RTG płuc – kto powinien wykonać badanie i co ono uwidacznia? Przekonaj się!
Badanie rentgenowskie, zwane w skrócie RTG, to jedno z najczęściej wykorzystywanych badań obrazowych. Służy nie tylko do oceny stanu kości i stawów, ale również narządów wewnętrznych, np. płuc. Jest w stanie ukazać zmiany takie jak m.in. guzki na płucach. Przekonaj się, kiedy to badanie będzie szczególnie wskazane!
Co uwidacznia RTG płuc?
Za pomocą badania RTG można określić wielkość, zarys czy dokładną lokalizację obu płuc. Dodatkowo możliwe jest uwidocznienie wszelkich zwłóknień, guzków, uszkodzeń mechanicznych, obecności wody w płucach bądź jakichkolwiek zmian ogniskowych. Są to objawy charakterystyczne dla wielu różnych chorób układu oddechowego, a ich stwierdzenie ułatwia i przyspiesza diagnostykę.
Dowiedz się na https://wylecz.to/uklad-oddechowy/woda-w-plucach-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-pozbyc-czy-jest-wyleczalna-jakie-sa-rokowania/, czym jest woda w płucach i jak się jej pozbyć!
Na czym polega RTG płuc?
Badanie rentgenowskie polega na naświetlaniu wybranego rejonu ciała wiązką promieni jonizujących (rentgenowskich). W przypadku badania RTG klatki piersiowej pacjent powinien znajdować się w pozycji stojącej, a w trakcie ekspozycji nie może się poruszyć. Tkanki dobrze przepuszczające promieniowanie widoczne są na zdjęciu jako jaśniejsze. Z kolei im większą część promieniowania tkanki zatrzymają (nie przepuszczą), tym obraz jest ciemniejszy. Na tej podstawie uzyskuje się zdjęcie RTG, które może zostać zinterpretowane przez lekarza.
Czy RTG płuc jest bezpieczne?
RTG płuc to badanie bezpieczne, niewiążące się z żadnymi skutkami ubocznymi, jeśli wykonywane jest raz na jakiś czas. Wykazano, że pacjent podczas badania jest narażany na promieniowanie o dawce zaledwie 0,001 msV, przy czym dawka potrzebna do wywołania zmian patologicznych to powyżej 100 mSv. Dlatego RTG płuc – jeśli są ku temu wskazania – może być wykonywane także u dzieci czy pacjentów przewlekle chorych.
RTG płuc – wskazania
RTG płuc umożliwia diagnostykę następujących problemów zdrowotnych:
- zapalenie płuc;
- gruźlica;
- mukowiscydoza;
- ropnie płuc;
- pylica;
- choroba nowotworowa płuc i przerzuty na płuca;
- rozedma płuc;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
- choroby śródmiąższowe płuc;
- niedodma.
Badanie warto również wykonać przed planowaną operacją w obrębie klatki piersiowej. Wskazaniami są ponadto wszelkie objawy, które mogą wskazywać na choroby dolnych dróg oddechowych, np. duszności, wzmożona męczliwość, przewlekły kaszel, bóle w klatce piersiowej czy świszczący oddech. Aby wykonać RTG płuc, potrzebne jest skierowanie od lekarza.
artykuł sponsorowany
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.