Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podczas upałów pamiętajmy o zwierzakach

Czas upałów to trudny okres nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Jak przy wysokich temperaturach powinniśmy zadbać domowe czworonogi oraz dzikie zwierzaki, które nie zawsze są w stanie poradzić sobie same? Na te pytania odpowiada Alicja Cieślar, prezes Stowarzyszenia "AS”, zajmującego się pomaganiem zwierzętom.

W sezonie letnim, kiedy wszyscy przypominają nam o zasadach bezpieczeństwa, unikaniu silnego słońca i odpowiednim nawadnianiu organizmu, powinniśmy pamiętać, że zalecenia te w większości przypadków odnoszą się również do czworonogów. Przede wszystkim należy zadbać o dostęp zwierzaków do wody. Nie decydujmy się jednak na podawanie im wody z lodówki, czy dorzucanie do miseczki kostek lodu. Wystarczy pozostawienie miski w cieniu i częsta wymiana płynu – woda powinna być pozostawiana w miseczkach w cieniu, powinniśmy również regularnie ją uzupełniać i wymieniać. O ile w przypadku zwierząt domowych zwykle nie ma z tym problemu, nie zapominajmy o dokarmianych przez nas zwierzętach. Koty mieszkające na osiedlach, będą poszukiwać wody, pozostawmy ją więc w miejscu, gdzie zwykle zostawiamy im karmę – wyjaśnia Alicja Cieślar.

Koty wolno żyjące nie są jednak jedynymi zwierzakami, które przy upałach mogą potrzebować naszej pomocy. Jeżeli chcemy przysłużyć się pszczołom, możemy wystawić na balkonach, czy w ogrodach poidełka. Nie może być to jednak miska z wodą, gdyż owad może łatwo się utopić – W tym przypadku dobrze jest przygotować płytkie naczynie, czy też podstawkę, wypełnioną mchem polanym wodą. Ważna jest wilgoć, owad usiądzie na mchu, z którego będzie mógł po chwili odlecieć. W przypadku głębszych naczyń, wypełnionych wodą, pszczoła może do niej wpaść – wyjaśnia prezes „Asa”, dodając, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku jeży, o których też powinniśmy pamiętać. Dla nich miska musi być płytka, nie ze względu na bezpieczeństwo jeża, a na fakt, że z wyższej nie będzie w stanie się napić – w ogrodach można pozostawić niewysokie miseczki. Jeże, jako zwierzęta nocne, po zmroku wychodzą i również szukają wody, mają na nią spore zapotrzebowanie – uzupełnia.

W czasie upałów trzeba również zwrócić szczególną uwagę na psy przy budach i w kojcach. Powinny mieć one dostęp do zacienionego i przewiewnego miejsca. Pies nie może przebywać tylko i wyłącznie na słońcu, gdyż również jest narażony (podobnie jak człowiek) przegrzanie i udar cieplny – psy w budach i w kojcach mogą w czasie upałów znaleźć się w dramatycznej sytuacji. Problem może pojawić się zwłaszcza w kojcach, które przykryte są blachą a boki osłonięte. Takie miejsce silnie się nagrzewa, nie ma w nim przepływu powietrza i staje się duszne – zwraca uwagę prezes „Asa”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: