Paluch: List Otwarty
List Otwarty do mieszkańców Cieszyna – czujących się młodo w każdym wieku.
Jubileusz 1200 lecia założenia miasta dobiega końca, tymczasem jego mocny akcent jakim był Freestyle City Festival zapoczątkował zmiany w podejściu do współpracy z młodzieżą i urzędnikami. Efektem są pozytywne więzi i chęć dalszego działania. W odpowiedzi na te potrzeby i realizacje dalszych pomysłów powołaliśmy Klub Wolontariatu, do którego zapraszam poniższym listem:
Mili Państwo, koleżanki i koledzy pedagodzy, dyrektorzy szkół, szanowne władze miasta. Mamy kolejny alternatywny pomysł dla aktywizacji młodego pokolenia. Dobrymi praktykami pracy z młodzieżą podczas Freestyle City chcemy podzielić się ze szkołami i uczelniami wyższymi w naszym powiecie. Zapraszam wszystkich Cieszyniaków do współpracy.
Wprowadzenie
Wzbogaceni doświadczeniami pracy Wolontariatu Freestyle City Festival, czyli zespołu 120 osób, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, pragnę podkreślić, że wartości, na jakich budowaliśmy to przedsięwzięcie i integrację społeczną to: partnerskie relacje interpersonalne, nieszablonowe myślnie, wypracowane standardy komunikacyjne, zaufanie i kreatywność. Zweryfikowane w praktyce założenia pokazały, że można równocześnie oczekiwać sumienności, szacunku, poświęcenia i bardzo dobrej organizacji od wielu młodych ludzi.
Pomysły
Mamy pomysły aby te wartości wprowadzać i rozwijać również w codziennej rzeczywistości szkolnej. Potoczny slogan „nie ma rzeczy nie możliwych”, w trakcie przygotowań i trwania Freestyle City Festival stał się poważnym i wiarygodnym postulatem wielu młodych ludzi, urzędników miejskich i przedsiębiorców. Jest wyraźna potrzeba kontynuowania naszych działań, ale nie tylko w wymiarze imprezy. Istotnym staje się wymiar mentalny i świadomościowy. Dlatego, w następstwie woli dalszego działania młodzieży i studentów powołaliśmy Klub Wolontariatu, który poszukuje alternatywy kształcenia młodzieży coraz bardziej zajętej nauką w tradycyjnym rozumieniu. Ale czy to jest rzeczywiście nauka, czy zwyczajny „dydaktyczny konsumpcjonizm”? To pytanie skłania do myślenia. Podobnie jak kilka poniższych pytań. Traktują one o rzeczach pozornie prostych i małych, ale właśnie małymi krokami chcemy dochodzić do dużych zmian.
1. Czy konieczne jest wstawanie uczniów, kiedy wchodzi nauczyciel do klasy? 2. Czy konieczne jest stosowanie dzwonków w szkole, skoro wszyscy mają zegarki? 3. Jaki wpływ na kształtowanie postaw korupcjogennych ma przyzwolenie na ściąganie i korzystanie z legalnych bryków, ściąg i streszczeń? 4. Czy konieczne jest, aby zatrudniać służby sprzątające, skoro uczniowie mogą sprzątać swoje miejsce pracy samodzielnie? 5. Jak traktowani są nauczyciele i uczniowie przejawiający wyższe kompetencje społeczne? 6. Czy możliwe jest wprowadzenie nauki języka czeskiego w cieszyńskich szkołach? |
To tylko kilka z pierwszych ważnych aspektów, na które zwróciliśmy uwagę wspólnie z gronem młodych ludzi, studentów, uczniów i przedsiębiorców. Czy bogate tradycje oświatowe Śląska Cieszyńskiego połączone z nowoczesną dydaktyką i myślą pedagogiczną młodego pokolenia wpłyną na lokalną społeczność?
Program i kontakt
Myślę, że poprzez wspólnotowe działania można wiele zmienić na lepsze. Proponujemy program oparty o kształcenie kompetencji społecznych, autoprezentacji, wystąpień publicznych, zarządzania zespołem, komunikacji bez barier, pracy w warunkach presji czasu, odpowiedzialności, koncentracji uwagi, poznawania alternatywnych metod nauczania, pewności siebie, komunikacji ze starszym pokoleniem, zamieniania idei w produkt. Prosimy o zgłaszanie Państwa propozycji współpracy i pomysłów na adres michal.paluch@open2be.pl Proszę również nie wahać się dzwonić do mnie z inicjatywą pod numer 608 515 342.
Pozdrawiam serdecznie
Michał Paluch
Michał Paluch - Pedagog, dziennikarz i przedsiębiorca. Praktyk pedagogicznych doświadczał w Polsce, Anglii, Szwecji, Danii, Niemczech, Rosji i Japonii. Otrzymał Stypendium Ministerialne za działalność naukową i społeczną. Jest absolwentem Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie. Otrzymał Medal Honorowy 1200 - lecia Cieszyna, za realizacje projektu Cieszyn – miasto młode w każdym wieku. Członek zarządu Klastra Ekonomii Społecznej i Junior Chamber International Poland. |
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.