Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy

Najlepszych gwarowych recytatorów wyłonionych przez jury XIII Konkursu Gwar 2016 ''Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy'' wysłuchać można było podczas galowego Koncertu Laureatów, jaki zorganizowano na dużej sali Domu Narodowego w Cieszynie 13 grudnia.

W konkursie tego roku wystartowało 161 młodych miłośników gwary od przedszkolaków po uczniów szkół średnich zarówno z polskiej, jak i zaolziańskiej części naszego regionu. Przesłuchania trwały dwa dni. Pisaliśmy o nich: Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy).

W jury zasiadali pochodząca z Trójwsi dr hab. Jadwiga Wronicz (językoznawca, emerytowana profesor Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, autorka wielu publikacji naukowych), Jadwiga Palowska (znawca folkloru dolańskiego, długoletni kierownik dziecięcych, zespołów folklorystycznych w Karwinie) Adam Cekiera (przedstawiciel Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach) i Leszek Richter (Prezes Sekcji Ludoznawczej Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego). Jak zgodnie mówili członkowie jury zadanie wybrania najlepszych tego roku nie było łatwe, gdyż ogólny poziom był bardzo wysoki. – Poziom jest z roku na rok coraz wyższy, tak że mamy problem wybrać laureatów, co nas oczywiście bardzo cieszy – powiedział Richter nawiązując do dużej ilości miejsc ex eqwo. - Myślem, że te dziecka co nam tu prziszły rządzić przeważnie naprowdę rozumiały to, co się nauciły. Ale poniekiedy było i tak, że dziecka to powiedziały, bo dziecka majóm dobrą pamięć, ale nie bardzo wiedziały, ło cim łone rządzóm – mówiła Wronicz. Postulat, by zwracać szczególną uwagę na dobór tekstu odpowiednio do wieku ucznia powtarzany jest bowiem przez jury co roku. Tak jak i to, by sięgać po teksty gwarowe z całej bogatej skarbnicy literatury cieszyńskiej, a nie tylko wybranych autorów. Tego roku pod tym względem, co nie uszło uwagi zarówno jury, jak i innych słuchaczy, było jednak znacznie lepiej, aniżeli w poprzednich edycjach konkursu, podczas których trzeba było wysłuchiwać po kilka czy kilkanaście wręcz razy tych samych wierszy.

Laureaci kolejno występowali, po czym otrzymali dyplomy, oryginalne kościane medale z ustrońskiej pracowni rzemieślniczej Beaty i Andrzeja Malców oraz atrakcyjne nagrody. Na zakończenie uhonorowano także tych, którzy w organizację konkursu włożyli ogrom swej społecznej pracy. – Bardzo dziękujemy. Choć to nie tyle o te papierki idzie, a o to, co się ma w sercu, co się chce przekazywać i co się chce robić. A zwłaszcza serce się raduje, jak się widzi taki narybek, te dziecka połoblekane, co gwarzą gwarą, tę młodzież – stwierdziła Dusek-Francuz. Radości nie krył też prezes Sekcji Ludoznawczej PZKO. - Kondycja naszej gwary, kiera je elementem, fundamentem naszej tożsamości regionalnej i tym samym narodowej ma się bardzo dobrze. A co jest bardzo ważne, to ni ma tak, że tym występem wszycko się dla laureatów kończy. Są zapraszani na Gorolski Swięto i tam mają okazję wystąpić przed pięcio, sześciotysięczną publicznością – mówił po wysłuchaniu występów laureatów. A tego roku przed publicznością zaprezentowali się nie tylko zdobywcy pierwszych miejsc, ale również drugich i trzecich. A prowadząca zarówno przesłuchania, jak i koncert laureatów Łucja Dusek-Frasncuz dodała, że startujący w konkursie i przygotowujący ich opiekunowie zawsze mogą do członków jury przyjść z pytaniami, po radę.

Organizatorami konkursu są Sekcja Ludoznawcza Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno–Oświatowego, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie oraz Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach a patronatem honorowym konkurs objął Konsul Generalny RP w Ostrawie Janusz
Bilski.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: