Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Parlament Europejski o aborcji. Sprzeciw Olbrychta

Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa państwa członkowskie wspólnoty do - między innymi - zapewnienia powszechnego dostępu do aborcji. Inicjatywie przeciwni byli w większości posłowie Europejskiej Partii Ludowej, w tym Jan Olbrycht.

- Na temat aborcji dyskutuje się w całej Europie, ale regulacje prawne dotyczące tej kwestii pozostają w kompetencji państw członkowskich. W przypadku Polski opowiadałem się za utrzymaniem kompromisu, ponieważ myślę, że jest on właściwy w sensie prawnym. To oczywiście nie zwalnia z zachowań zgodnych z wyznawanymi zasadami moralnymi - wyjaśnia Olbrycht w rozmowie z naszym portalem.

Przyjęta rezolucja oparta była na raporcie autorstwa Predraga Freda Maticia, chorwackiego europosła z ramienia Partii Europejskich Socjalistów. - 80% posłów Europejskiej Partii Ludowej - pomimo tego, że poglądy są w niej bardzo zróżnicowane - było przeciwnych temu raportowi. Ów dokument nie tylko mówi o dopuszczalności aborcji bez żadnych ograniczeń - to przecież już wzbudza kontrowersje. Co więcej jednak, wprowadza on aborcję w kontekst ochrony zdrowia reprodukcyjnego. To umożliwia wprost stwierdzenie, że skoro ochrona zdrowia jest podstawowym prawem człowieka, to aborcja też nim jest. Z tym nie mogę się zgodzić. Nikt nie podważa prawa do ochrony życia i zdrowia matki lub dziecka. Zbyt daleko idący jest jednak wniosek, aby uznać aborcję za jedno z podstawowych praw człowieka - dodaje Olbrycht.

Rezolucja została przyjęta 378 głosami za, przy 255 głosach sprzeciwu. 42 parlamentarzystów i parlamentrzystek wstrzymało się od głosu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-25 21:17:07
tom lem: ... co za odważne stwierdzenie "Zbyt daleko idący jest jednak wniosek, aby uznać aborcję za jedno z podstawowych praw człowieka" , gdy aborcja nie jest prawem człowieka, ale jego naturą, stąd wygodne utrzymaniem prawnego kompromisu Panie Deputowany
2021-06-25 23:38:11
Pogromca pogromców i cwaniaczków: No patrzcie teraz dopiero co poniektórym zaświeciła się czerwona lampka. Lepiej późno niż wcale w przeciwieństwie do takiego Szymusia płaczka i cacusia Rafałka którzy przyklasnęliby we wszystkim PE
2021-06-26 01:09:33
politykier: Panie Olbrycht, dobra decyzja!
2021-06-26 09:42:48
pawel21_13: Panu Bogu świeczkę, diabłu ogarek. A we wszystkich innych rezolucjach głosował za odbieranie Polsce pieniędzy. Typowe dla ukrytej opcji niemieckiej. Tusk, Lewandowski, on...
2021-06-26 12:02:27
Antykler   Forte: co tam parlament europejski i Olbrycht, specjalnie puszczają takie zasłony dymne by odwrócić uwagę prawdziwej opinii publicznej od znacznie ważniejszych spraw - oto żydowsko-masońsko-libertyńska mafia LGBT z Watykanu przypuszcza kolejny atak na kolejna świętą dla prawdziwych Polaków postać umiłowanego przez Naszego Papieża kardynała Staszka Dziwisza - dość tego!!! wzywam wszystkich prawdziwie wierzących patriotów do modlitwy za naszego ukochanego kardynała i przy okazji nie zaszkodzi dodać parę zdrowasiek za Jego Ekscelencje biskupa Rakoczego Tadka, ofiarę podobnej napaści! Ja się pytam gdzie do jasnej góry jest archanioł Michał !!??
2021-06-26 15:22:24
M53: Dopóki panowie nie będą uznawali kobiety jako pełnoprawnego człowieka, to wszystkie inicjatywy proaborcyjne będą nazywali łamaniem praw człowieka. Z tym że nie kobiety jako człowieka ( przecież to idiotka bez uczuć), a zarodka. Panowie są w tej luksusowej sytuacji, ze nie zachodzą w ciążę- nieważne chcianą czy nie chcianą i nie muszą podejmować w związku z tym decyzji- na tak, na nie. Jak to łatwo decydować o życiu, zdrowiu kobiety jak się jest "obok". Jak to łatwo oskarżać kobietę o chęć poddania się aborcji, bo tak jej łatwiej, lepiej wygodniej i dopiszcie sobie co tam chcecie. Jak to łatwo i przyjemnie uznawać kobiety za istoty bezrozumne, narzucać im swoje zdanie, swoje poglądy. Wszak to panów żadną miarą nie dotyka, a przydaje "splendoru" jako tym prawym obrońcom życia, przy czym najczęściej zygoty w tym przypadku. Nie to nie jest sprawa tylko kobiety, gdyby ktoś mi chciał tu coś imputować. To jest wyłącznie sprawa kobiety i jej partnera, a każda kobieta, każda para powinna mieć wolny wybór, czy ciążę zostawić, czy nie. Pan Olbrycht siedzi sobie wygodnie na posadce i chce decydować o życiu i losie kobiet w Polsce. A co do "filozofowania" to jeszcze mu nie przeszło od czasów kiedy był asystentem na uczelni. "Nikt nie podważa prawa do ochrony życia i zdrowia matki lub dziecka. Zbyt daleko idący jest jednak wniosek, aby uznać aborcję za jedno z podstawowych praw człowieka - dodaje Olbrycht." - takie sobie zawijasy.
2021-06-26 17:40:37
krzysztof mm: już się na całego sypie pedofilska pajęczyna w kościele a dinozaury dalej dupami trzęsą przed biskupami - wstyd panie Olbrycht, wstyd i głupota
2021-06-26 18:36:57
tom lem: @M53: o aborcji powinna decydować kobieta! bo przecież to też myślący człowiek z wolnym wyborem. Faceci to trutnie, stojący ( leżący) obok i nic im do decydowania o tym co dzieje się z ciałem lub w ciele kobiety ;-) Teraz dobrze(?), takie mają być "stosunki" przyszłości, damsko męskie.
2021-06-26 22:20:28
: tom lem - niestety tak jak zwykle, cienko
2021-06-27 09:12:18
M53: Tomlem- nie wysilaj się na zjadliwość. I nie twórz nadinterpretacji mojego wpisu. Sugerujesz, że piszę z podtekstami o facetach, a tak nie jest. O tym, czy kobieta ma utrzymać ciążę decydować powinna para- ona i on, jeżeli jest taka możliwość i wszystko między nimi gra. Natomiast, masz rację, jeżeli facet jest tchórzem i nie nadaje się na ojca dziecka z jakichś względów ( każda sytuacja jest inna), to ona powinna zadecydować czy chce dziecko i czy chce dziecko z takim facetem. Jasne. O tym, czy kobieta powinna utrzymać ciążę nie powinny decydować osoby postronne, w tym zatwardziali faceci o poglądach rodem ze średniowiecza. Nie jestem feministką i nie tępię facetów, jak próbujesz mi tu sugerować, ale jest takich bardzo dużo, którzy migają się jak mogą na wieść, że zmajstrowali dzieciaka i teraz trzeba decydować, co dalej. I życie z takim "migaczem", i jeszcze dzieckiem, wcale nie jest dobre dla kobiety. Dlatego, niech ona decyduje o dalszym swoim i dziecka życiu, pewnie samotnym. Dobrze wiesz, że wcale t nie jest tak dużo kobiet decydujących się na aborcję. Cechuje je większy optymizm życiowy niż facetów i decydują się na dziecko, a potem na ewentualne rozczarowanie swoim partnerem. I wiesz, jakoś nie bardzo mnie obchodzi życie innych, dlatego nie wpieprzałabym się z prawem w ich brochy, i zmuszała do rodzenia niechcianych bądź kalekich dzieci. A stosunki damsko- męskie są tak różnorodne, że ani w Twoim, ani w moim modelu pewnie często się nie mieszczą.
2021-06-27 11:16:42
tom lem: ... z jednym, mógłbym się zgodzić M53 -" O tym, czy kobieta ma utrzymać ciążę decydować powinna para- ona i on" , a właściwie powinno być - O tym, czy kobieta zajdzie w ciążę decyduje para- ona i on, reszta jest próbą wybrnięcia z sytuacji , do konsekwencji której przynajmniej jedno z dwojga niedorosło i niekoniecznie tym niedorosłym jest facet ;-)
2021-06-27 14:00:22
MILANELLO: "Pogromca " Szymusia właśnie z Turowa pogonili (pewnie morze łez wylał) A jeśli chodzi o tą nieszczęsną i głupią rezolucję to Panie Olbrycht nareszcie dobra decyzja Ale tak czy siak ten świat zmierza w złym kierunku I niestety kiedyś to musi pierdyknąć
2021-06-27 21:09:58
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wiadomo o co się rozchodzi. Na razie jak podaje OX: "Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa państwa członkowskie wspólnoty do - między innymi - zapewnienia powszechnego dostępu do aborcji." Co będzie dalej? narzucanie takiego rozwiązania, a jak nie to kary finansowe, wykluczenia? Kto ma w tym interes? Oczywiście wielkie koncerny farmaceutyczne produkujące środki poronne i kliniki aborcyjne. Nie żadne dobro kobiet ani prawa kobiet tylko biznes. M53 przeczytałem niedawno takie porównanie i niech ono będzie dla ciebie. W XIX w. zabiciem czarnoskórego niewolnika nikt się nie przejmował, ponoć takie było prawo białych. Teraz też się mówi że zabicie nienarodzonego dziecka to ma być podstawowe prawo kobiety. Najpierw się dowiedz jak w realu wygląda aborcja. No chyba że wiesz i przedstawisz nam ten proceder w przypadku 12 tygodniowego płodu
2021-06-27 22:07:02
: bulgotanie nie do końca zapłodnionego zarodka z poważnym defektem mózgu - już wiemy co skrywa to wiadro
2021-06-27 22:50:00
politykier: A co w następnej kolejności uznamy za prawo człowieka? Może eutanazję po przekroczeniu określonego wieku na mocy decyzji administracyjnej? Bo tak będzie taniej, wygodniej, nowocześniej, społeczeństwo się odmłodzi, a starszymi nie ma się kto zajmować etc.?
2021-06-27 22:51:34
politykier: Kto likwiduje pojęcie Istoty Najwyższej, ten pozbawia się wszelkich moralnych i etycznych granic, i potrafi usprawiedliwić każdą zbrodnię.
2021-06-28 23:55:55
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Kto tym razem kryje zawistnika z łogrodzonej i kasuje wpisy? Ciekawe że jego wulgarnych wpisów nie kasujecie?
2021-06-29 14:04:04
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Piszesz, o sobie gościu który ukrywasz się za zadumanym kontem? Szef ma urlop to wilki i myszy grasują. Nie bój żaby twoje kolejne groźby zostały odnotowane...
2021-06-29 14:06:04
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Piszesz, o sobie gościu który ukrywasz się za zajumanym kontem? Szef ma urlop to wilki i myszy grasują. Nie bój żaby twoje kolejne groźby zostały odnotowane...
2021-06-30 06:30:41
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: i ty politykier przeciwko mnie??
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: