Mali tropiciele przyrody otworzyli sezon wiosenny w terenie
W wycieczce edukacyjnej w pierwszy dzień wiosny wzięło udział pięćdziesięciu pierwszoklasistów. Dwa dni później na tą samą trasę wyruszyło czterdziestu trzecio i czwartoklasistów.
W czasie czterogodzinnej przygody przyrodniczej uczniowie mogli poznawać pojawiające się na ścieżce przyrodniczej objętej zespołem przyrodniczo – krajoznawczym „Góra Bucze” pierwsze okazy roślin.
- Pierwsze gatunki kwiatków, które mieli okazje zobaczyć i poznać, to mioduńka ćma, przylaszczka, podbiał, wawrzynek wilczełyko oraz ziarnopłon wiosenny. Napotkaliśmy też ponad dwadzieścia pomników przyrody – grabów, jesionów, dębów oraz buków – relacjonuje Machała.
Tablice poglądowe rozmieszczone na ścieżce znacznie pomogły przybliżyć dzieciom walory przyrodnicze obiektu chronionego. Jednak nic nie zastąpi żywego przewodnika, który nie tylko przekaże wiedzę, ale i odpowie na pytania. A tych nie brakowało.
Organizator wycieczki przeprowadził też na jej koniec konkurs wiedzy przyrodniczej. W grupie młodszej I miejsce zajęła Zuzanna Wróblewska z kl.1a; II miejsce ex aequo: Antoni Laszczak, Selena Luczak, Paweł Syrokosz (kl.1b). W grupie starszej natomiast zwyciężyła Amelia Juroszek przed Lidią Karol. Pauliną Kotowicz oraz Nadią Chmiel.
Prowadzący konkurs przewodnik nagrodził zwycięzców dyplomami PTTK i nagrodami książkowymi. Wszyscy pozostali uczestnicy wycieczki otrzymali materiały promocyjne Nadleśnictwa Ustroń i Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”.
Pogoda sprzyjała, wycieczka była więc nie tylko pożyteczna, ale i bardzo przyjemna. Jej mali uczestnicy gorliwie też uzupełniali książeczki do zdobywanych odznak przyrodniczo – krajoznawczych, nad których zdobywaniem przez swych uczniów czuwa z ramienia szkoły współorganizator wycieczek Aleksandra Juroszek.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.