Metan w Grodźcu
Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy poinformował, że przeprowadzone zostanie badanie składu gazu. Oceniona zostanie również wielkość złoża. - Jeżeli będzie ono odpowiednio duże, to będziemy chcieli metan wykorzystać. Wodę trzeba wyciągnąć z głębokości, a do tego potrzebna jest energia. Może to być albo gaz, albo energia elektryczna. Może gaz uda się „chwycić” i zastosować w kogeneracji – powiedział wójt.
Kogeneracja to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. W przypadku Jasienicy byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ ze względu na mniejsze zużycie paliwa, kogeneracja daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystna pod względem ekologicznym.
Janusz Pierzyna dodał, że za dwa lub trzy tygodnie powinno być już wiadomo, czy w Grodźcu znajdują się złoża wód geotermalnych. Wiercenia rozpoczęły się końcem września.
Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 st.
Ciepłe źródła ujęte w basenowym kompleksie balneoterapii mają stanowić główną atrakcję, przyciągającą kuracjuszy i turystów. Możliwe, że geotermię będzie można wykorzystywać też do ogrzewania domów.
Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany. Jeżeli badania potwierdzą, że znajdują się tam źródła geotermalne, a gmina będzie chciała korzystać z tej wody, trzeba będzie zrobić kolejny odwiert.
Koszt wykonania odwiertu to 14,9 mln zł. Jasienica otrzymała na ten cel 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.