Should I stay or should I go? Po debacie w Domu Narodowym
To była retoryczna szermierka. Naprzeciw siebie stanęły dwa czteroosobowe zespoły: za tezą i przeciw tezie. Każdy z uczestników debaty miał limitowany czas wypowiedzi i funkcję, którą pełnił w swoim zespole. W debacie głos mogły zabierać także osoby z publiczności, która licznie zgromadziła się na sali. Wśród niej przeważały przede wszystkim młode twarze, ale nie zabrakło i nauczycieli, radnych Cieszyna i powiatu oraz mieszkańców miasta. Tezy „Warto tutaj zostać” bronili: Katarzyna Pinkas, Michał Kożusznik, Damian Richter (wszyscy z Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie) oraz Patrycja Skrzypoń (z I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie). Przeciw tezie byli: Katarzyna Siewko (z I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie), Jan Rusz (z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie), Justyna Grzonka (z Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie) i Michał Janik (z Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie).
Nad regulaminowym przebiegiem debaty czuwały: Aleksandra Kanafek i Joanna Machej (obie z II L.O. im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie), a marszałkinią debaty była Klaudia Rauer (z I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie).
Zwolennicy pozostania w Cieszynie zwracali uwagę na bogactwo wielokulturowości Śląska Cieszyńskiego, jego religijnej tolerancji oraz bezpieczeństwie i bogactwa naturalne. Drużyna za tezą wskazywała na wielość organizacji społecznych, imprez kulturalnych w naszym regionie. - Pozwólcie nam działać – prosili miłośnicy Cieszyna. Drużyna przeciwna wypadła zdecydowanie korzystniej na tle swoich adwersarzy, co potwierdziło późniejsze głosowanie publiczności. Zwolennicy opuszczenia Cieszyna zwracali uwagę m.in. na peryferyjność naszego miasta, stagnację, bezrobocie, problemy komunikacyjne. - Dziś Cieszyn zmienił się w jeden wielki sklep, nie zawsze z dobrymi produktami i jeden wielki bank, by ludzie mogli się w nim zadłużać – mówił Michał Janik. A potem przekonywał jeszcze mocniej: - Wedle niektórych żyjemy na zadupiu.
Przed rozpoczęcie debaty 58 osób było zwolennikiem tezy „Warto zostać w Cieszynie”, przeciw było 77. Po wysłuchaniu argumentów obu stron liczba miłośników Cieszyna zmalała do 45, a liczba osób, które uważają, że warto Cieszyn opuścić do 90. Jury w składzie: Barbara Glac (Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie), Andrzej Bizoń (dyrektor Gimnazjum z Językiem Polskim w Czeskim Cieszynie) i Adam Swakoń (wiceburmistrz Cieszyna) wybrało najlepszego mówcę debaty. Została nim Patrycja Skrzypoń z I L.O. im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. - To dla mnie duże wyróżnienie. Nie ważne, po której byliśmy stronie, po prostu chcieliśmy coś dobrego zrobić dla Cieszyna. Równie dobrze mogłam być przeciw tezie. Na pewno znalazłabym wiele argumentów. Przede wszystkim mówiłabym o problemach Cieszyna z komunikacją autobusową – mówiła Patrycja Skrzypoń portalowi OX.pl.
Na koniec debaty wszystkich spotkało niecodzienne zdarzenie. Głos zabrał Aleksander Górny, który ujawnił, że to on stoi za popularną stroną w serwisie społecznościowym Facebook „Beskit Cieszyński 43400”, która w ironiczny i często złośliwy sposób pisze nie tylko o polityce Cieszyna.
Debatę w ramach projektu „Cieszyńska szkoła obywatelska: po obu stronach Olzy” zorganizowali Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych i Kongres Polaków w Republice Czeskiej.
Łukasz Grzesiczak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.