Rewolucja Lutra
W dyskusji wzięła udział dr hab. Grażyna Kubica-Heller z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marcin Gabryś, zajmujący się cieszyńskimi zbiorami Kościoła Jezusowego a prowadzenie dyskusji przypadło dr hab. Grzegorzowi Studnickiemu z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W czasie dyskusji skupiono się między innymi na rozwoju miejscowości, w której Luter mieszkał i rozwoju nauki, który pociągnęła za sobą działalność luterańskich misjonarzy.
- W książce, której autorem jest Andrew Pettegree został przedstawiony dosyć niecodzienny punkt widzenia – rozpoczął rozmowę Grzegorz Studnicki – protestantyzm i działalność Lutra została opisana przez pryzmat rozwoju technik druku. W jaki sposób więc działalność mnicha ugustyńskiego przyczyniła się do zmian?
Poruszone zostały tematy, takie jak wpływ działalności Lutra na rozwój samej Wittenbergi, która już wcześniej była miastem akademickim. Działalność Marcina Lutra jednak wpłynęła na rozwój nauki w mieście i na rozwój samego miasta. Luter swoimi tezami oraz propagowaniem protestantyzmu przyczynił się również do akceptowania różnorodności religijnej.
W dyskusji nie brakowało również akcentów lokalnych. Śląsk Cieszyński uważany był za główny ośrodek protestantyzmu w Polsce. Cieszyn z kolei przez długie lata był istotnym ośrodkiem drukarskim i wydawniczym. Jak w swojej książce wskazał Pettegree, Luter przyczynił się do rozwoju drukarstwa, więc można się dopatrywać jego bezpośredniego wpływu również na sam Cieszyn, który do dziś jest miastem wielowyznaniowym.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.