Podczas upałów pamiętajmy o zwierzakach
W sezonie letnim, kiedy wszyscy przypominają nam o zasadach bezpieczeństwa, unikaniu silnego słońca i odpowiednim nawadnianiu organizmu, powinniśmy pamiętać, że zalecenia te w większości przypadków odnoszą się również do czworonogów. Przede wszystkim należy zadbać o dostęp zwierzaków do wody. Nie decydujmy się jednak na podawanie im wody z lodówki, czy dorzucanie do miseczki kostek lodu. Wystarczy pozostawienie miski w cieniu i częsta wymiana płynu – woda powinna być pozostawiana w miseczkach w cieniu, powinniśmy również regularnie ją uzupełniać i wymieniać. O ile w przypadku zwierząt domowych zwykle nie ma z tym problemu, nie zapominajmy o dokarmianych przez nas zwierzętach. Koty mieszkające na osiedlach, będą poszukiwać wody, pozostawmy ją więc w miejscu, gdzie zwykle zostawiamy im karmę – wyjaśnia Alicja Cieślar.
Koty wolno żyjące nie są jednak jedynymi zwierzakami, które przy upałach mogą potrzebować naszej pomocy. Jeżeli chcemy przysłużyć się pszczołom, możemy wystawić na balkonach, czy w ogrodach poidełka. Nie może być to jednak miska z wodą, gdyż owad może łatwo się utopić – W tym przypadku dobrze jest przygotować płytkie naczynie, czy też podstawkę, wypełnioną mchem polanym wodą. Ważna jest wilgoć, owad usiądzie na mchu, z którego będzie mógł po chwili odlecieć. W przypadku głębszych naczyń, wypełnionych wodą, pszczoła może do niej wpaść – wyjaśnia prezes „Asa”, dodając, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku jeży, o których też powinniśmy pamiętać. Dla nich miska musi być płytka, nie ze względu na bezpieczeństwo jeża, a na fakt, że z wyższej nie będzie w stanie się napić – w ogrodach można pozostawić niewysokie miseczki. Jeże, jako zwierzęta nocne, po zmroku wychodzą i również szukają wody, mają na nią spore zapotrzebowanie – uzupełnia.
W czasie upałów trzeba również zwrócić szczególną uwagę na psy przy budach i w kojcach. Powinny mieć one dostęp do zacienionego i przewiewnego miejsca. Pies nie może przebywać tylko i wyłącznie na słońcu, gdyż również jest narażony (podobnie jak człowiek) przegrzanie i udar cieplny – psy w budach i w kojcach mogą w czasie upałów znaleźć się w dramatycznej sytuacji. Problem może pojawić się zwłaszcza w kojcach, które przykryte są blachą a boki osłonięte. Takie miejsce silnie się nagrzewa, nie ma w nim przepływu powietrza i staje się duszne – zwraca uwagę prezes „Asa”.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.