Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Narodowe czytanie w Cieszynie

W sobotnie przedpołudnie jak w całym kraju, tak i w Cieszynie czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Bynajmniej nie w fotelu domowego zacisza czy nawet w bibliotecznej czytelni, a na ulicy. Oczywiście na głównej ulicy miasta, Głębokiej. A że pogoda niezbyt dopisała i padało, organizatorzy – Biblioteka Miejska w Cieszynie zadbali o zadaszenie tak dla czytających, jak i słuchających.

 Czytali wszyscy chętni. A tych tym razem nie brakowało. Tradycyjnie, jak co roku, rozpoczął Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Za nim z książką w ręku i zaznaczonym jej wybranym fragmentem ustawiła się długa kolejka chętnych – tak samorządowców, jak i zwykłych obywateli, którym czytelnictwo leży na sercu.  - Przeżywamy to Narodowe Czytanie w Roku Niepodległości i uświadamiamy sobie, że bez kultury nie byłoby odrodzonej Rzeczypospolitej. Że po 123 latach żadne walki zbrojne, żadne powstania, choć niezwykle potrzebne, to nie wystarczyłyby. Że bez przywiązania do języka polskiego, do tradycji polskiej, do obyczajów polskich nie moglibyśmy odbudować tego państwa. Warto też to przypomnieć tutaj, w Cieszynie, gdzie przebywaliśmy poza państwem polskim blisko sześćset lat. I jak wskazują badacze historii ten język polski przetrwał do przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku i to on tak naprawdę stał się podwaliną odradzającego się Państwa Polskiego na tym terenie. Dzięki temu 19 października 1918 roku powstaje Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i ona staje się tym pierwszym organem odradzającej się Rzeczypospolitej - podkreślał otwierając akcję Narodowego Czytania Macura.

Dyrektor Biblioteki – głównego organizatora akcji Izabela Kula z tegorocznej imprezy jest bardzo zadowolona. - Choć nie dopisała pogoda, to dopisali lektorzy – cieszy się Kula. A w akcję Narodowego Czytania włączyły się  cieszyńskie instytucje kultury takie jak Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Książnica Cieszyńska, Stowarzyszenie Wszechnica oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-09 08:27:10
hanbes: Zamiłowanie do literatury i słowa pisanego powinno być obowiązkiem rodziców. Żadna populistyczna akcja ich nie zastąpi. Uważam, że tworzą ją ludzie zakompleksieni chcący pokazać się w świetle jupiterów a najlepiej pod zadaszeniem w otoczeniu wasali i uniżonych sług... Oby tylko następną po wyborach samorządowych lekturą nie było "Wesela" ! Tam jest taki fragment o złotym rogu i sznurze...
2018-09-09 10:37:31
Vena: Ja uważam inaczej niż hanbes , Akcja bardzo potrzebna ,właściwa i piękna ,czytgac zawsze może nawet kazdy przechodzień ,który czuje się na siłach , a więc czytać potrafi z dykcja oczywiście ,bo czytać a przeczytać to wielka różnica, akcja od najmłodszych lat uczy otwartości , scala społeczeństwo wprowadzając jedność ,i chwali piękno OJCZYSTYCH PIEWCÓW LITERATURY ...
2018-09-09 10:45:15
tom lem: Czytać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi. Czasami człowiek musi, inaczej się udusi, uuu. Lubię głośne czytanie i różne inne dźwięki, szczególnie jak mnie co wzruszy rzuca mnie się na uszy. Teraz będę już szczery, wybrałem drogę kariery, kariery na estradzie, na pewno sobie poradzę. Stoję przy mikrofonie, niech mnie który przegoni, różne sceny, brygady, już nie dadzą mi rady, bo ja się wcale nie chwalę ja po prostu niestety mam talent. Jak człowiek wierzy w siebie, to cała reszta to betka, nie ma takiej rury na świecie, której nie można odetkać, wejść na estradę i zostać, cała reszta to rzecz prosta. A ja wiem co jest grane, dlatego tutaj zostanę, będę czytał piosenki będą klaskać panienki, będą dawać mi kwiaty będę teraz bogaty, bo ja się wcale nie chwalę ja niestety mam talent. Jak głos wydaje z siebie wszyscy są w siódmym niebie. Stoję przy mikrofonie, niech mnie który przegoni, wszystkie sceny brygady już nie dadzą mi rady. Nikt mnie tutaj nie kiwnie, bo odczuje to dziwnie ja nikogo nie straszę, ja talentem niestety go gaszę. Bardzo lubię (...)
2018-09-09 11:11:27
hanbes: tomie lemie: ale dałeś czadu!!! Tak bezczelnie zerżnąć tekst Stuhra ?! Żartuję! Świetna aluzja dot. nawiedzonych propagatorów OJCZYSTYCH PIEWCÓW LITERATURY...
2018-09-09 15:15:17
bronek91: Zważywszy na duże zainteresowanie inicjatywą ze strony miejscowych samorządowców (Pan Burmistrz, Pani Przewodnicząca Rady). Sądząc po przedstawionych wcześniej to wglądu fotografiach, można śmiało zaproponować wspólne hasło wyborcze na nadchodzące wybory. Moim zdaniem, powinno brzmieć: J E S T E Ś M Y_ R A Z E M !
2018-09-09 15:21:25
bronek91: hanbes, podpisując się pod Twoimi niejednokrotnie słusznymi uwagami. Chciałbym dodać, iż dobrze byłoby gdyby nasi przywódcy nie tylko odtwarzali teksty z zamierzchłej przeszłości, ale również T W O R Z Y L I _ C O Ś_ W Ł A S N E G O. W końcu wykształcenie, pochodzenie, umiejętności predestynują do bardziej podniosłej i twórczej roli. Również na niwie rozwoju miejscowej literatury/kultury itd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: