Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O polskich noblistkach literackich na cUTW

W czwartek (05.12.2019) na sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako że w tym roku akademickim, tematy wykładów plenarnych są poświęcone niezwykłym kobietom, Joanna Gawlikowska opowiedziała o polkach, które mogą poszczyć się otrzymaniem literackiej Nagrody Nobla.

Tematem spotkania czwartkowego spotkania cUTW były „Kobiety pióra”, jednak Joanna Gawlikowska w tym przypadku skupiła się na laureatkach literackiej Nagrody Nobla. W historii Polski dwie kobiety dostąpiły tego zaszczytu – Wisława Szymborska w 1996 roku za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości” oraz Olga Tokarczuk w 2018 roku za „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Obie kobiety, znacznie różnią się od siebie, tak samo, jak ich dzieła, łączy je jednak fakt, że zostały docenione i otrzymały literacką Nagrodę Nobla.

- Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla za swoją poezję, jednak tworzyła również eseje i felietony. O fakcie, że pisywała felietony i jak bardzo się irytowała, kiedy ktoś mówił, że pisuje recenzje, bo jej zdaniem to recenzje nie były, przekonuje Michał Rusinek, długoletni sekretarz Szymborskiej – można było dowiedzieć się podczas wydarzenia. Chwilę poświęcono również postaci samego Rusinka, który nie tylko pełnił funkcję sekretarza poetki, ale również był człowiekiem od wszystkiego. W zamian Szymborska „babciowała” jego dzieciom.

Z kolei Olga Tokarczuk, to pisarka, która znana jest raczej ze swojej prozy, chociaż również pisuje wiersze. Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma „na przełaj”, gdzie jednak używała pseudonimu artystycznego. Oficjalnie, pod swoim własnym nazwiskiem, zadebiutowała w 1993 roku, książką „Podróżą ludzi Księgi”. Od tamtego czasu wydała wiele dzieł, za które ostatecznie została doceniona i otrzymała Nagrodę Nobla.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-06 18:55:19
krzysztofmn: kaczanom, tym przystrojonym w czarne rondle z piórkiem na głowach, te słowa noblistki dedykuję: "Siłą Polski jest literatura, nie węgiel" [o ile słowo "literatura" coś im mówi]
2019-12-06 20:57:06
mstudnicki: Gwarantuję ci, że gdyby zabrakło węgla a posiadałbyś cenną kolekcję ulubionej literatury (w co delikatnie mówiąc - szczerze wątpię) to w pierwszych dniach zimy puściłbyś całą biblioteczkę przez komin dorzucając do pieca każdy znaleziony w okolicy kawałek węgla.
2019-12-06 21:08:00
krzysztofmn: no nie koleś, żałosne - jedyne co ci się udało to pochwalić się bardzo s z c z u p ł y m intelektem
2019-12-06 23:08:52
utopiec: Szczupły,ale jest. W przeciwieństwie do niektórych.
2019-12-07 09:56:15
koszor: krzysztof- literatura siłą Polski? Siłą Polski jest silna rodzina, normalna, nie jakieś hybrydy. A jeśli chodzi o gospodarkę, to będzie ona silna, jeśli będzie się opierała na rodzimych firmach, nie na obcym kapitale i wyzysku. Bądź chociaż przed świętami mądrzejszy i przestań się kompromitować.
2019-12-07 14:45:58
krzysztofmn: bulczysz jak radiomaryja, bardzo mi przykro
2019-12-07 21:45:32
jasper: Dla informacji koszor - twoja krysztalowa partia PiS - Szydlo i Morawiecki zagranicznym korporacjom rozdali lacznie - jak do tej pory - kwote 251,42 mln zl.
2019-12-09 00:59:02
donekT: A tymczasem co wspierają takie podmioty jak np. JPMorgan, jeden z beneficjentów?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: