Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Metan w Grodźcu

Do wód geotermalnych jeszcze nie dotarli. Natrafili jednak na gaz. Metan może okazać się pomocny przy wydobyciu ciepłej wody na powierzchnię.

Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy poinformował, że przeprowadzone zostanie badanie składu gazu. Oceniona zostanie również wielkość złoża. - Jeżeli będzie ono odpowiednio duże, to będziemy chcieli metan wykorzystać. Wodę trzeba wyciągnąć z głębokości, a do tego potrzebna jest energia. Może to być albo gaz, albo energia elektryczna. Może gaz uda się „chwycić” i zastosować w kogeneracji – powiedział wójt.  

Kogeneracja to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. W przypadku Jasienicy byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ ze względu na mniejsze zużycie paliwa, kogeneracja daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystna pod względem ekologicznym.

Janusz Pierzyna dodał, że za dwa lub trzy tygodnie powinno być już wiadomo, czy w Grodźcu znajdują się złoża wód geotermalnych. Wiercenia rozpoczęły się końcem września.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 st.

Ciepłe źródła ujęte w basenowym kompleksie balneoterapii mają stanowić główną atrakcję, przyciągającą kuracjuszy i turystów. Możliwe, że geotermię będzie można wykorzystywać też do ogrzewania domów.

Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany. Jeżeli badania potwierdzą, że znajdują się tam źródła geotermalne, a gmina będzie chciała korzystać z tej wody, trzeba będzie zrobić kolejny odwiert.  

Koszt wykonania odwiertu to 14,9 mln zł. Jasienica otrzymała na ten cel 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: