Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Matura tuż, tuż...

Już czwartego maja maturzyści z całego kraju zaczną zmagania z najważniejszymi dotychczas egzaminami w życiu. Tegoroczna matura jest dopiero drugą, która odbędzie się w nowej formule. Co to oznacza i czego boją się tegoroczni maturzyści?

Główną różnicą między starą a nową formułą matury jest obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zdanie owego przedmiotu nie jest jednak obligatoryjne – żeby uzyskać świadectwo dojrzałości należy zdać maturę z trzech przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) i podejść do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy ten wymóg sugestią Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, którzy w procesie rekrutacyjnym na uczelnie oczekują od abiturientów solidnej wiedzy z co najmniej jednego przedmiotu.

Ponadto zmieniła się metoda przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego. Poprzednio maturzysta z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wybierał sobie temat, na który przygotowywał około piętnastominutową prezentację. Teraz zdający musi przygotować wypowiedź na temat tekstu kultury, który wylosuje przed komisją, w trakcie egzaminu. Wypowiedź ma trwać około dziesięć minut, po czym zdający przez kolejnych pięć minut ma rozmawiać z komisją egzaminacyjną na temat swojej wypowiedzi. Ma to na celu zawiązanie dialogu między maturzystą a egzaminatorem, jak również zachęcić uczniów do czytania obowiązkowych lektur, a nie ograniczać sprawdzianu do prezentacji i serii pytań .

Zmiany w egzaminie z matematyki są bardzo nieznaczne. Tylko na poziomie rozszerzonym pojawią się zadania z kodowaną odpowiedzią oraz takie, które będą wymagały oceniania holistycznego, czyli całego procesu dochodzenia do wyniku i pokonywania trudności wyznaczonych przez treść zadania.

W ubiegłym roku w powiecie cieszyńskim do matury podeszło 1147 osób, z czego w nowej formule zdawało 669 osób, a w starej (uczniowe techników oraz poprawiający maturę) 478. Zdawalność nowej matury wyniosła 90,73%, a starej tylko 83,89%, co daje średnią zdawalność na poziomie 87,88%, podczas gdy średnia krajowa wyniosła jedynie 82%. Najchętniej wybieranymi przedmiotami były język angielski, biologia, geografia oraz chemia.

Jak informuje nas Okręgowa Komisja Egazminacyjna w Jaworznie, w tym roku do egzaminu podejdzie aż 1341 osób, z czego 1146 będzie zdawało nową maturę, a starą 195. Najczęściej wybierane przedmioty są takie same jak ubiegłoroczne.

Czego boją się tegoroczni maturzyści? - Wszystkiego! - odpowiada bez zastanowienia Ania Trombik, abiturientka z Liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. - Najbardziej boję się matematyki i nowego egzaminu ustnego z polskiego. Nowa matura wymaga o wiele większej znajomości lektur. Wolałabym tę starą. - mówi Ania. Jej obawy potwierdzają statystyki – matematyka była najczęściej oblewanym przedmiotem. Zdało ją 82% uczniów w skali kraju, podczas gdy język polski aż 98%.

Każdy, kto podchodził do matury, pamięta jaki to ogromny stres. Jednak ku pokrzepieniu ducha – matura to taka pierwsza sesja egzaminacyjna. Na studiach taka będzie co semestr. Życzymy powodzenia i nie zapomnijcie o szczęśliwych skarpetkach!

 

Kamil Babiński

źródło: OX.PL
dodał: KB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-28 18:06:41
krokusik: O tym PIERWSZYM najważniejszym w życiu egzaminie to lekka przesada.<br />Większość z nich już przystępowało do egzaminu na prawo jazdy. Równie ważnym egzaminie. Nie naciągajcie proszę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: