Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powiat: burzliwa sesja

Sesja Rady Powiatu rozpoczęła się uroczystym wręczeniem przyznanej przez Ministra Sportu i Turystyki Złotej Odznaki za Zasługi dla Sportu Zbigniewowi Gryżboniowi.

Odznaczony jest sportowcem, działaczem sportowym, nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem. Czynnie uprawiał sport, lekkoatletykę, a konkretnie rzut dyskiem. Wywodzi się z cieszyńskiego klubu Stali Cieszyn. Wielokrotnie w rzucie dyskiem reprezentował Polskę, był rekordzistą kraju. Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem. Trenował również sportowców niepełnosprawnych. 

Kolejnym punktem programu było złożenie oficjalnych podziękowań za służbę odchodzącemu komendantowi policji - Grzegorzowi Gładyszowi. [Pisaliśmy: Pożegnanie Komendanta>>>] Następnie głos oddano przedstawicielom działających na terenie powiatu szkół wyższych. Ci w obszernych raportach i sprawozdaniach, niekiedy popartych wyświetlanymi filmami o uczelni przekonywali, jak ważną i pozytywną rolę odgrywa ich uczelnia w regionie. To zajęło sporo czasu.

Przyszedł także czas na ocenę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w powiecie. Choć radni zauważyli, że w zasadzie nie ma jasno określonych kryteriów pozwalających ocenić stan bezpieczeństwa pozytywnie lub negatywnie, ostatecznie jednogłośnie oceniono go pozytywnie. Zwłaszcza, że w niedalekiej perspektywie jest budowa nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej, a system ratunkowy działa w powiecie dobrze.

Bez większych emocji podjęto uchwały o likwidacji i tak w praktyce nieistniejących już szkół, jak Technikum Uzupełniających wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu i Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu oraz Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie.

Natomiast wielka burza przeszła przez salę obrad, gdy podjęto temat włączenia Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie do Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Radny Ryszard Macura zapytał o zapisaną w uchwale gwarancję utrzymania budynku liceum przy ulicy Bielskiej. I tu zaczął się problem, gdy po długich debatach radca prawny Starostwa orzekła, że zapisu takiego zgodnego z obowiązującym prawem wprowadzić nijak się nie da. Ryszard Macura obstawał jednak przy swoim, zawtórowała mu także część radnych. Beata Macura oświadczyła, że jeśli zapisu o zachowaniu miejsca zajęć dla uczniów liceum przy ulicy Bielskiej nie będzie, to będzie głosować przeciw. Podobnie zareagowali Ludwik Kuboszek i Małgorzata Kiereś. Ostatecznie wniosek Ryszarda Macury został przegłosowany jedenastoma głosami przeciw ośmiu. Jednak po krótkiej przerwie, w trakcie której opozycja burzliwie się naradzała stało się jasne, że uchwała w tej formie zostanie cofnięta przez wojewodę. Doszło więc do powtórnego głosowania, w trakcie którego podjęto uchwałę w pierwotnej wersji.

Choć Ludwik Kuboszek sytuację skoczowskiego liceum nazwał kroczącym zamieraniem szkoły i wprost zarzucił, że widocznie komuś zależy na jej likwidacji i przysporzeniu uczniów cieszyńskim szkołom, i tak uchwalono, że z dniem 1 września 2013 roku w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie wchodzą: Technikum, Technikum Uzupełniające, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Szkoła Policealna, Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych. 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: