Nocna prohibicja?

W związku z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która w ostatnim czasie została uchwalona przez sejm, od nowego roku ma być trudniej kupić alkohol w godzinach nocnych. Zaproponowane zostało wprowadzenie nocnej prohibicji - oznaczałoby to, że sprzedaż alkoholu nie będzie prowadzona od 22:00 do 6:00. Innowacją jest rozwiązanie, dzięki któremu o wprowadzeniu takiego obostrzenia miałby decydować nie rząd, a samorząd, w tym wypadku gminy.

Zgodnie z wytycznymi nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, nocna prohibicja będzie mogła zostać wprowadzona w gminach, a o jej przyjęciu będą decydowali radni gminni. Jeżeli radni przegłosują wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu, jedynym miejscem gdzie można będzie go legalnie kupić, będą puby i restauracje – w wypadku alkoholu spożywanego na miejscu, zakaz nie będzie w tych miejscach obowiązywał.

Nowelizacja ustawy ma na celu przeciwdziałanie problemowi, jakim jest alkoholizm oraz danie władzy ustawodawczej na poziomie samorządu terytorialnego narzędzie do zwalczania problemu, jakim jest duża liczba osób nietrzeźwych w centrach miast. Zgodnie z założeniem, ma to również utrudnić młodzieży dostęp do alkoholu, jednak w związku z zakazem sprzedaży alkoholu nieletnim, trudno stwierdzić, w jaki sposób w rzeczywistości to założenie miałoby zostać spełnione.

W związku ze zmianami w ustawie o wychowaniu  trzeźwości ma również zostać w godzinach nocnych wyznaczony całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, za wyjątkiem miejsc wskazanych przez radę gminy w odpowiedniej uchwale. Ma to znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w gminach (zgodnie z danymi statystycznymi, w roku 2014 aż 25% przestępstw było popełniane przez osoby będące pod wpływem alkoholu).

Choć sama ustawa przez większość „recenzentów” została przyjęta stosunkowo entuzjastycznie, jej wady wskazała Polska Izba Handlu. Przede wszystkim problem będzie dotyczył ekspedientów w sklepach nocnych oraz na stacjach paliw, którzy zamiast pracować, będą zmuszeni tłumaczyć klientom, że zgodnie z prawem o tej porze alkoholu sprzedać nie mogą. Dodatkowo zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych może wpłynąć na rozwój tak zwanej szarej strefy oraz doprowadzić do szerokorozumianych działań korupcyjnych.

Warto jednak pamiętać, że nocna prohibicja nie będzie narzucona gminom z góry, lecz obligatoryjna. Kwestia podjęcia ostatecznej decyzji pozostaje więc w rękach radnych. Dla gmin, w których obostrzenie to nie zostanie przyjęte, zmiana ustawy nie będzie wiązała się z żadnymi odczuwalnymi zmianami. Ciekawa kwestia może pojawić się w sytuacji, gdy samorządy gminne, miejscowości z sobą graniczących podejmą odmienne decyzje w kwestii wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w nocy – może się tak zdarzyć, że w miejscowości, w której zakaz nie został wprowadzony, właściciele w sklepach leżących na jej obrzeżach mogą odnotowywać rekordowe zyski.

Jak sytuacja rozwinie się w powiecie cieszyńskim? Które gminy zdecydują się na wprowadzenie nocnej prohibicji, a które stwierdzą, że tej zmiany jednak wprowadzać nie będą? Sprawdzimy.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-01 20:29:43
krolik bugs: Witamy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
2018-01-01 20:41:16
miminko11: Lepiej chlać przez dzień i walić robotę, aniżeli wypić se 1-2 browarki po pracy przed snem.
2018-01-01 22:44:21
wasowski: już to było bezrobocie spadło i znowu od nowa ,co to da a gdzie do przodu ,tak jakby nie było innych problemów szkoda się cofać <br />
2018-01-02 06:28:22
bronek91: \&quot;nocna prohibicja będzie mogła zostać wprowadzona w gminach, a o jej przyjęciu będą decydowali radni gminni.\&quot; cytat <br /><br />Nie powinno być raczej Rada Gminy? Rada Gminy to organ uchwałodawczy, radni gminni to tylko członkowie ciała kolegialnego. <br /><br />Praktyka niejednokrotnie udowodniła, iż wszelkie prohibicje alkoholowe działają w przeciwnym do zamierzonego kierunku. Jeżeli o tym mają decydować gminy, podejrzewam, iż jest to kolejny martwy przepis....
2018-01-02 08:01:46
koszor: Niedobrze. PiS nie powinien wprowadzać żadnej prohibicji. W dodatku alkohol powinien być za darmo i bez ograniczeń wiekowych. Na koniec powinni uchwalić ustawę w myśl której można legalnie prowadzić samochód do 10 promili.
2018-01-02 12:34:16
igor.7: Cieszyniakom ten zakaz nic nie zrobi. Za Olzą zostanie zapewne uruchomiona sieć nocnych sklepów a po naszej stronie odżyją meliny. Babcie dorobią sobie do emerytury. ((-:
2018-01-02 14:40:34
harnas: Igor.7 zgadzam się jak najbardziej. Jedynie nasz skarb państwa na tym straci a cieszyć się będą pepiki:-) Ten pis niech już lepiej za bardzo nie myśli co by tu jeszcze usprawnić bo to akurat im nie wychodzi.
2018-01-02 17:01:33
skuter66: Gmina może a nie musi i nie wierzę ,że musicie ganiać po alkohol po 22.
2018-01-03 10:21:25
Międzol: Wy tak na powaznie ?<br />Kto kupuje alkohol po 22 w sklepie? <br />Bezrobocie wzrośnie ? ludzie nie będą mogli wypić piwa czy dwóch ?? <br />Maskara z wami.
2018-01-03 10:45:55
seba_css: \&quot;Warto jednak pamiętać, że nocna prohibicja nie będzie narzucona gminom z góry, lecz obligatoryjna. Kwestia podjęcia ostatecznej decyzji pozostaje więc w rękach radnych.\&quot;<br />Chyba powinno być \&quot;fakultatywna\&quot;. Obligatoryjna znaczy obowiązkowa :)<br /><br />Nie podobają mi się takie odgórne zakazy. Pijaczek i tak pójdzie \&quot;na metę\&quot;, a ja po pracy nie będę mógł piwka wypić.
2018-01-04 09:47:48
Międzol: A kto Ci zabroni ? Jak często kupujesz piwo po 22 ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją