Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Nasz człowiek! Nasz święty!” - św. Melchior i jego miasto Cieszyn

Powoli dobiega końca Rok Świętego Melchiora Grodzieckiego w województwie śląskim. Ten XVII-wieczny męczennik związany jest ze Śląskiem Cieszyńskim. Za nami wiele wydarzeń poświęconych świętemu. Niedawno ukazał się film prezentujący św. Melchiora i jego miasto - Cieszyn.

Rok św. Melchiora Grodzieckiego, ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek bp. Romana Pindla powoli dobiega końca. Sporo się działo. Oprócz cyklu spotkań edukacyjnych ważnym wydarzeniem była m.in. transgraniczna procesja. Powstał również film. Klip o rodzinnym mieście męczennika w tym tygodniu (5.11) na profilu facebookowym umieściła diecezja bielsko-żywiecka - Cieszyn „Miasto Miłosierdzia i Pokoju”. Nie brakuje również wspomnień o samym św. Melchiorze Grodzieckim. Pomysłodawcami tej filmowej prezentacji są Diecezja Bielsko-Żywiecka oraz Katolickie Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. W realizacji przedsięwzięcia współpracowali cieszyńscy filmowcy - informuje diecezja bielsko-żywiecka. 

Św. Melchior Grodziecki urodził się około 1582 r. w Cieszynie. Tradycja podaje, że był synem Henryka Grodzieckiego herbu Radwan, właściciela Grodźca. Istnieją jednak przesłanki, które mówią, że był on synem Jerzego, cieszyńskiego mieszczanina. W 1603 r. Melchior wstąpił do nowicjatu jezuitów w Brnie. Po złożeniu pierwszych ślubów zakonnych pracował w Brnie i Kłodzku, a następnie studiował teologię w Pradze. W 1614 r. przyjął święcenia kapłańskie. Prowadził bursę dla ubogich studentów w Pradze oraz duszpasterzował w pobliskiej wiosce Kopanina. Po wybuchu wojny trzydziestoletniej, został skierowany do Koszyc, gdzie wraz z ks. Stefanem Pongraczem pełnił funkcję kapelana wojskowego. We wrześniu 1619 r. miasto zostało zajęte przez sprzyjające kalwinom wojska węgierskie, pod dowództwem Jerzego Rakoczego. Z inicjatywy kalwińskich rajców i pastora, duchowni zostali aresztowani i wraz z trzecim koszyckim duszpasterzem, ks. Markiem Kriżem poddani torturom. Namawiano ich do wyrzeczenia się katolicyzmu. Po wielu bezskutecznych próbach, 7 września 1619 r. duchowni zostali zamordowani, a ich ciała wrzucono do kloaki. Ostatecznie złożono je w klasztorze sióstr urszulanek w Trnawie. Trzej męczennicy koszyccy zostali beatyfikowani w 1905 r., zaś w 1995 kanonizowani – informacje o św. Melchiorze, a także roku św. Melchiora można znaleźć Tutaj.

 

MSZ

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-07 15:55:28
krzysztof.nn: do cna przegniły i skompromitowany kościół rzymski, wszczynający okrutne i krwawe wojny przeciw jego reformatorom, po latach wynosi na ołtarze żołnierzy tamtych ohydnych wydarzeń - cóż, taki mamy klimat
2019-11-07 16:15:49
rainman: Dlatego 11. listopada zostan głupku w domu. xD
2019-11-07 17:05:18
SzpiegZNadOlzy: Jak widzę, z nienawiści mózg przeżarty.
2019-11-07 18:43:27
krzysztof.nn: jeśli nacjo-kato-kibolstwo planuje w Cieszynie na 11-go jakiś marszyk w kominiareczkach i z petardkami, a może gdzieś w podmiejskim lasku spotkanko ku czci Führerka - dajcie znać, chętnie się wybiorę pooglądać menażerię - ale szczerze powiedziawszy wątpię, by paru obecnych tu nierozgarniętych poszczekiwaczy było w stanie zorganizować coś więcej niż flaszkę o północy
2019-11-07 18:46:37
rainman: O prosze jak sie pieknie zglasza wywolany do odpowiedzi. xD
2019-11-08 06:51:48
hanbes: ...ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek bp. Romana Pindla... Co jest grane?! To czarni decydują na posiedzeniach?! Poprzez kler i takie osoby jak Wojciech Kałuża Judasz wkrótce za patronów będą ogłoszeni zapewne św. Jarosław i św.Antoni albo św.Krystyna od cateringu sejmowego i złotoustych wypowiedzi...?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: