Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lokal pęka w szwach. "Gdyby inne restauracje się otworzyły, też byłyby pełne"

Tłok przy barze, zajęte wszystkie stoliki - tak wygląda cieszyńska restauracja "U Trzech Braci" po ponad dwóch tygodniach od ponownego otwarcia się dla klientów. - Musieliśmy odsyłać ludzi, bo nie mieliśmy miejsc - mówi nam właściciel lokalu.

O cieszyńskiej restauracji, która jako pierwsza w kraju otworzyła się stacjonarnie dla klientów, głośno było w całej Polsce. Interweniowała policja i sanepid, przyjeżdżali posłowie, aktywiści, a nawet górale z Zakopanego. Za jej przykładem działalność wznawiały też inne lokale, w naszym regionie i nie tylko. O doświadczeniach ostatnich dwóch tygodni rozmawiamy z Tomaszem Kwiekiem, szefem "U trzech braci".

Warto się było otworzyć?

Tomasz Kwiek: - Jak najbardziej.

Dlaczego? Jak zareagowali mieszkańcy Cieszyna?

To doskonale teraz widać. Praktycznie codziennie mamy pełne stoliki.

Spodziewał się Pan takiego rozgłosu po otwarciu lokalu?

Z pewnością nie tak wielkiego. Brałem jednak pod uwagę, że podjęcie takiej decyzji może odbić się jakimś echem w całym kraju.

Na początku był pewien stres - nie wiedzieliśmy, jak zareaguje policja. Okazało się, że wszystko jest w porządku. My jesteśmy otwarci legalnie, to pozostałe firmy są zamknięte nielegalnie. Policja nic z tym nie może zrobić.

W Pana lokalu był też poseł Koperski, dzięki któremu dyskusja na temat sytuacji polskich przedsiębiorców przeniosła się także do Sejmu.

Tak, zaczyna się faktycznie o tym mówić. Jednak ostatnio widziałem obrady, w trakcie których Sejm był dość pusty. Nikogo nie obchodzi, co się z tymi ludźmi dzieje. Mamy propagandę sukcesu – pokazuje się, jak to pomoc płynie szerokim strumieniem, ale to nie jest do końca prawda. Oczywiście, niektóre firmy dostają bardzo przyzwoite pieniądze, jednak nie wszyscy - jedynie ci z określonym PKD. To nic nie daje.

Wracając do Sejmu - dobrze, że się dzieje. Dobromir Sośnierz z Konfederacji też dość dobitnie powiedział, co o tym myśli.

Czy decyzję o otwarciu restauracji konsultował Pan z innymi cieszyńskimi właścicielami lokali?

To była nasza samodzielna decyzja. Oczywiście namawiałem do otwarcia się innych, jednak już po wznowieniu swojej działalności. Większość nie była zainteresowana.

Przedwczoraj rozmawiałem z szefem restauracji Pycha Micha na Głębokiej, który wczoraj też się otworzył i cały dzień miał pełny lokal.

Czyli Cieszyniacy tęsknili za jedzeniem na mieście?

Zdecydowanie. Choćby wczoraj musieliśmy ludzi odsyłać na Głęboką, bo nie mieliśmy miejsc. Tam, w drugiej otwartej restauracji, też stoliki były pozajmowane. Gdyby inne lokale się otworzyły, też byłyby pełne.

Podobnie było przecież na dyskotece w Rybniku - na jej otwarcie przyszło mnóstwo ludzi. Była też policja, sanepid. Aż dziw bierze, że panie z sanepidu robiły kontrolę o 22:00.

W Pana restauracji jednak nie ma zachowanych 1,5-metrowych odległości między stolikami, ani innych środków ostrożności. Nie boi się Pan, że ktoś mógłby się zarazić koronawirusem w Pana lokalu?

Zarazić się można wszędzie - w sklepach, w kościele, na ulicy. Nie widzę różnicy w tym, gdzie ktoś go złapie.

1 lutego działalność planują wznowić wiślańskie stoki narciarskie oraz hotele, pensjonaty i restauracje. Co by Pan doradził im właścicielom?

Przede wszystkim zachęcam, aby działalność otwierać zwyczajnie - bez specjalnego obchodzenia przepisów. Dlaczego mamy wymyślać jakieś kruczki, aby omijać obostrzenia niezgodne z prawem, jeśli stoi ono po naszej stronie? Kompletnie tego nie rozumiem.

Rozmawiał: KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-26 21:37:03
murexpert: I bardzo dobrze
2021-01-26 21:48:02
schwanz24: Popieram. Otwierać się.
2021-01-27 00:27:38
zeten: W Cieszynie są już dwie restauracje otwarte : https://youtu.be/CUwRo2UKrBI
2021-01-27 07:15:37
Halos: Szkoda tylko, że reszta cieszyńskiej gastronomii, nie otwiera się tak samo. Dziwi mnie taki Kończakowski czy Merkury. W kupie siła przecież!
2021-01-27 09:19:09
iga: Jestem za ale też za tym że każdy kto się nie boi podpisze oświadczenie że w razie zachorowania będzie się leczył prywatnie a nie na koszt państwa
2021-01-27 09:34:21
: igo - spróbuję coś wytłumaczyć. Nikt w tym kraju nie leczy się "na koszt Państwa". Publiczny system służby zdrowia finansowany jest z budżetu Państwa, na który składają się dochody w postaci różnej maści podatków. Państwo nie ma swoich pieniędzy, a nawet jeżeli pewne środki pochodzą ze sprzedaży czy obrotu pewnymi instrumentami finansowymi, to i tak jest to pochodna pieniędzy pozyskanych w taki czy inny sposób od obywateli. Zatem w pewnym uproszczeniu każdy z nas leczy się "prywatnie", tylko że tą prywatną przychodnią jest NFZ i sieć zakontraktowanych przez NFZ placówek.
2021-01-27 09:46:48
iga: OK. ale jak ktoś twierdzi że wirus to wymysł władzy i nie przestrzega rygorów sanitarnych to niech sam za siebie odpowiada Ja też myślę że restauracje powinne być pootwierane z zachowaniem reżimu sanitarnego tylko że Polacy słabo sobie radzą z dyscypliną .
2021-01-27 10:28:14
: myślę, że to radzenie sobie z dyscypliną wynika z czego innego. Polacy po prostu zaczynają dostrzegać, że ograniczenia są wprowadzane bez ładu i składu. Dlaczego w sklepie (zamknięta powierzchnia) może przebywać kilkadziesiąt osób, w tym osoby starsze najbardziej podobno narażone, a tym czasem na stokach narciarskich nie może przebywać narciarz, gdzie jest to otwarta przestrzeń bez ryzyka długotrwałych interakcji? Dlaczego w kościele mogą przebywać wierni, a restauracje mają pozostać zamknięte? Dyscyplina jest pochodną zaufania, a tego do obecnej władzy nie mają nawet ich wyborcy.
2021-01-27 10:52:00
tom lem: "Tłok przy barze, zajęte wszystkie stoliki" - to słowa cieszyńskiego celebryty, czy barwny opis redaktora, który prosi się o kontrolę restauracji przez Sanepid ;-?
2021-01-27 11:08:03
iga: Ktoś specjalnie podgrzewa atmosferę a potem że policja interweniuje To co wiem jak jest jakiś donos to policja mus interweniować A pan z lewicy namawia mieszkańców do nieposłuszeństwa a dziś w tv słuchałem posła lewicy co stwierdził że rząd morduje Polaków
2021-01-27 12:53:07
koszor: Tak, zjem kotleta i jestem przestępcą. I jak się nie zaszczepię to też będę przestępcą, tak? Bo zagrażam tym zaszczepionym. No zaraz, ale ich przecież chroni ta szczepionka, nie? Ale psychiatryk!
2021-01-27 12:53:13
Bugs: No tak, Holandia godzina policyjna, Słowacja zakaz wychodzenia z domu bez negatywnego testu, Merkel w Niemczech wzywa do zaostrzenia restrykcji...a u nas jak zwykle ludzie wiedzą lepiej. A potem opozycja powie, że jak "cała europa się zamykała" to u nas luzowano restrykcje ale nie powie, że sama namawiała do nieposłuszeństwa przedsiębiorców.
2021-01-27 13:03:13
koszor: Bugs - różni są ci przedsiębiorcy w Polsce, to fakt. Ale nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności w Polsce jest sportem wyczynowym. Jak obostrzeniami wytną w pień działalność gospodarczą, małe firmy rodzinne, gastronomię, drobne interesy, rzemieślników, to zostanie potulna budżetówka zależna od systemu, nieroby jeszcze bardziej uzależnione od sytemu i wielkie korporacje. System będzie decydował czy istniejesz czy nie.
2021-01-27 13:22:27
Bugs: koszor: hotelarze mieli swoje 5 minut, pozwolono im prowadzić działalność na potrzeby obsługi wyjazdów firmowych ale oczywiście janusze biznesu mieli mało bo przecież jak dureń jeden z drugim nie przykombinuje to spać nie będzie mógł. No to mają szlaban całkowity. Tak to u nas wygląda, jak komuś poluzujesz to zaraz znajdzie się inna łajza której mało tyle co ma i kombinuje jak obejść system żeby zarobić więcej. Dureń durniem poganiany.
2021-01-27 13:30:59
jasper: Ktos juz powiedzial - „dajcie Polakom wladze, sami sie wykoncza.“ Wychodzi na to, ze mial racje !
2021-01-27 13:59:27
Bugs: I jeszcze jedno, jak Czesi znowu zamkną granice dla pracowników transgranicznych to zakładam, że tym razem poszkodowani pretensje będą mieli gównie do tych co teraz zakazy min. w Cieszynie mają w nosie.
2021-01-27 14:23:47
koszor: Czesi wg statystyk należą krajów z największą liczbą zakażeń, pomimo ogłoszenia stanu wyjątkowego, namordników, zamknięcia gospodarki i kilkukrotnego odtrąbienia sukcesu w walce z plandemią. W odniesieniu do liczby mieszkańców mają 4-krotnie więcej zarażonych. Gdyby w naszych krajach sytuacja była odwrotna - już dawno granica byłaby zamknięta.
2021-01-27 14:40:52
Santa_Claus: Święty Mikołaj podsłuchał co się dzieje za kulisami walki z epidemią, przedsiębiorcy powinni być też zainteresowani: "Pan minister Michał Dworczyk dowiedział się od Marceliny Zawiszy na spotkaniu, że firma Moderna poinformowała wiele krajów, w tym Polskę, że jeśli ktoś ma podobną linię produkcyjną jak oni, to oni mogą oddać swój patent po to, by ta szczepionka była produkowana w Polsce - - Potem dowiedzieliśmy się, że zarówno Moderna, jak i Pfizer, w listopadzie i w grudniu proponowali Polsce kupno szczepionek, a myśmy z tego zrezygnowali. To zadziwiająca wiedza. Rozum stanął temu rządowi w połowie drogi. Mogli kupić szczepionki, nie kupili - głupi rząd po prostu. Rząd jest w d…, jest za mało szczepionek. Taki facet, jak ja, po 60., z chorobami, mógłby być szczepiony, gdyby rząd był mądrzejszy i w listopadzie podejmował rozsądne decyzje - mówił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, relacjonując wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu z opozycją ws. tzw. "Narodowego Programu Szczepień"."
2021-01-27 14:54:14
tom lem: ... totalne lewactwo, jak jemu pasuje tak się dopasuje, jednocześnie by chcieli być w UE i decydować jakby byli poza - zjeść i mieć, takie to mądrości Santa_Clauna ;-)
2021-01-27 15:01:13
iga: claus Proponowali ale pod koniec2021 Teraz też podpisali umowe z UE i UE władowała ml euro w te firmy no i co? zrobili europe w bambuko teraz cwaniaki kupują z pod lady tak jak za komuny Taka jest prawda Ale lewacy bali się że nie będzie chętnych na te szczepionki
2021-01-27 15:25:43
Bugs: Pfaizer wymyślilł sobie, że skoro państwa UE dzielą szczepionkę na 6, a nie na 5 jak oni wyliczyli ilość dawek z fiolki to będą kasować za to samo jak za 6 dawek, a nie za 5. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-szwecja-nie-chce-zaplacic-pfizerowi-za-szczepionki/5wpn84d,79cfc278 Pazerność farmaceutycznych sqrw.... nie zna granic.
2021-01-27 15:27:49
Santa_Claus: Świętemu Mikołajowi bardzo przykro, że rzeczywistość nie dorasta do wyobrażeń widzów TVPiS i słuchaczy radiamaryja
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: