i prozdrowotne.

Drugi w kolejności był Zespół Szkół Specjalnych ze Skoczowa. - My również organizowaliśmy wypoczynek przez dwa tygodnie. Po tych zajęciach nasz nauczyciel Rafał Hejnowicz, przygotował barwne sprawozdanie w formie książki. Dzień po dniu dokumentowane jest to, co udało się nam podczas wakacji zrobić - mówi Dorota Michałowska dyrektor szkoły.

Jak podkreśla, dzieci z jej szkoły mają utrudniony dostęp do zajęć organizowanych w innych placówkach. - My organizujemy takie zajęcia od czterech lat, co roku mamy więcej dzieci. Mieliśmy prawie 70 dzieci. Grupy i zajęcia były integracyjne, dzieci z niepełnosprawnościami i w normie intelektualnej - dodaje dyrektorka. Spektrum zajęć było bardzo szerokie. Były zajęcia z pierwszej pomocy, jak dbać o zdrowie, jak zachowywać się w czasie upałów. Dzieciaki podczas wakacji odwiedzały tez służby ratunkowe. Nie zabrakło zajęć sportowych i ruchowych.

Szkoły w ramach nagród otrzymały sprzęt sportowy. Konkursowi patronował Wojewoda Śląski, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, oraz Śląski Kurator Oświaty.

Nagrodzone prace można zobaczyć tutaj.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją