Na Zaolziu jest ich ponad dwa tysiące. Rozpoczęli nowy rok.
Polskich szkół podstawowych na Zaolziu jest 24. Spośród nich 10 to szkoły tak zwane szkoły pełne, do których uczniowie chodzą od klasy pierwszej do dziewiątej. Natomiast 14 to tak zwane „małoklasówki”. Nauka w nich odbywa się tylko w młodszych klasach. Po czwartej klasie ich uczniowie przechodzą natomiast do większej szkoły pełnej.
W tym roku szkolnym w polskich szkołach (z polskim językiem nauczania) działających w czeskim systemie oświatowym, na terenie Republiki Czeskiej, uczyć się będzie ponad dwa tysiące uczniów. Jest też 248 pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczęli swą przygodę edukacyjną. Naukę w szkołach z polskim językiem nauczania rozpoczęło niemal tyle samo dziewcząt co chłopców.
Szkoły z polskim językiem nauczania to głównie szkoły na Zaolziu, gdzie żyje rdzenna mniejszość polska. Są też w głębi Czech ośrodki skupiające Polonię, a więc Polaków, którzy w tamtych regionach się osiedlili. Przykładowo w Pradze naukę rozpoczęło 25 polskich dzieci. Jednak w języku polskim doskonalić będą się one tylko w czasie zajęć dodatkowych organizowanych przy Ambasadzie RP.
Ciekawą i wartościową inicjatywą jest rozdawany od kilku lat uczniom rozpoczynającym naukę w polskich szkołach na Zaolziu Bon Pierwszaka. Na każdego pierwszoklasistę czeka podarunek - szkolna wyprawka: Bon Pierwszaka, wypełniona przyjemnymi i ważnymi prezentami. Wyprawki organizuje Macierz Szkolna w Republice Czeskiej dzięki wsparciu finansowemu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Inicjatywa ta miała początek w 2017 roku.
(pw)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.