Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

'Osuch' z patronatami

Ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej I Liceum im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. W szkole odbyło się nadanie patronatów naukowych kilku rozszerzeniom prowadzonych przez placówkę.
Patronaty naukowe to nic innego jak stała opieka nad uczniami. Dodajmy opieka światowej klasy naukowców, reprezentujących Uniwersytet Śląski i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu.To będzie współpraca, która wpisana jest w stałe ramy. - mówi dyrektor cieszyńskiej szkoły Janusz Łukomski-Prajzner.

Choć cieszyńska szkoła już wcześniej współpracowała z Instytutem Fizyki Uniwersytetu śląskiego, jednak te kontakty były okazjonalne. Teraz mają one skutkować nie tylko częstymi wykładami w szkole, ale przede wszystkim, wyjazdami uczniów na uczelnię. Tam uczniowie uczestniczyć mają w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich.

Również jeśli chodzi o fundację Rozwoju Kardiochirurgii, do tej pory uczniowie wyjeżdżali do niej rad do roku, teraz ma się kontakt z tą instytucją przybliżyć.

Nowością w szkole to współpraca z Instytutem Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach..

Prof. Ryszard Koziołek, Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, swoje wystąpienie rozpoczął żartobliwie, od cytatu – nie pozwól szkoła, aby przeszkodziła ci w edukacji. Jak tłumaczył, od przedszkola aż po uniwersytet, są sytuacje kiedy szkoła w trosce o dobre wypełnienie procedur egzaminacyjnych, dobry wynik egzaminu, przeszkadza w edukacji. Korzystać należy z tego co szkoła, czy uniwersytet ma najlepszego. Czyli swobodę myślenia i swobodę prowadzenia badań naukowych. Wy, młodzi żyjecie w epoce, w której jak nigdy dotąd nie był tak łatwy dostęp do informacji. Wiedza, która drzemała w archiwach, bibliotekach, lub umysłach profesorów jest w waszych smartfonach. - mówił do zebranych.

Jak radził, uczniowie powinni dbać o swoje zainteresowania. Zdaniem profesora, dyskusje o wyborze zawodu często są argumentowane wymiernymi korzyściami materialnymi. Nie dajcie się zwieść, nie dajcie się wprowadzić w rodzaj histerii, że jeśli interesuje mnie fizyka, to kimż ja będę po fizyce. To bardzo łatwo ten sceptycyzm obalić, patrząc na losy absolwentów różnych kierunków. I pewnie się zdziwicie, ale zatrudnialność absolwentów fizyki była najwyższa spośród innych kierunków. - mówił profesor Ryszard Koziołek.

Wtórował mu prof. dr hab. Jerzy Sperka, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak mówił do zebranych, studiowanie jednego kierunku nie oznacza, że siew nim zamykamy. W naszym instytucie kształcimy od niedawna w kierunku 'turystyka historyczna'. To daje konkretne umiejętności, niezbędne do prowadzenia wszelkiego wycieczek, wyjazdów. A przemysł turystyczny się rozwija i rozwijać będzie. Kształcimy, by pilotom pod Monte Cassino generał Aders nie mylił się z Andersenem. Kierunek historyczny uczy wielu rzeczy, a przede wszystkim myślenia i patrzenia na świat w obiektywny sposób.

Współpraca z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu, ma z kolei pokazać młodzieży inne oblicze medycyny. Bioinżynieria, cyber inżynieria, z którymi uczniowie zetkną się w fundacji, to pokazanie, że po studiach można znaleźć ciekawą pracę, niekoniecznie jako lekarz medycyny.

Jak dodaje Janusz Łukomski-Prajzner, szkoła liczy przede wszystkim na to, że uczniowie, przynajmniej dwa razy w roku będą obecni na zajęciach wyjazdowych. To zupełnie inna jakość, jeśli uczniowie, tam na miejscu mogą być obecni na wykładach – mówi.Młodzież będzie mogła uczestniczyć także w wykładach pracowników naukowych na miejscu, w Cieszynie. Ma to być poszerzenie materiału, który realizowany jest przez szkołę. Ma to uczniów mobilizować do dalszej nauki i zgłębiania tematów.

A sami uczniowie cieszą się, że będą mogli uczestniczyć w takich zajęciach. Jak mówią - to taki wstęp na wyższą uczelnię, ale jeszcze w liceum.

 


Podobne certyfikaty z uczelniami mają renomowane licea w Krakowie. Na Śląsku jest to rzadkość, tylko kilka szkół współpracuje z uczelniami. W naszym regionie Liceum Osuchowskiego prawdopodobnie jest pierwszym, które na tak szeroką skalę posiada patronaty naukowe.

Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: