Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Olbrycht, Buzek i Kohut przeciwko Białorusi

Europosłowie związani z naszym regionem - Jan Olbrycht, Jerzy Buzek i Łukasz Kohut - popierają wykluczenie reprezentacji Białorusi w piłce nożnej z eliminacji do Mistrzostw Europy w 2024 roku.

Z apelem do prezydenta UEFA Aleksandra Čeferina wystąpili europosłowie Tomasz Frankowski i Andrzej Halicki, a ich list podpisany został przez 104 europosłów różnych ugrupowań - w tym właśnie Olbrychta, Buzka i Kohuta.

Posłowie argumentują swoje stanowisko łamaniem podstawowych praw człowieka przez białoruskie władze oraz udziałem ich wojsk w agresji rosyjskiej na Ukrainę.

- Zaledwie kilka dni temu liderka sił demokratycznych na Białorusi, Swiatłana Cichanouska, została skazana zaocznie na 15 lat więzienia. Inny wygnany lider opozycji, Paweł Łatuszka, także został skazany na 18 lat. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki obecnie odbywa karę 10 lat więzienia. Białoruś bierze również aktywny udział w rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. [...] Jak można te wszystkie fakty pogodzić z wartościami UEFA i meczami, które powinny być symbolem pokoju i współpracy rodziny piłkarskiej? Przecież udział reprezentacji Białorusi w rozgrywkach UEFA zostanie wykorzystany przez Łukaszenkę do pokazania pozytywnego odbioru w społeczności międzynarodowej - podkreślają autorzy apelu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: