Samorządowcy i parlamentarzyści debatowali w Kurii
Diecezja Bielsko-Żywiecka powoli kończy diecezjalny etap Synodu Biskupów, który został zwołany przez papieża Franciszka. W Kurii Diecezjalnej w synodalnej debacie parlamentarzystów i samorządowców udział wzięło około 25 osób. Byli wśród nich: poseł na Sejm RP i wiceminister, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie oraz radni rad gminnych, miejskich i powiatowych.
Wszyscy debatowali o potrzebie współpracy Kościoła i państwa, integracji i szukaniu wspólnego mianownika w życiu społecznym i dobru wspólnym. Spotkanie poprowadził ks. Marek Studenski, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców diecezji bielsko-żywieckiej, który przybliżył specyfikę zagadnień synodalnych.
O drodze synodalnej, która, według założeń całego przedsięwzięcia, nie zakończy się wraz z trwającym obecnie synodem opowiedział Robert Karp – jedna osób odpowiedzialnych za synodalną syntezę diecezjalną.
W dyskusji poruszano temat potrzeby budowania autorytetów – na miarę św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem większości, to właśnie takie osoby są w stanie pozytywnie zainspirować i pociągnąć ku dobremu konkretne środowiska danej społeczności.
Pojawiła się także propozycja organizacji spotkań księży proboszczów danej parafii z organami władz samorządowych. - Dobra współpraca organów gminy z proboszczem to wspólne dostrzeżenie problemów mieszkańców czy konkretnej rodziny, domu – wskazano i zaakcentowano potrzebę współpracy Kościoła i Ojczyzny.
Wskazano także na konieczność integracji i szukania wspólnego mianownika w życiu społecznym, szukania dobra wspólnego. - Dyskusja nie powinna się skończyć w momencie, kiedy skończy się synod, powinna trwać dalej – przypomniano, odwołując się do założeń procesu synodalnego prowadzonego i inspirowanego przez Ducha Świętego.
KOD/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.