Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Organizowany od dwunastu lat - Konkurs Jednego Wiersza

Początkowo miał charakter lokalny - twórcy zgłaszający wiersze na konkurs związani byli z Cieszynem. W kolejnych edycjach zasięg rozszerzył się znacznie - konkursowe wiersze zgłaszane są z całej Polski, z Zaolzia, a także z Niemiec. Mowa oczywiście o Konkursie Jednego Wiersza, który w tym roku startuje już po raz dwunasty.

Konkurs Jednego Wiersza organizowany jest przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie już od dwunastu lat. Od samego początku nierozerwalnie związany był z granicą i Śląskiem Cieszyńskim. - W tym roku postanowiliśmy swoimi konkursami nawiązać do znanego grafika, karykaturzysty i satyryka – mówi Magdalena Strządała z BM w Cieszynie.

85 rocznica urodzin i 10 rocznica śmierci Szymona Kobylińskiego, która przypada w tym roku skłoniła cieszyńską Bibliotekę do zorganizowania dwunastej już edycji Konkursu Jednego Wiersza.  - Dwunasta edycja tym razem nawiązywać będzie do znanego grafika, karykaturzysty i satyryka. Wiosną zorganizowaliśmy satyryczny konkurs plastyczny "Biblioteka i książka w krzywym zwierciadle". Coroczny poetycki Konkurs Jednego Wiersza również poświęciliśmy tematyce satyrycznej. Finał wzbogacony będzie promocją książki Zygmunta Ogórka "Orator złotousty. Anegdoty prawnicze" – wyjaśnia  Magdalena Strządała z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Od pierwszej edycji w 2001 r. tematycznie konkurs związany był z granicą i Śląskiem Cieszyńskim. - Początkowo miał charakter lokalny - twórcy zgłaszający wiersze na konkurs związani byli z Cieszynem. W kolejnych edycjach zasięg rozszerzył się znacznie - konkursowe wiersze zgłaszane są z całej Polski, z Zaolzia, a także z Niemiec – dodają organizatorzy konkursowych zmagań - W ubiegłym roku zgłoszonych zostało 45 wierszy. Większość  pisana jest w języku polskim, ale są również wiersze w języku czeskim i pisane gwarą. Organizator konkursu powołując jury bierze pod uwagę fakt, iż regulamin dopuszcza wiersze w języku czeskim, dlatego wśród członków komisji oceniającej wiersze jest zawsze osoba posługująca się biegle językiem czeskim. Członkowie jury to publikujący poeci, językoznawcy lub historycy literatury. W ubiegłym roku wiersze oceniało jury w składzie: znana cieszyńska poetka Beata Sabath, poetka z Zaolzia Lucyna Przeczek-Waszkowa oraz pisarka, historyk literatury dr Joanna Jurgała-Jureczka.

Zwycięzcy poprzednich edycji:
Stanisław Józef Malinowski (2001), Szymon Broda (2003), Daria Donocik (2004), Monika Mazur (2005), Bohdan Sławiński (2005), Anna Piliszewska(2006), Beata Kalińska (2007), Jacek Jurys (2007, 2008), Urszula Stefania Korzonek (2009), Beata Kalińska (2010), Izabela Sikora (2011). W roku 2002 pierwszej nagrody nie przyznano, dwukrotnie - w 2005 i 2007 roku pierwsze miejsce przyznano ex aequo. Dwukrotnie w konkursie tryumfowali cieszyniacy Beata Kalińska i Jacek Jurys.

- W roku 2008 Biblioteka Miejska w Cieszynie wydała książkę Beaty Sabath "Strofy sercem pisane. Cieszyn w poezji polskiej w XIX, XX I XXI stuleciu. Szkice. Bibliografia". W publikacji tej autorka wielokrotnie opisywała i przytaczała wiersze z bibliotecznego konkursu poetyckiego. W roku 2004 Biblioteka wydała tomik "Ziemia Cieszyńska wierszem malowana. Zbiór utworów poetyckich laureatów międzynarodowych konkursów organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie w latach 2001-2004". Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się wydać tomik z kolejnych lat – podkreśla Magdalena Strządała z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, zachęcając do konkursowych zmagań.

Konkurs przeznaczony jest dla poetów w wieku od 15 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie jednego wiersza w 4 egzemplarzach, dotąd niepublikowanego i nienagradzanego, na temat  „Satyra, fraszka, limeryk… Cieszyn w poezji (nie)poważnej”.
   
- Utwór powinien być podpisany pseudonimem. W osobnej kopercie opatrzonej tym samym pseudonimem należy podać: imię i nazwisko autora, adres, telefon, e-mail. Utwór należy nadesłać do dnia 15 września 2012 r. na adres: Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 15, 43-400 Cieszyn, z dopiskiem na kopercie „Konkurs poetycki”. Jury powołane przez organizatora przyzna trzy nagrody pieniężne o łącznej wartości 1000 zł (główna nagroda 500 zł) oraz wyróżnienia książkowe –
wyjaśniają organizatorzy konkursu.

Na ogłoszenie wyników i uroczyste rozdanie nagród będziemy musieli zaczekać do 29 września 2012 r. O godzinie 15.00 w Cafe Muzeum w Cieszynie poznamy zwycięzców dwunastej edycji Konkursu Jednego Wiersza. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 33 8520 710 wewn.13 oraz e-mail: czytelnia@biblioteka.cieszyn.pl lub bezpośrednio w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie (ul. Głęboka 15).

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: