Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O wodach na sesji Rady Powiatu

Podczas wczorajszej (29.08.2023) Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego poruszony został temat wód na terenie powiatu, ich ochrony oraz konserwacji urządzeń na rzekach i ciekawych wodnych.

Temat wody pojawił się w dwóch punktach porządku obrad: w punkcie 4. (Sprawozdania kierowników Nadzoru Wodnego w Bielsku- Białej, Cieszynie, Pszczynie i Skoczowie z działań podejmowanych na terenie powiatu cieszyńskiego w roku 2022.)  punkcie 5. (Gospodarka wodna w powiecie cieszyńskim).

Po przejściu radnych do punktu 3. Porządku obrad, radny Bogdan Ficek zwrócił uwagę, że sprawozdanie co roku zawiera niepotrzebne dane, nie powiązane z powiatem cieszyńskim (dot. m.in. Mszany, Godowa, Wodzisławia itd.) oraz nieczytelne mapki prezentujące obszar działania Nadzoru Wodnego. Zobacz sprawozdania (materiał dostępny do pobrania po kliknięciu w listę i rozwinięciu danego punktu obrad - przyp. NG)

Z kolei Przewodniczący Rady Powiatu, Stanisław Kubicius zauważył, że on od wielu lat porusza te same kwestie – należytego utrzymywania urządzeń wodnych. Przypomniał swoje pytania z ubiegłego roku, m.in. kto jest właścicielem urządzeń wodnych na ciekach czy rzekach. - Otrzymałem odpowiedz, że choć sama działka należy do Skarbu Państwa, to samo urządzenie należy do tego, kto czerpie pożytki z tego urządzenia – mówił Kubicius: - Zdziwiłem się, ale przyjąłem, że tak mówią przepisy prawa wodnego. Ponieważ jednak wiele urządzeń wodnych na naszych ciekach, na terenie powiatu jest nienależycie utrzymywanych, konserwowanych, postanowiłem się dowiedzieć (i to mi się nie udało) do kogo należy obowiązek należytego utrzymania tych urządzeń […].

 Z takim też pytaniem, kto ponosi koszty utrzymania tych urządzeń (jeśli w myśl Prawa Wodnego wyłączeni z obowiązku łożenia na utrzymanie są zajmujący się rybactwem), zwrócił się przewodniczący do gościa, Ireneusza Miklera Kierownika Nadzoru Wodnego w Skoczowie, wyjaśniając, że chodzi mu konkretnie o zasilenie wodą z rzeki stawów hodowlanych licznych na terenie powiatu, które mają znaczny wpływ na ekosystem, gdyż cała woda wpływa do stawu i rzeka czy ciek nie płynie dalej. Kubicius pytał również, w kompetencji kogo jest ewentualne nakazanie właścicielom takich stawów do konserwacji urządzenia.

- W kompetencji Kierownika Wodnego jest przyjmowanie zgłoszeń, natomiast funkcje kontrolne, m.in. z realizacji pozwoleń wodno-prawnych jak również utrzymania urządzeń wodnych w należytym stanie technicznym leżą w gestii Dyrektora Zarządu Zlewni właściwego dla danego terenu – wyjaśniał Ireneusz Mikler z Nadzoru Wodnego w Skoczowie i wyjaśniał, że w przypadku nienależytego utrzymania urządzeń wodnych to właśnie Dyrektor Zarządu Zlewni wydaje decyzję administracyjną.

Jak wyjaśnił Kierownik, co do pierwszego pytania – czy właściciele stawów, prowadzący rybactwo są wyłączeni z kosztów napraw urządzeń wodnych? - odpowiedział, że trzeba by zrobić analizę prawną, ale w wielu wydanych pozwoleniach wodno-prawnych na właścicieli stawów są nakładane obowiązki utrzymywania tych urządzeń wodnych, a nawet koryt w obrębie użytkowania.

Jak jednak zauważył Kubicius, przepis wyłączający rybołówstwo jest nowy, dodany w najnowszej wersji ustawy, więc nie wiadomo na jakiej podstawie i jak obecnie wygląda, w oparciu o jakie przepisy wystawanie takich pozwoleń wodno-prawnych – z tym pytaniem Kubicius postanowił zwrócić się więc do instancji wyżej – do Dyrektora Zlewni.

A co można znaleźć w sprawozdaniach od Kierowników Wodnych? M.in. dowiadujemy się, że:

Nadzór Wodny w Cieszynie obejmuje swoim zasięgiem głównie powiat cieszyński, wodzisławski, jastrzębski, rybnicki a także pszczyński. Całkowita powierzchnia obszaru objęta zasięgiem NW Cieszyn wynosi 477,003617 km2. Łączna długość cieków to 290 km. Długość wałów przeciwpowodziowych to 3 470 m. Z powiatu cieszyńskiego pod cieszyński NW należy: Istebna, Goleszów, Hażlach, Zebrzydowice, Strumień Dębowiec i Cieszyn.

Z kolei NW w Skoczowie swoją administracją obejmuje powierzchnię 730,29 km 2, na której zlokalizowane są cieki o łącznej długości 402,75 km oraz wały przeciwpowodziowe o długości 69,05 km. Obejmuje obszar gmin: Ustroń, Wisła, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów i Strumień.       

W ubiegłym roku w cieszyński NW wykonywał prace m.in. odcinkowa konserwacja cieku Sarkander, odcinkowa konserwacja rzeki Puńcówki, odcinkowa konserwacja rzeki Olzy na terenie gm. Cieszyn (dwa etapy — dwa koszenia)), Awaryjne usunięcie zatoru na rzece Bobrówce, Awaryjna wycinka drzew ze skarp rzeki Bobrówki i cieku Sarkander, usunięcie zatoru z koryta cieku Kalembianka przy ul. Mokrej 2 w Cieszynie, usunięcie i wywiezienie śmieci ze skarp potoku Krasna ul. Mleczna 51 w Cieszynie. Sprawozdanie

Skoczowski NW prowadził szereg prac, m.in.: Likwidacja wyrw brzegowych i dennych potoku Dobka w w m. Ustroń, Remont stopnia w km 78+317 rzeki Małej Wisły, m. Hermanice, gm. Ustroń, Wykonanie utrzymania wałów przeciwpowodziowych rzeki Brennicy, Zabezpieczenia stopnia rz. Brennica, Naprawa elementów konstrukcyjnych stopnia oraz koryta regulacyjnego rz. Brennicy, Wykonanie utrzymania wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły - wał prawy gm. Skoczów, Strumień, wał lewy gm. Brenna, Skoczów (rozmiar rzeczowy: 12,350 km), i wiele innych – Szczegóły w sprawozdaniu.

 Zapis wideo sesji dostępny jest TUTAJ

Materiały z sesji są dostępne TUTAJ 

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-30 18:54:03
romuald.saletra: Długoterminowe prognozy dla naszego obszaru wskazują, że czekają nas zimne pory deszczowe i gorące, suche lata. Musimy całkowicie zmienić filozofię myślenia o wodzie, ale tu już indywidualne, konsumenckie zachowania nie wystarczą. Bardzo duży nacisk należy położyć na retencję wody w krajobrazie, na różne sposoby: retencję w lasach, dolinach rzecznych, mokradłach. Najważniejsząrzeczą jest budowa zbiorników retencyjnych. Budowa ogromnych zbiorników(zapór) i tworzenie sztucznych jezior w okresie ocieplania klimatu jest zupełnie absurdalne, bo one charakteryzują się dużym parowaniem. Większość inwestycji, które mają zapobiegać suszy, związana jest z podpiętrzaniem lub regulacją rzek. Rzeka, która swobodnie meandruje, jest dłuższa, płynie wolniej. Pozostaje w równowadze z wodami gruntowymi. Gdy wzbiera, doskonale je zasila. Wyprostowane, regulowane koryto działa jak rynna – jak najszybciej odprowadza wodę do morza. Najpierw należy zrozumieć, jak działa cykl hydrologiczny. Rzeka to element, który przenosi wodę z miejsca, gdzie opadów jest dużo, do miejsca, gdzie opadów jest mało. Gdyby nie ta właściwość, cywilizacja starożytnego Egiptu nie mogłaby powstać. Nil zasilany jest z terenów, gdzie padają monsuny. W Polsce najwięcej opadów mamy w górach. Powinniśmy ją tam zatrzymywać na wszelkie możliwe sposoby, zwłaszcza mając na uwadze znikanie retencji śniegowej, dzięki której jeszcze do niedawna latem niziny były zasilane wodą, która spadła wraz z opadami zimą. za // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1956558,1,rozmowa-z-dr-andrzejem-mikulskim-o-tym-jak-zyc-w-czasach-suszy.read?fbclid=IwAR1V9II5U17cfJSCqVd3gB-7oNa3T74Pj7zOdYs4gHzc0S3T9Ow1BeYrnbQ //
2023-08-30 18:55:35
romuald.saletra: W przypadku miast, najprostsza rzecz, jaką można zrobić, to zlikwidować odpływ powierzchniowy, czyli zamknąć kanały deszczowe i wprowadzać wodę do gruntu i podziemnych zbiorników retencyjnych. W tej chwili, gdy pada, woda szybko spływa po wybetonowanych powierzchniach do studzienek kanalizacyjnych, a stamtąd do rzeki. Jeśli pozwolimy deszczówce powoli wsiąkać, podniesie się poziom wód gruntowych w miastach. Z tych wód w najtrudniejszych okresach możemy częściowo czerpać, a poza tym opóźniamy spływ wody do rzeki, co pozwoli utrzymać jej bardziej stały przepływ. W ten sposób ograniczymy te głębokie niżówki, czyli bardzo niskie stany rzek, które właśnie obserwujemy. Na terenach miast warto ulokować małe zbiorniczki, albo wgłębienia terenu z drenażem. W momencie, gdy pada, one się zapełniają, a potem opad wsiąka, zasilając wody gruntowe. Oczywiście na potrzeby deszczy nawalnych trzeba zachować kanalizację burzową, jednak ograniczać do minimum jej wykorzystanie. za // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1956558,1,rozmowa-z-dr-andrzejem-mikulskim-o-tym-jak-zyc-w-czasach-suszy.read?fbclid=IwAR1V9II5U17cfJSCqVd3gB-7oNa3T74Pj7zOdYs4gHzc0S3T9Ow1BeYrnbQ //
2023-08-30 18:56:52
romuald.saletra: Powszechne opłaty za wodę bez żadnych wyjątków to jeden aspekt. A drugi – to dopłaty dla rolników za retencję naturalną. Powinni dostawać pieniądze za to, że woda stoi na ich polu na wiosnę i nie jest odprowadzana. Jeżeli naliczylibyśmy kwoty takiej dopłaty retencyjnej według kosztów retencji zbiornikowej, to wyszłyby nam dopłaty sięgające kilku tysięcy euro rocznie za hektar. Jeśli przestaniemy przekopywać rowy i rzeki, woda zostanie dłużej na polach i rolnicy będą musieli wyjść na nie później. W przypadku łąk to nie ma żadnego znaczenia, ale w przypadku pól uprawnych rolnik może ponosić z tego tytułu straty. Chociaż w perspektywie to mu się i tak opłaci, bo zmniejszy intensywność suszy w trakcie sezonu wegetacyjnego. Do niedawna ten problem częściowo rozwiązywał śnieg, ale jest go coraz mniej. Jeśli będziemy mieć porę wilgotną i porę suchą, większość deszczu będzie spadała i spływała do morza poza sezonem wegetacyjnym. W bilansie globalnym opadów nie będzie mniej. Będą nawet większe niż do tej pory, bo większe będzie parowanie. A to z kolei oznacza mniej wody do zagospodarowania. W porze wilgotnej deszcze nie zasilą pól, tylko woda, która z nimi spadła, spłynie do morza lub wyparuje, pozostawiając kraj suchy od wiosny do późnej jesieni. za // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1956558,1,rozmowa-z-dr-andrzejem-mikulskim-o-tym-jak-zyc-w-czasach-suszy.read?fbclid=IwAR1V9II5U17cfJSCqVd3gB-7oNa3T74Pj7zOdYs4gHzc0S3T9Ow1BeYrnbQ //
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: