Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Patriotyzm – w Strumieniu, to chęć działania dla innych

Szczególny wymiar miała Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Strumieniu zwołana z okazji 104.Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podczas corocznej Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Strumienia, zwoływanej z okazji Święta Niepodległości nagradzani są ci, którzy szczególnie działają dla Małej Ojczyzny w poszczególnych miejscowościach czy w całej gminie Strumień. Szczególnie uhonorowany zostaje laureat Srebrnej Cieszynianki, która zostaje wręczona tego samego dnia po południu w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Strumieńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się rankiem w Sanktuarium Św. Barbary Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.  Następnie delegacje złożyły kwiaty pod miejscami  pamięci, tych którzy ponieśli najwyższą cenę w walce o wolną Ojczyznę.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu odbyła się sesja, którą uświetnił przejmujący występ artystyczny przygotowany przez społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pruchnej. Tym razem był on wyjątkowo wzruszający, mówiąc o trudnej drodze Polski do Niepodległości pokazany został także dramat wojny w Ukrainie. - Dziś wszystkim chyba zakręciły się w oku łzy, wszyscy bardzo się wzruszyliśmy i inny dziś wymiar mają te obchody Święta Niepodległości. Jeszcze bardziej doceniamy niepodległość, obserwując dramat wojny w Ukrainie – podkreślała Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

Program artystyczny przygotowali Anita Świtala, Pani Magdalena Penkala, Pan Mariusz Mendrok, Justyna Machalica (śpiew), Tomasz Telakowski (fortepian, śpiew), Sabina Wacławik, Pola Szczyrba, Magdalena Gabzdyl, Milena Bierska, Wiktoria Miesiączek, Igor Legierski, Bartosz Krzyżanek, Maciej Mamica-Pawełek, Kacper Michalik, Yevhenii Smarchkov. Przygotowania wsparła dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Sylwia Podsiadło.

Miłym i tradycyjnym akcentem uroczystości było wręczenie nagród dla szczególnie zasłużonych mieszkańców gminy Strumień. Te wręczyli burmistrz Strumienia Anna Grygierek i Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń.

Uchwałą Rady Miejskiej Strumienia na wniosek miejscowej społeczności - stowarzyszeń czy rad sołeckich wyróżnienia odebrali:
Zasłużony dla BĄKOWA:
Leszek Farana - za wieloletnią, bezinteresowną działalność społeczną na rzecz sołectwa Bąków, w szczególności w Ludowym Klubie Sportowym „Zryw” Bąków,
Dominik Holisz - za bezinteresowne zaangażowanie i działalność społeczną na rzecz sołectwa Bąków.
Zasłużony dla DROGOMYŚLA:
Renata Sabiniok - za aktywny udział w życiu społecznym sołectwa Drogomyśl oraz jego promocję poprzez popularyzację alternatywnej formy działalności rolniczej,
Marian Szczypka - za wieloletnią działalność społeczną na rzecz sołectwa Drogomyśl, przejawiającą się dbałością o estetykę miejscowości i organizację cyklicznych imprez dla dzieci.
Zasłużony dla PRUCHNEJ:
Irena Heczko - za bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Pruchna, w szczególności za pomoc w funkcjonowaniu różnych organizacji,
Ewa Raszka - za bezinteresowną działalność na rzecz Pruchnej, w szczególności za propagowanie wartości chrześcijańskich wśród dzieci i młodzieży oraz promocję sołectwa poprzez napisanie książki pt. „Zarys dziejów i życia społecznego wsi Pruchna”,
Ferdynand Sajdok - za bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Pruchna oraz wieloletnią służbę na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruchnej.
Zasłużony dla STRUMIENIA:
Teresa Cholewińska - za ocalenie od zapomnienia kultury i zwyczajów regionalnych czynem, słowem i śpiewem,
Barbara Labza - za bezinteresowną pomoc i wsparcie potrzebujących mieszkańców miasta.
Zasłużony dla ZABŁOCIA:
Agnieszka Motylewska - za bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Zabłocie oraz jego promocję poprzez działalność artystyczną w Zespole „Szpasowici”.
Zasłużony dla ZBYTKOWA:
Krystyna Płonka - za aktywne uczestnictwo w życiu społecznym Zbytkowa, w szczególności w Kole Gospodyń Wiejskich i Przedszkolu oraz budowanie wspólnoty w sołectwie,
Alina Wawrzyczek - za wydatne zaangażowanie w życie społeczne Zbytkowa, wykorzystanie umiejętności organizacyjnych w działaniach na rzecz lokalnej społeczności oraz niekonwencjonalne metody budowania porozumienia z młodym pokoleniem.
Zasłużony dla GMINY STRUMIEŃ:
Anna Mazur - za wspieranie kultury, bezinteresowne organizowanie koncertów, propagowanie poezji i gwary ludowej wśród mieszkańców oraz pracę społeczną na rzecz Gminy Strumień,
Stanisław Lapczyk - za osobiste zaangażowanie w promocję Gminy Strumień, bezinteresowną pomoc lokalnej społeczności, za otwartość i szeroką działalność charytatywną.

Podczas sesji uhonorowano także laureatkę Srebrnej Cieszynianki. W tym roku została nią Anna Orawska, a to wyróżnienie otrzymała za prawie 50-letnią działalność na trwale wpisaną w krajobraz życia społecznego Gminy Strumień, za nieustającą pasję i wolę działania na arenie krajowej i zagranicznej.

KOD

Zobacz więcej zdjęć autorstwa Mariusz Gruszki/Gmina Strumień

\

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: