Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego  

 Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. W tym roku przypada on na niedzielę 24 września. Święto to zostało uchwalone przez Światową Federację Głuchych w 1958 r.

Głównym celem od początku istnienia święta, jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Niestety prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się i nie może liczyć na odpowiednie warunki do rozwoju. Właściwa edukacja i wsparcie osób głuchych to kluczowy element. Warunkuje on przyszłość osoby borykającej się z tą niepełnosprawnością.

Jak informuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, podejmuje ono działania, które osobom niesłyszącym mają zagwarantować swobodny dostęp do dóbr i usług oraz umożliwić udział w życiu społecznym oraz publicznym.

Języki migowe są pełnoprawnymi językami naturalnymi, strukturalnie odrębnymi od języków mówionych. Istnieje również międzynarodowy język migowy, który jest używany przez osoby niesłyszące podczas międzynarodowych spotkań oraz nieformalnie podczas podróży i spotkań towarzyskich. Jest uważany za prostą formę języka migowego, który nie jest tak złożony jak naturalne języki migowe i ma ograniczoną leksykon.

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych uznaje i wspiera używanie języków migowych, które mają równy status z językami mówionymi i zobowiązuje państwa-strony do ułatwienia nauki języka migowego i promowania tożsamości językowej społeczności osób niesłyszących.

Jak co roku warto pamiętać o tym święcie oraz o problemach, z jakimi każdego dnia mierzą się osoby z dysfunkcją słuchu – szacunkowe dane mówią, że jest ich w Polsce około pół miliona. Nie zostawiajmy ich zdanymi tylko na siebie – nas delikatna pomoc nie kosztuje wiele, a dla nich jest to czasami bezcenne.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: