Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie mogą wiercić

W Jaworzu nie rozpoczęto jeszcze rewitalizacji odwiertu wód solankowych. Firma, która wygrała przetarg, napotkała na problemy. Odwiert powstał na przełomie lat 70 – siątych i 80-siątych XX wieku i jest zaczopowany.

Różne możliwości


Radosław Hudziec, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Funduszy Urzędu Gminy w Jaworzu poinformował, że podczas prac, w wyniku oględzin stanu technicznego wylotu otworu wiertniczego, w strefie płaszcza cementowego na wylocie przestrzeni międzyrurowej,  natrafiono na problemy techniczne. - Wykonawca odpowiedzialny za prace zabezpieczył odwiert. Zobowiązany również został do podjęcia działań zaradczych. Aktualnie analizuje różne warianty i możliwości - zarówno pod kątem technologicznym jak i finansowym - wyjaśnił naczelnik.
Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma z Warszawy.  

Specjaliści, którzy wygrali przetarg na rewitalizację odwiertu, powinni jeszcze w sierpniu przedstawić propozycje innych rozwiązań. Określić również, czy np.: zastosowanie nowej technologii będzie oznaczało dodatkowe koszty. - Musimy się stosować do przepisów o zamówieniach publicznych. Więc może się okazać, że trzeba będzie ogłosić nowy przetarg. - powiedział Radosław Hudziec. - Dopiero po otrzymaniu ostatecznych informacji ze strony wykonawcy będziemy mogli podejmować dalsze czynności - dodał naczelnik.

Jaworze... Zdrój

Rewitalizacja odwiertu, na którą Jaworze pozyskało z rządowego programu Polski Ład 4,4 mln złotych, jest kluczem do odzyskania przez miejscowość statusu uzdrowiska.
Za całość wykonanego zadania – rewitalizację odwiertu, a także m.in.  oraz opracowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem wartości leczniczych, specjaliści z Warszawy mają otrzymać 5,68 mln zł.

Wielkim orędownikiem powrotu Jaworza do statusu uzdrowiska był tragicznie zmarły wójt - Radosław Ostałkiewicz.

Jaworze jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W 1862 r. właściciel tych dóbr - hrabia Maurycy Saint Genois - założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie.

W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni". (ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-06 10:34:22
czesiohill: 70-siątych, 80-siątych ?????? Mnie uczono, że należy pisać 70-tych, 80-tych. Ale to była szkoła komusza.
2023-08-06 12:26:05
paulus601(dawny paulus60): Fakt. Zapis nie do przyjęcia. @Czesiohill - zapis "70-tych, 80-tych" też nie jest prawidłowy, choć powszechnie używany i faktycznie kiedyś tak pisano . Poprawnie będzie "lat 70. lat 80." :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: