Plaga szczurów w Cieszynie
Wraz z wiosną pojawia się zwiększona ilość gryzoni, które wchodzą do piwnic i na klatki, zjadają resztki, straszą zwierzęta i dzieci (a niejednokrotnie i dorosłych). Urząd Miasta przypomina, że na wiosnę przeprowadzać należy deratyzację: - Mając na uwadze informacje od mieszkańców dotyczące lokalnego zwiększenia się populacji gryzoni na terenie miasta, Burmistrz Miasta Cieszyna przypomina o obowiązku przeprowadzenia deratyzacji w okresach od 1 do 30 marca i od 1 do 31 października oraz w każdym momencie pojawienia się gryzoni - informuje Urząd Miasta.
Urzędnicy przypominają również, że obowiązek ten wynika z zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cieszyn, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna XXII/258/20 z dnia 29 października 2020 r. (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2020 r. poz. 7758), jak również z zapisów art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jednolity: Dz. U. Z 2022 r., poz. 1651 z późn. zm.).
Przepis ten brzmi: - Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności:
1) prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami;
2) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki;
3) usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości;
4) usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.
Jednocześnie Burmistrz Miasta Cieszyna zwraca się z apelem o utrzymywanie w czystości miejsc gromadzenia odpadów komunalnych (wiat, altan, pomieszczeń gospodarczych) i zabezpieczania ich przed gryzoniami. Miejsca te, jako potencjalne miejsca żerowania gryzoni, powinny być w szczególny sposób zabezpieczane przed dostępem zwierząt.
Urzędnicy przypominają, że szczury niosą ze sobą nie tylko szkody i obowiązek sprzątania i usuwania odchodów, ale mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dlatego ważne, by oprócz deratyzacji utrzymywać odpowiedni porządek wokół: - Przede wszystkim nie zapewniajmy im łatwego dostępu do pokarmu. Nie dokarmiajmy zwierząt w pobliżu domów, gdyż niezjedzona karma wabi szczury. Nie wyrzucajmy resztek kuchennych na kompost, bo wtedy staje się on idealną stołówka dla szczurów. Nie wyrzucajmy resztek pożywienia do zlewu czy muszli klozetowej. Stamtąd przecież resztki pokarmu trafiają do kanalizacji, która nie zawsze jest szczelna i staje się doskonałym środowiskiem życia szczurów – zauważają urzędnicy Urzędu Miasta i dodają: - Warto również zadbać o otoczenie wokół nieruchomości. Wysoki standard higieny i utrzymywanie porządku w budynku i jego otoczeniu wraz z odpowiednimi środkami ochronnymi mają bowiem podstawowe znaczenie w zapobieganiu i ograniczaniu szkodników.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.