Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe uprawnienia dla policjantów?

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy, w związku z którymi kierowcy samochodów będą mogli dostać mandat m.in. za nietrzymanie rąk na kierownicy. Większe uprawnienia dla policji mają wejść w życie już 7 listopada 2019 roku. Na co będą musieli uważać kierowcy?

Cieszyńska policja aktualnie nie komentuje zmian i odsyła nas do przepisów, czyli Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów — Policjant, który przystępuje do czynności służbowych, podaje swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej. Policjant nieumundurowany przy wykonywaniu uprawnień okazuje legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, okazuje ją w sposób umożliwiający odnotowanie danych w niej zawartych – cytują aktualny (na dzień 16 października 2019) stan prawny cieszyńscy policjanci. Jak się okazuje, już wkrótce ten przepis oraz kolejne mogą ulec zmianie. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie już 7 listopada 2019 roku, policjant nie będzie musiał już okazać legitymacji służbowej, a nawet najmniejsze uchybienie poleceniom kontrolującego może być surowo karane.

Zamiany mają na celu ułatwienie policjantom skutecznych kontroli. Funkcjonariusze dziś często spotykają się z niesubordynacją kontrolowanych i licznymi złośliwościami. Większe uprawnienia dla mundurowych mają wyeliminować ten problem. Jednak spokojnie, jeżeli kierowca będzie zachowywał się w sposób adekwatny do sytuacji, policjant nie będzie miał podstaw do wyciągnięcia konsekwencji. Na czym jednak polega adekwatne zachowanie? Przede wszystkim na stosowaniu się do poleceń funkcjonariusza. Jeżeli policjant poprosi o trzymanie rąk na kierownicy, kierowca powinien się do polecenia zastosować. Nie należy również opuszczać samochodu, w przypadku, gdy nie zostaniemy o to poproszeni. Zasady te mają na celu zapewnienie kontrolującym poczucia bezpieczeństwa, podobne przepisy stosowane są na przykład a USA – policjant, który w trakcie kontroli poczuje się zagrożony (na przykład przez agresywne zachowanie kierującego, opuszczenia samochodu w niewiadomym celu itp.), ma prawo nawet użyć broni i zostanie to uznane za uzasadnione. W Polsce o aż tak dużej dozie ostrożności nie ma mowy, jednak policjanci, w przypadku osób, które nie zastosują się do poleceń, będą mogli wyciągnąć wobec kierowców konsekwencje, przez nałożenie mandatu o wysokości nawet 500 złotych.

Kolejnymi istotnymi zmianami jest ewidencjonowanie przebiegu samochodu i wprowadzanie tych danych do systemu CEPiK. Ta zmiana ma wyeliminować proceder cofania liczników w pojazdach. Radiowóz (nawet nieoznakowany), będzie mógł również zaparkować w miejscu niedozwolonym, aby sprawdzać, czy kierowcy stosują się do odpowiednich przepisów ruchu. Możemy więc spodziewać się kontroli nawet w najmniej spodziewanym miejscu. Na to, jak zmiany wpłyną na kontrole drogowe w praktyce, dowiemy się jeszcze w listopadzie.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-17 14:23:26
krzysztof.nn: podatkowy oszust z mafijnymi powiązaniami na wysokim stanowisku w państwie - czy Policji starczy uprawnień by dziada stamtąd ruszyć? - wątpię, za to dobrze się sprawdzają w pościgach za małolatami z suszem konopnym w kieszeni
2019-10-17 14:41:51
donekT: cytat "Radiowóz (nawet nieoznakowany), będzie mógł również zaparkować w miejscu niedozwolonym, aby sprawdzać, czy kierowcy stosują się do odpowiednich przepisów ruchu."koniec cytatu- To wbrew zasadzie humanitaryzmu!
2019-10-17 14:50:43
wyśmienity cwaniaczek: tak na marginesie w dzisiejszych czasach słowo "radiowóz" chyba jest przeżytkiem .........trzeba by coś nowego wymyśleć .....
2019-10-17 16:05:47
pogromca ciemnoty: 69-letni emeryt ze Szczecina został ukarany wyrokiem nakazowym za kradzież cukierka w czekoladzie o wartości 40 groszy. Mężczyzna tłumaczy, że cukierka spróbował, bo chciał je kupić, ale był niesmaczny, więc zrezygnował. Sąd wymierzył mu karę 20 godzin prac społecznych. To jest dopiero prawo i sprawiedliwość
2019-10-17 17:38:18
tom lem: "Sąd wymierzył mu karę 20 godzin prac społecznych" tobie pogromco ciemnoty, powinien ją jeszcze zwiększyć, byś zrozumiał pojecie prawa a zwłaszcza sprawiedliwości;-)
2019-10-17 18:13:23
donekT: Z jednej strony, zmiany są z pewnego względu słuszne, z drugiej niektórzy będą mieli utrudnioną możliwość ochrony swoich praw i ich dochodzenia. Niewątpliwie sposób na ukrócenie niektórych przejawiających przemoc wobec funkcjonariuszy. Moim zdaniem, być może pokłosie poszczególnych ulicznych ruchawek, gdzie niektórzy z obywateli faktycznie zbyt ostentacyjnie korzystali z przysługujących im praw, co niejednokrotnie, w związku z powszechnym dostępem do sprzętu z możliwością dokumentacji zdarzenia stało się żenujące. Jak zwykle, w imię bezpieczeństwa funkcjonariuszy, odbije się to na pozostałej części społeczeństwa.
2019-10-17 19:48:35
krzysztof.nn: mianując Banasia p r e z e s zadał się z m a f i ą - no i proszę, nie minęło kilka tygodni a mafia okazuje się być s i l n i e j s z a od prezesa... [ale też powiedzmy sobie szczerze, ten prezio jest mocno przereklamowany]
2019-10-17 21:28:17
krokusik: Łapy na kierownicę. Czyli nie będzie już można nagrać telefonem interwencji policji. Brawo. To dopiero początek pislamskiego państwa. Brawo za wasze głosy.
2019-10-17 22:46:26
tom lem: .. interweniująca policja nagra ciebie krokusik z łapami na kierownicy, więc się nie martw;-)
2019-10-18 05:30:37
krzysztof.nn: dowcip na miarę pisiackiego intelektu
2019-10-18 07:01:04
tom lem: ...niektórym intelekt wymyka się nawet spod własnej kontroli krzysztofie. Lepiej dla nich gdy trzymają się kierownicy na postoju niż klawiatury lub telefonu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: