Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowa Konstytucja Biznesu już obowiązuje

Końcem kwietnia w życie weszła tzw. nowa konstytucja biznesu, która uchyla trzy dotychczas obowiązujące ustawy, zmienia prawie 200 i wprowadza w życie pięć nowych aktów prawnych. Najważniejsze zmiany to między innymi wprowadzenie ulgi na start, zezwolenia zamiast zgód i licencji, a także powołanie rzecznika małych firm.

Zmiany, jakie zostały wprowadzone przez ustawę – Prawo Przedsiębiorców to między innymi działalność nieewidencjonowana. Działalnością gospodarczą w myśl Konstytucji Biznesu nie jest wykonywana przez osobę fizyczną działalność, z której przychód nie przekracza w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia. W roku 2018 kwota ta wynosi 1050 złotych brutto. Jeżeli więc dochody w każdym miesiącu nie przekraczają tej granicy, mowa o działalności nieewidencjonowanej, jednak tylko w przypadku osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu ostatnich pięciu lat. Działalność nieewidencjonowana wiąże się z brakiem konieczności uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne.

Kolejną istotną zmianą, wprowadzoną przez Konstytucję Biznesu jest modyfikacja form ograniczania działalności gospodarczej w danym sektorze. Zlikwidowane zostają zgody i licencje, pozostawiając natomiast koncesje, zezwolenia oraz wpisy do rejestrów działalności regulowanej. W związku ze zmianami dotychczasowe zgody na prowadzenie danej działalności automatycznie stają się zezwoleniami. Przyznane wcześniej koncesje, promesy koncesji, zmiany w koncesjach, zezwolenia, czy licencje zachowują swoją ważność, do czasu aż zgodnie z ustaleniami skończy się ich termin.

Ulgi, związane z wcześniej wymienioną działalnością nieewidencjonowaną (m.in. brak konieczności uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne) będą przysługiwały również nowym przedsiębiorcom. Jest to tak zwana ulga na start i w związku z nią osoby, które rozpoczęły prowadzenie własnej działalności gospodarczej, będą mogły z niej korzystać przez okres pierwszych sześciu miesięcy – dotyczy to osób, które przez poprzednie 5 lat nie prowadziły innej działalności gospodarczej (firmy).

Ważną zmianą, wprowadzoną przez nową Konstytucję Biznesu jest umożliwienie przedsiębiorcom (tylko w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi) udzielenia prokury i umieszczenia informacji o prokurencie w CEIDG. Wcześniej prawo takie miały tylko i wyłącznie spółki.


Istotne w nowej Konstytucji Biznesu jest również wprowadzenia instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw niewielkich firm. Będzie on miał prawo opiniować akty prawne, które w jakiś sposób wpływają na sytuację małych i średnich firm, pomagać przy mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami i organami administracji publicznej, a nawet uczestniczyć w postępowaniach przed sądami. Jedynym ograniczeniem jego działań jest podejmowanie inicjatyw (wyszczególnionych w ustawie) tylko w zakresie ochrony praw małych i średnich przedsiębiorców.

Nowa Konstytucja Biznesu wprowadziła duże zmiany. W rzeczywistości jest to zbiór ustaw, które zmieniają, bądź uchylają te już obowiązujące, część z nich wypełnia również luki w porządku prawnym, w żaden sposób nie ingerując w brzmienie innych aktów prawnych. Zmian jest jednak sporo, oprócz wyżej opisanych są to na przykład nowe przepisy dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej, utrwalona praktyka interpretacyjna, czy też nowe zasady współpracy z administracją. Konstytucja Biznesu ma wyjaśniać wiele do dziś spornych kwestii oraz chronić interesy małych i średnich przedsiębiorców (nie zapominając również o prawach dużych przedsiębiorców i firm zagranicznych).

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-10 19:55:44
mako: Kwota 1050 pln dotyczy chyba obrotu a nie dochodu. To duża różnica.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: