Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skandal w Błogocicach! Nielegalny alkohol i konflikt z władzą w tle

Mieszkający w podcieszyńskich Błogocicach Jerzy S. miał zajmować się nielegalną produkcją wina, a na domiar złego nie chciał się swoim trunkiem podzielić z... lokalnymi władzami.

Tokaj, rabunki i spór

Do skandalu z udziałem Jerzego Sobka - wyjątkowo pozwalamy sobie upublicznić nazwisko podejrzanego - doszło w 1611 roku. Ten szanowany w Błogocicach szlachcic, który od ponad dekady był właścicielem tamtejszego zameczku, postanowił zająć się produkcją alkoholu. Interes jednak nie przypadł do gustu księciowi Adamowi Wacławowi oraz cieszyńskiemu cechowi winiarzy. - Sobek szynkował winem w Błogocicach, czym naruszał miejskie prawo jednej mili, w obrębie której nikt nie mógł sprzedawać i konkurować z cieszyńskim cechem winiarzy. W roku 1611 książę Adam Wacław zwrócił się do właściciela Błogocic o sprzedaż beczułki tokajskiego wina, Sobek jednak odmówił. Książę napisał do niego pełen wymówek list - piszą Kazimierz Jaworski oraz Wojciech Grajewski w artykule "Szlachta w Końskiej", opublikowanym w Pamiętniku Cieszyńskim, tom 23.

Wydawać by się mogło, że spór o beczułkę wina nie może przynieść poważnych konsekwencji. Jak jednak pokazuje historia, konflikt o cieszyński tokaj mocno zaognił relacje na linii Cieszyn - Błogocice. Książę Adam Wacław przeniósł bowiem swoją niechęć i wrogość z ojca (Jerzego [II] Sobka) na syna (Jerzego [III]). - W roku 1616, już po śmierci Jerzego [II], za zgodą księcia młodzi członkowie cechu winiarzy z pomocą pachołka zamkowego rozbili błogocickie piwnice i wypili na cieszyńskim rynku w obecności księcia zrabowane wino - wyjaśniają historycy dodając, że do podobnego aktu wandalizmu doszło wiele lat później - w 1644 roku. - Z rozkazu księżnej Elżbiety Lukrecji członkowie cechu winiarzy zajęli młode wino i piwo w Błogocicach - podkreślają Jaworski i Grajewski.

Trafił swój na swego

Postać księcia Adama Wacława jest jednak równie barwna, co błogocickiego szlachcica. Ów przedstawiciel rodu cieszyńskich Piastów - na rok przed opisywanymi wyżej wydarzeniami - postanowił bowiem zmienić wiarę z protestanckiej na katolicką. - Decyzja księcia o zmianie dokonała się nagle i zaskoczyła wszystkich. Uważa się, że książę, nie posiadający specjalnych tajemnic przed otoczeniem, raczej nie kryłby takiego zamysłu, gdyby przygotowywał się do niego przez dłuższy czas - pisze Anna Machej w artykule "Adama Wacława, księcia cieszyńskiego, zmiana wyznania w 1610 roku i okoliczności tego wydarzenia"

Jak jednak dodaje autorka, niekoniecznie musiało tak być. - Przybywając w 1610 roku do Cieszyna, książę przyprowadził ze sobą jezuitę Jerzego Dingenauera. Był już więc przygotowany do podjęcia tego kroku, bądź też - choć przyznajemy, iż jest to śmiała, pozbawiona podstaw źródłowych hipoteza - już wcześniej dokonał konwersji, w Cieszynie jedynie uczynił to publicznie, celem dania przykładu swoim poddanym. 

Zameczek a cieszyński park

Na zakończenie warto też wspomnieć, że losy zameczku w Błogocicach przeplatają się z historią nadolziańskiego grodu także w późniejszym okresie. - W 1800 roku Wilhelm Mundy założył w dworze oraz pobliskim folwarku i młynie wałkownię sukna, skąd wzięła się miejscowa nazwa "Pod Wałką" - pisze Mariusz Makowski w książce "Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim". 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-04 08:35:55
sierżant_Niemyty_Wycior: skandal to jest na Kubalonce - PiS-owski nominat bez kwalifikacji Macura Ryszard, nauczyciel z zawodu, ministrant z zamiłowania, zostaje szefem Wojewódzkiego Centrum Pediatrii na Kubalonce - BMW i TKM, to są podstawowe reguły według jakich PiS rządzi Polską
2021-08-04 10:42:02
kluzo4@wp.pl: Pan Macura kiedyś stwierdził ,że program PiS to wg niego "wyrównywanie szans"-więc panie "sierżancie_Niemyty_Wycior"wszystko jest ok-tym bardziej ,że dzieje się to pod hasłem "Dobra zmiana",a wujek pana Dudy stwierdził,że nadaje się do rady nadzorczej PKP Cargo bo kiedyś zmieniał Andrzejkowi pieluchy-więc ma kompetencje ,żeby w tej radzie zasiadać.Teraz wystaczy tylko poczekać cierpliwie na "merytoryczne oświecenie wywrotowców-czyli m.in mnie"przez pana "Donusia,że to jest najlepszy,obiektywny wybór,oczywiście transparentny i bez śladów nepotyzmu oraz kolesiowstwa-bo jak wiadomo pan Macura jako nauczyciel,ministrant i szafarz ma najlepsze kompetencje do stanowiska ,które obejmie.Jednym słowem:Prawo y sprawiedliwość .Pozdrawiam wszystkich,zwłaszcza tych,którzy teraz będą stawać w obronie jedynej słusznej sprawy.
2021-08-04 13:35:30
Edward_Sanetra: wstyd to dla takich ludzi uczucie raczej nieznane
2021-08-04 19:44:01
florian: Pan KR wie, na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć ilość wyświetleń.
2021-08-04 19:45:04
florian: Pominąwszy teologiczne spory, różnice wyznaniowe i poglądy dotyczące istnienia jakiejś wyższej bytowości, wspomnienie Reformacji powinno być obchodzone przez wszystkich mieszkańców identyfikujących się ze Śląskiem Cieszyńskim. To właśnie pastorzy protestanccy już od XVI wieku popularyzowali wśród ludu literacki język polski i twórczość polskiego renesansu, chociażby Jana Kochanowskiego, nabożeństwa odprawiali w języku miejscowych, czyli po polsku. Konwersję księcia Cieszyńskiego, w ówczesnym okresie, kiedy religia w sposób nieodłączny wiązała się z polityką, śmiało możemy postrzegać raczej jako AKT POLITYCZNY, niż wynik wewnętrznych przekonań. To Król Polski powołał do funkcjonowania pierwsze protestanckie państwo, i to Króla Polskiego protestanci w XVI wieku uznawali za swego protektora.
2021-08-04 19:46:00
florian: Niewątpliwie uświadomienie sobie tych zależności zmienia obraz postrzegania reformacji z XVI w., którą obecnie oceniamy wedle późniejszych wydarzeń i na podstawie fałszywej identyfikacji reformacji tylko z jedną grupą wyznaniową w ramach chrześcijaństwa. W XVI w. nie mieliśmy do czynienia z jedną reformacją, raczej z szeregiem reformacji, które objęły wszystkie wyznania chrześcijańskie, również prawosławie. Reformacja w odniesieniu do regionu Śląska Cieszyńskiego była niezwykle ważnym wydarzeniem i procesem, kontynuowanym przez kolejne stulecia. Wbrew pozorom i powszechnym wyobrażeniom, polskość na Śląsku Cieszyńskim była krzewiona głównie przez wspólnoty protestanckie, co najciekawsze, idee narodowe w innych częściach kraju kojarzone z katolicyzmem, w regionie reprezentowane były w sporej, nawet przeważającej mierze właśnie przez wyznających protestantyzm i z nim związanych.
2021-08-04 19:47:35
florian: W końcu reformacja, na poczet sporów wyznaniowych toczonych pomiędzy mieszkańcami, przyczyniła się do upowszechnienia słowa drukowanego i alfabetyzacji społeczeństwa, a także wykształcenia się modelowej Tolerancji, z którą region do dziś jest kojarzony. Warto dodać, iż protestantyzm na Śląsku Cieszyńskim, podobnie jak każda wspólnota wyznaniowa, nie stanowił monolitu. Z tą polskością bywało różnie, bo trzeba wiedzieć, że duchowieństwo ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim podzielone było na polskie i niemieckie. Obie frakcje narodowe walczyły ze sobą o wpływy w kościele. Pisze o tym m.in. prof. Janusz Spyra. Z polskością bywa wiązany pastor Leopold Otto, do jego opozycjonistów należał np. Theodor Haase. Rozbudzanie świadomości narodowej na Śląsku Cieszyńskim czynione było przez kler i osoby z nim związane. Paweł Stalmach, uczeń Ludovita Stuhra stanowi tego przykład.
2021-08-04 19:48:36
florian: Przy okazji wypada dodać, iż określenie "PROTESTANTYZM", wbrew powszechnej opinii, jest nie tyle wiązane z "protestem" wobec stanowiska Rzymu, ile raczej z protestem wobec postawy SEJMU RZESZY z 1529 r. Luter, wbrew pozorom nie wymyślił nic nowatorskiego, zalążki reformacji obserwowane są już wcześniej, wiązane bywają również np. z Soborem Florenckim i wpływami intelektualnymi upadającego Bizancjum. Fenomen Lutra polega na tym, iż udało się mu zyskać poparcie władzy świeckiej, której Luter się niewątpliwie całkowicie podporządkował, likwidując tym sposobem spór na linii relacji państwo-kościół.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: