Oczami niewidomego (19): można składać wnioski, ale ... nie na wszystko
Z uzyskanej informacji od pracownika PCPR-u na pewno nie są przyjmowane wnioski o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych oraz do Programu „Aktywny Samorząd”.
W przypadku turnusów to, czy wnioski będą przyjmowane musimy poczekać minimum do końca lutego, gdy będzie wiadomo jaka kwota zostanie przekazana do Powiatu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i podjęciu stosownej uchwały przez Radę Powiatu.
Sytuacja „Aktywnego Samorządu 2016” powinna się wyjaśnić początkiem lutego.
Od 2 stycznia 2016 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie przyjmuje natomiast wnioski na likwiidację barier architektonicznych. W komunikowaniu się i tychnicznych, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz sprzęt rehabilitacyjny.
Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Bariery techniczne to przeszkody wynikające z braku zastosowania odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie. Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Tutaj możemy skorzystać z do m.in. dostosowania łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, wykonania podjazdu dla wózka inwalidzkiego, likwidację progów, wymianę podłogi w kuchni, przedpokoju i jednym wskazanym pokoju, wykonanie instalacji wideodomofonowej.
PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE – są to wyroby refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze, które wystawia lekarz wskazany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi.
W ramach tego zadania możliwe jest dofinansowanie zakupu do wysokości 100% kwoty przyznanej przez NFZ.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie wypełnionego druku wniosku wraz z załącznikami:
1. kopią aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,
2. kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w dany przedmiot, potwierdzoną za zgodność odpisu z oryginałem, przez realizatora zlecenia. Zgodnie obowiązującymi od 1 lipca 2014r. zmianami NFZ w zakresie wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i środki pomocnicze, w przypadku zaopatrzenia w środki wydawane comiesięcznie (w tym pieluchomajtki) zlecenie zaopatrzenia na wyroby medyczne potwierdzane jest przez NFZ jednorazowo, natomiast na jego podstawie wystawiona zostaje tzw. „Karta potwierdzająca uprawnienia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie”.
3. oryginałem faktury z uwzględnioną kwotą opłaconą w ramach NFZ.
Dofinansowanie o środki rehabilitacyjne to m.in. dofinansowanie do zakupu wózka inwalidzkiego, pionizatora, protez kończyn dolnych i górnych.
Więcej informacji można uzyskać w siedzibie PCPR w Cieszynie ul. Bobrecka jak również na ich stronie. Tam też można zapoznać się ze szczegółowymi zasadami przyznawania dofinansowań oraz pobrać stosowne wnioski do danego zadania.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.