Opłaty za pobyt rodziców dzieci na szpitalnych oddziałach
Do tej pory opłaty pobierane przez szpitale były bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie były wysokie, lecz jednak przy dłuższym pobycie mogą stać się poważnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu.
Sytuacja uległa jednak w ostatnim czasie zmianie. 3 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Celem regulacji jest doprecyzowanie przepisów ustawy dotyczących sprawowania w podmiotach leczniczych udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem małoletnim albo osobie mającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Od tego dnia szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, niezależnie od ich wieku – Ustawa precyzuje, że przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, w podmiocie leczniczym, nad pacjentami małoletnimi albo mającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, rozumie się prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.
Zawarte w ustawie rozwiązania przewidują, że pobyt dla rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach i osobach z niepełnosprawnością w stopniu znacznym w placówkach będzie bezpłatny.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
