Muszla z wakacji? A masz zezwolenie?
Kiedy sezon wakacyjnych wojaży w pełni Służba Celna ma pełne ręce roboty. – Sezon wakacyjnych wyjazdów nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem zatrzymań przez funkcjonariuszy Służby Celnej niedozwolonych pamiątek z podróży. Niewątpliwie wśród niedozwolonych towarów, które bardzo często funkcjonariusze Służby Celnej ujawniają w walizkach podróżnych powracających z wakacyjnych wojaży królują okazy CITES – mówi Aldona Węgrzynowicz, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach.
Okazy CITES czyli te objęte konwencją o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dziko żyjących zwierząt i roślin, to żywe zwierzęta lub rośliny, wypreparowane zwierzęta lub ich części, produkty wykonane z chronionego gatunku. W związku z tym bez wymaganego zezwolenia nie wolno przywozić:małp, żółwi lądowych i morskich, węży i jaszczurek, papug, kaktusów, storczyków, roślin owadożernych, niektórych palm, skór surowych lub wyprawionych takich zwierząt jak: koty drapieżne,, niedźwiedzie, małpy, wilki, zebry, wyrobów z kości słoniowej (figurek, medalionów, amuletów) lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz skorup żółwi (torebek, butów, pasków, portfeli) futer lub kurtek skórzanych pochodzących z kotów lub psowatych np. oscelotów, rysi, wilków, wyrobów z pancerzy żółwi, kawioru ryb jesiotrowatych, muszli i koralowców, wypreparowanych motyli.
Jednak z podróży turyści przywożą nie tylko takie okazy. Często egzotyczne nowalijki, czy substancje zakazane w Polsce, znajdują miejsce w turystycznych walizkach.
– W bagażach podróżnych bardzo często funkcjonariusze Służby Celnej ujawniają niedozwolone ilości tytoniu aromatyzowanego do fajek wodnych - w tym przypadku bardzo często turyści dokonują zakupów ogromnych ilości takiego towaru np. w Tunezji, Egipcie czy Turcji. Równie często zdarza się celnikom ujawniać w bagażach podróżnych np. zakupione w Egipcie farmaceutyki czy sterydy anaboliczne. Przypominam, że każdy z turystów może przywozić leki na własne potrzeby do 5 najmniejszych opakowań danego leku, z wyłączeniem leków psychotropowych czy narkotyków – dodaje rzecznik Izby Celnej w Katowicach.
Jednak niedozwolone pamiątki to nie jedyne „grzeszki” turystów. Zdarza się, że na zdobyczach często chcą zarobić w Polsce. – Czasami w bagażach podróżnych trafiamy także na podrobione towary np. odzież, która turyści zakupili w trakcie wakacyjnego wyjazdu i zamierzają ja z zyskiem sprzedaż na terenie naszego kraju, łamiąc tym samym prawa własności intelektualnej – dodaje Aldona Węgrzynowicz.
Wszyscy, którzy szczęśliwie wrócili już z urlopu mogą się nim pochwalić. Portal OX.PL tworzy album wakacyjny ze zdjęciami z urlopów mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Pochwal się swoim urlopem na www.nasze-wakacje.ox.pl!
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
