Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Samorządowcy i parlamentarzyści debatowali w Kurii

O wspólnym mianowniku władzy świeckiej i kościelnej debatowali samorządowcy i parlamentarzyści, którzy zagościli w Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Spotkanie związane było z dobiegającym końca diecezjalnym etapie Synodu Biskupów.


Diecezja Bielsko-Żywiecka powoli kończy diecezjalny etap Synodu Biskupów, który został zwołany przez papieża Franciszka. W Kurii Diecezjalnej w synodalnej debacie parlamentarzystów i samorządowców udział wzięło około 25 osób. Byli wśród nich: poseł na Sejm RP i wiceminister, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie oraz radni rad gminnych, miejskich i powiatowych.

Wszyscy debatowali o potrzebie współpracy Kościoła i państwa, integracji i szukaniu wspólnego mianownika w życiu społecznym i dobru wspólnym. Spotkanie poprowadził ks. Marek Studenski, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców diecezji bielsko-żywieckiej, który przybliżył specyfikę zagadnień synodalnych.

O drodze synodalnej, która, według założeń całego przedsięwzięcia, nie zakończy się wraz z trwającym obecnie synodem opowiedział Robert Karp – jedna osób odpowiedzialnych za synodalną syntezę diecezjalną.

W dyskusji poruszano temat potrzeby budowania autorytetów – na miarę św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem większości, to właśnie takie osoby są w stanie pozytywnie zainspirować i pociągnąć ku dobremu konkretne środowiska danej społeczności.
Pojawiła się także propozycja organizacji spotkań księży proboszczów danej parafii z organami władz samorządowych. - Dobra współpraca organów gminy z proboszczem to wspólne dostrzeżenie problemów mieszkańców czy konkretnej rodziny, domu – wskazano i zaakcentowano potrzebę współpracy Kościoła i Ojczyzny.
Wskazano także na konieczność integracji i szukania wspólnego mianownika w życiu społecznym, szukania dobra wspólnego. - Dyskusja nie powinna się skończyć w momencie, kiedy skończy się synod, powinna trwać dalej – przypomniano, odwołując się do założeń procesu synodalnego prowadzonego i inspirowanego przez Ducha Świętego.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-27 14:11:35
AntyklerForte+: no tam ich jeszcze kuźwa świnia nie zaniosła!
2022-05-27 14:13:20
AntyklerForte+: skandal, wstyd, blamaż - listę obecności proszę tych świetojebliwych dupowlazców
2022-05-27 15:22:27
danton: KK w Polsce w latach 90. XX w. wykorzystał kompromitację lewicy i obarczenie tej formacji (szeroko pojętej) odium za cały okres PRL, pomijając przy tym ważne fakty, iż: 1) Polska Ludowa była państwem, które stanowiło konsekwencję kompromisu, jaki w Teheranie, Jałcie i Poczdamie zawarły między sobą ZSRR, USA i UK; 2) Reżym komunistyczny w Polsce podzielony był na okresy, w których swoje przewagi miewały frakcje o nastawieniu internacjonalistycznym lub narodowym (odpowiednio żydy i chamy, wg nomenklatury W. Jedlickiego), które wzajemnie się zwalczały. Historia PRL stanowi ciąg rywalizacji i rozgrywek pomiędzy wymienionymi frakcjami; 3) KK przez wzgląd na swe oddziaływanie społeczne, przez każdą frakcję był traktowany jako nieformalna strona sporu, stąd każda z frakcji stronę kościelną próbowała pozyskać albo zastraszyć; 4) KK w historii PRL nie zawsze postępował zgodnie z polskim interesem narodowym, np. wchodził w kompetencje MSZ, przez długi okres nie uznawał zaistniałych zmian granicznych ani PRL za podmiot prawa międzynarodowego; 5) Struktura KK posłużyła tak nazywającej się opozycji demokratycznej (inaczej lewica laicka, rewizjoniści) do prowadzenia działalności politycznej i ochrony działaczy opozycyjnych przed represjami ze strony władz.
2022-05-27 15:24:01
danton: W konsekwencji transformacji i kompromisu pomiędzy stroną rządową (PZPR) a społeczną (opozycja demokratyczna, bez ekstremy niepodległościowej, takiej jak np. Kornel Morawiecki) KK postanowił wykorzystać osłabienie władz państwowych i ugruntować swoją jak największą pozycję w ramach państwa. Stąd przeforsowano korzystny zwrot mienia, różnego rodzaju profity w np. w ramach Funduszu Kościelnego, korzystny dla siebie konkordat, religię w szkołach etc. Znajomości pomiędzy przedstawicielami władz kościelnych i świeckich z okresu opozycyjnego także owocowały, tym bardziej, iż pozycję KK władze państwowe postanowiły wykorzystać pod kampanię akcesyjną do UE. Wszelkiego rodzaju kontrowersje rozwiązywały wizyty JPII w kraju.
2022-05-27 15:25:04
danton: Jak się po latach okazało, KK padł ofiarą swego własnego sukcesu sprzed dekad. Korzystna sytuacja kleru zwolniła sporą część duchownych z poczucia obowiązku dbałości o wiernych i przestrzegania koniecznych zasad moralnych, tym bardziej, iż ci przyzwyczaili się do łagodniejszego traktowania ze strony organów państwa. Wielu, którzy rzekomo poczuli powołanie, w rzeczywistości nęciła chęć łatwiejszego życia i zapewnienie sobie odpowiedniej pozycji społecznej, czym cieszyli się duchowni w latach 80. i 90. XX wieku.
2022-05-27 15:25:32
danton: Przeniesienie nauczania religii z salek do szkół stanowiło jeden z największych błędów Kościoła, do czego nieoficjalnie przyznaje się spora część duchownych. Katecheza zaczęła być postrzegana jako zwyczajny przedmiot, do tego zbędny i straciła swą niezwykłą aurę. Upadek atrakcyjności katechezy, spłycenie znaczenia tego przedmiotu, a także ograniczenie postrzegania katolicyzmu do: 1) regularnego uczestnictwa we Mszy; 2) spraw intymnych, np. zmuszanie do życia w małżeństwie bez zwracania uwagi na problem przemocy, czy innych patologii; 3) przyjmowania wizyty duszpasterskiej (koperta); po latach zaowocowały traktowaniem KK przez wiernych jako instytucji ograniczonej do działalności administracyjnej, gdzie wyznaniowość, wiara, Bóg zostały zepchnięte na margines. Pozycja KK, jaką ta instytucja zapewniła sobie w czasach transformacji ustrojowej, po długim okresie przemian jest coraz bardziej podważana.
2022-05-27 15:27:07
danton: Pojawiające się skandale i afery, które coraz częściej wychodzą na światło dzienne (słusznie), nie pomagają wizerunkowi KK, także jako autorytetowi moralnemu. Smutny i krzywdzący jest fakt, iż niegodziwościami popełnianymi przez poszczególnych duchownych, które ci czynią jako osoby fizyczne, są obarczani uczciwi wierni i duchowni, i jest przy tym stosowana charakterystyczna dla totalitaryzmu odpowiedzialność zbiorowa. Tego rodzaju nadużycie należy za każdym razem potępiać. Celem jest oczyszczenie KK, a nie likwidacja tej wspólnoty wyznaniowej, co poniektórzy antyteiści traktują jako sens swojej działalności, często bazującej na prymitywnej nienawiści. Każdy za swoje czyny odpowiada indywidualnie, tym bardziej, jeżeli nauczanie i treści przekazywane przez konkretną wspólnotę wyznaniową zabraniają łamania prawa i dokonywania określonych czynów.
2022-05-27 15:28:09
danton: Tuszowanie przestępstw seksualnych jest NAGANNE i obrzydliwe, tym bardziej, jeżeli pokrzywdzone są dzieci. Co nie oznacza, iż możemy zapominać o przewinieniach pozostałych środowisk. Reprezentanci środowiska tak nazywanej lewicy laickiej w latach 80. XX w. pozostawali głusi na ekscesy, które odbywały się wówczas na terenie jednej z gdańskich parafii. Czy ich zachowanie jest godne pochwały? Kto chroni Polańskiego przed poniesieniem odpowiedzialności? Jakiego rodzaju zachowania swego czasu pochwalał Daniel Cohn-Bendit? Dlaczego Jankowski za życia nie poniósł odpowiedzialności?
2022-05-27 18:07:23
oxjas1: Klerykalizacja zycia publicznego na calego ! Zadna uroczystosc w Polsce nie moze sie odbyc bez biskupa, a politycy rzadzacej partii PiS pielgrzymuja jak do mekki do jednego takiego szeregowego zakonnika z Torunia, ze o olbrzymich pieniadzach plynacych z kieszeni podatnika do kiesy koscielnej nie wspomne.
2022-05-27 21:51:18
miriam11: Donek ,dej pokuj.
2022-05-27 21:56:57
miriam11: POKÓJ
2022-05-27 21:57:16
Po Prostu: to co tu płodzi jest NAGANNE i obrzydliwe, po prostu
2022-05-27 21:57:43
miriam11: O czywiście :)
2022-05-27 22:01:31
miriam11: Krzyś. PEDOFILIE I INNE zboczenia, oczywiście nie powinny być TUSZOWANE.
2022-05-27 22:05:18
miriam11: i to ,NIE ZALEŻNIE Z KTÓREJ SĄ FRAKCJI ZAWODOWEJ . ( Krzyś/ Donek) niepotrzebne skreślić.
2022-05-27 22:07:18
miriam11: Inno sprawa. Co mo kuria z samorządem??
2022-05-27 22:13:25
św. Patryk.: miriam co ty pierdzielisz o "frakcjach zawodowych"?! słyszałeś żeby jakiś związek zawodowy aktorów albo stowarzyszenie woźniców hodowały i chroniły pedofilów tak jak kościół katolicki?? co ma zawód z instytucjonalnym kurestwem??
2022-05-27 22:26:23
AntyklerForte+: polski kler katolicki to dziś jedna wielka partia polityczna, koalicjant PiS z rozbudowaną strukturą organizacyjną i wpływami w całej Polsce, blisko 30 tys. politykierskich propagandystów w sutannach i do tego politbiuru pod naszą Episkopat - to instytucja zasilana przez PiS miliardami z naszych podatków i bez naszej zgody, nastawiona wyłącznie na maksymalizację zysków i korzyści jakie jej przynosi wysługiwanie się PiS i utrzymywanie chwiejącej się władzy nad malejącym w oczach stadem owieczek - z samorządem kuria tyle ma wspólnego, że bezczelnie szantażuje samorządowców przy każdych kolejnych wyborach dając do zrozumienia, że może ich z ambon poprzeć albo opluć, i stąd te haniebne i upokarzające jak ta opisana w tekście pielgrzymki cienkich samorządowych bolków do biskupów
2022-05-28 08:37:35
miriam11: To znaczy Patryku że tobie nie przeszkadza sam pedofil jako osoba, tylko jego ewentualne zacieranie czynów . Brawo, no brawo
2022-05-28 11:53:16
św. Patryk.: to znaczy miriamku że twoje umiejętności czytania ze zrozumieniem są m i e r n e, i to jest zawyżona ocena
2022-05-28 19:54:55
kamila222216: I na to idą nasze podatki!? Wywalić na zbity pysk tych samorządowców! Niech się zajmą tym za co biorą pieniądze
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: