Rondo zostanie nazwane imieniem bohaterki?
O nadanie rondu u zbiegu dróg wojewódzkich, to jest ulicy Cieszyńskiej (DW 938) i ulicy Jastrzębskiej (DW 937) w Hażlachu, imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” wnioskował radny Rady Gminy Hażlach Tomasz Bylok
Władze Hażlacha proszą o opinię mieszkańców: - Zapraszamy mieszkańców Gminy Hażlach do wyrażenia opinii lub zgłoszenia własnych propozycji co do nazwania tego ronda. Można to uczynić w terminie do 10 marca br. włącznie za pomocą zgłoszenia, którego wzór podano w załączeniu.
Zgłoszenie propozycji nazwania ronda (do pobrania)
Wypełnione zgłoszenia należy przesłać drogą mailową na adres gci@hazlach.pl lub pozostawić w sekretariacie Urzędu Gminy Hażlach, ul Główna 57, w godzinach pracy Urzędu.
Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką AK. Wstąpiła w szeregi Armii Krajowej w wieku 15 lat, w grudniu 1943 r. i przyjęła pseudonim „Inka". Siedzikówna pełniła funkcję łączniczki; przeszła ogólne przeszkolenie wojskowe i ukończyła kursy sanitarne. „Inka” została aresztowana przez NKWD w maju 1945 r., jednak w trakcie przewożenia konwój zaatakował oddział partyzancki. Ince udało się zbiec do lasu, potem trafiła do oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". We wrześniu 1945 "Łupaszko" rozformował oddział na zimę. Danka pod fałszywym nazwiskiem rozpoczęła naukę w gimnazjum. UB aresztowało przez pomyłkę siostrę „Inki”, po zwolnieniu była śledzona. „Inka” ponownie jako sanitariuszka powróciła do lasu. 13 lipca 1946 r. Inka wysłana została po zakup leków i opatrunków dla oddziału do Gdańska, gdzie została aresztowana przez oddział SB. Pomimo tego, że udział „Inki” w oddziale ograniczał się do zadań sanitariuszki została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 w Gdańsku, choć „Inka” miała zaledwie 18 lat.
Zobacz również:
Bogdań Ścibut laureatem prestiżowej nagrody
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.