Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe mundury – jak Wam się podobają?

Z okazji Jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zaplanowanych zostało wiele przedsięwzięć. Jednym z nich jest wprowadzenie nowego umundurowania wyjściowego Policji, którego prezentacja odbyła się 22 marca w Biurze Historii i Tradycji Policji KGP. Wzór nawiązuje do tradycji i etosu służby funkcjonariuszy w okresie 20 – lecia międzywojennego.

 Podkom. Krzysztof Błesznowski Naczelnik Wydziału Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej Biura Logistyki KGP opisał poszczególne elementy munduru, podkreślając ich znaczenie. - Granatowa kolorystyka nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego, z jednoczesnym odróżnieniem umundurowania Policji od innych formacji. Nowy wygląd zyskało także nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową.

Jak podkreślały osoby prezentujące mundur, jest on nie tylko reprezentacyjny, ale także wygodny. Nowy wzór wprowadzany będzie sukcesywnie, tak, aby Policja nie ponosiła dodatkowych kosztów.

(red.mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-25 16:47:18
bronek91: Osobiście, co do nawiązania cytat -"Wzór nawiązuje do tradycji i etosu służby funkcjonariuszy w okresie 20 – lecia międzywojennego."- cytat, nie jestem przekonany. Pamiętajmy, iż w II RP w pewnych kwestiach tego rodzaju służba stosowała bardziej drastyczne środki niż nawet w PRL. Np. strzelanie do demonstrantów w okresie II RP, bez względu na charakter zgromadzenia, stanowiło niebudzącą wątpliwości metodę pacyfikacji. Niejednokrotnie pojawiały się OFIARY ŚMIERTELNE. Dwa użyty termin cytat - " podkreślając ich znaczenie. - Granatowa kolorystyka nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego, z jednoczesnym odróżnieniem umundurowania Policji od innych formacji."- cytat wielu będzie kojarzył się z podobnie funkcjonującą formacją w okresie okupowania części terenów Polski przez III Rzeszę (Niemcy) znaną jako Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa w skrócie policja granatowa.
2019-03-25 16:51:23
bronek91: Sam pomysł, jeżeli chodzi o uczczenie powstania formacji, do której próbuje nawiązywać obecna Policja, oceniam jako odpowiedni. Nie odpowiada mi forma, w jakiej to następuje. Moim zdaniem, mundur wcale nie musi nawiązywać do tak odległych czasów, budząc przy okazji ambiwalentne skojarzenia. Zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej i międzynarodowej. Wprost przeciwnie, formacja POLICJI za wszelki sposób próbuje zerwać ze swym prawdziwym pochodzeniem. Oj, jak lewacka, nie lewicowa, propaganda to podchwyci....
2019-03-26 04:16:40
krzysztof.mm: sooper wdzianka - w takich to będzie teraz zaszczyt uganiać się wzdłuż Olzy za smarkaczami z gramem konopi
2019-03-26 15:16:47
bronek91: krzysztof.mm, oczywiście, propagandowe określenie „faszyści” fałszywie używane wobec funkcjonariuszy, przez działających w „konspiracji” przemytników i krzewicieli szeroko pojętej wolności zyska kolejne niby uzasadnienie z punktu widzenia tradycji walki z „faszyzmem”→ patrz państwem, w nomenklaturze rzekomo postępowych.
2019-03-26 15:26:17
bronek91: Funkcjonariusze Policji→ rozumiem chęć zerwania z tradycją PRL, MO itd., co się i tak nie wymydli. Jednak sztuczne nawiązywanie do dorobku II RP w obecnej sytuacji nie jest właściwe. Np. stanowi wodę na młyn lewackiej, nie lewicowej, propagandy. A tej będzie coraz więcej, poparcie z ośrodków na Zachodzie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: