Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pół wieku twórczości

Co mamy z Chmielu? Po pierwsze - wiersze, po drugie - długie, po trzecie najlepsze w powiecie - mówiła składając życzenia Janowi Chmielowi Beata Kalińska z grupy literackiej Nawias. Poeta, felietonista, muzyk i miłośnik cieszyńskiej gwary - Jan Chmiel świętował w Skoczowie jubileusz półwiecza pracy artystycznej i siedemdziesiąte urodziny.

Sala Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie pękała w szwach. Tyle osób zechciało wziąć udział w benefisie Jana Chmiela. A było co świętować – artysta w tym roku obchodzi 50 lecie swojej pracy artystycznej i 70 – urodziny. Pierwszy z prezentów otrzymał przed kilkoma dniami. – Muszę się przyznać, ze jestem już prastarzikiem – mówił w czasie uroczystości.

Na kolejne życzenia i prezenty nie trzeba było długo czekać. Zaraz po prezentacji artystycznej, wspomnieniach związanych z pracą artysty, przyszedł czas na tradycyjne winszowanie. Sołtys Zamarsk – Klaudiusz Zawada przekazał Janowi Chmielowi wiersz, zespoły zaprezentowały umiejętności wokalne. Z muzycznym podarunkiem przybył też Bernarda Tront, muzyk z Drogomyśla. Ponadto przyjaciele z czasów, kiedy Jan Chmiel był nauczycielem, znajomi z chórów i zespołów, które prowadził, przedstawiciele władz i stowarzyszeń. Ponadto wielu sympatyków, znajomych.

Podczas benefisu uczestnicy dowiedzieli się, że właśnie od wierszy Jana Chmiela rozpoczynają się spotkania Polonii w Adelajdzie, że „Starzikowe rozważanie” –wiersz Jana Chmiela doczekał się wydruku w podręczniku Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.  Poeta opowiadał o tym że większość wierszy deklamowanych na konkursach gwary pochodzi właśnie spod jego pióra.

Życzenia złożył również poseł Czesław Gluza, wręczając poecie obraz z widokiem na Beskidy. – Najważniejsze, aby te talenty rozwijać, nie zakopywać ich. Jak człowiek daje, raz tyle otrzymuje, dziękuję za wychowanków, dzięki którym gwara nie zaniknie – mówił Czesław Gluza.

Z życzeniami do Jana Chmiela przybyli też Przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury ze Skoczowa. – Życzę, aby nie zabrakło wytrwałości, żeby udało nam się jeszcze wiele zrobić – mówił  Robert Orawski, dyrektor skoczowskiego MCK.

Jan Chmiel urodził się w 1943 roku w Bładnicach Dolnych. Muzyką interesował się od najmłodszych lat, grając na akordeonie i klarnecie. Grał między innymi w orkiestrze wojskowej w Bytomiu oraz orkiestrze dętej w skoczowskiej Odlewni Żeliwa. Współtworzył chór kościelny przy bładnickiej parafii ewangelickiej w Ustroniu, a także, w latach 1979-1985, kierował Ewangelickim Chórem Kościelnym w Wiśle. Był kierownikiem zespołów regionalnych w Kowalach i Chybiu, założył chór szkolny w Szkole Podstawowej nr 2 w Skoczowie i innych szkołach, zaś w 2004 roku reaktywował zespół regionalny w Jaworzu. W roku 2005 założył ludowy zespół śpiewaczy "Tryton", działający przy Domu Kultury w Skoczowie. Dziś prowadzi zespół „Strumień”.
Jako pisarz jest autorem dwóch sztuk scenicznych pt. "Smowy u Hanki w Jaworzu" i "Jaworski Wiesieli" oraz czterech tomików poezji: "Wiersze gwarą haftowane", "Wiersze gwaróm zdobione", "Wiersze z gwary wyplecione" i "Do rymu po naszymu". Pisze wyłącznie gwarą cieszyńską, dołączając do tomików płyty CD z recytacją autorską, chroniącą od zapomnienia pamięć o wymowie i akcencie miejscowej gwary. Jest również członkiem Klubu Literackiego "Nadolzie" i Grupy Literackiej "Nawias" przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie. W 2002 roku otrzymał odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" Ministra Kultury. Najnowszą publikacją jest śpiewnik zawierający cieszyńskie piosenki „Cieszyńskimi Dolinami z Ludowymi Pieśniczkami”.

Dorota Kochman
 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Fot. Bartłomiej KUKUCZ

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: