Lista pytań mieszkańców do radnych Cieszyna
Dziś, na sesji – za zgodą przewodniczącego Rady Miejskiej – głos w obronie przedszkola zabierze przedstawiciel rodziców. Wczoraj, przedstawiciele cieszyńskiej Krytyki Politycznej wręczyli radnym listę pytań sformułowanych przez mieszkańców podczas poniedziałkowego spotkania w Krytyce Politycznej. Dzięki uprzejmości KP publikujemy pełną listę pytań, którą otrzymali radni (pisownia oryginalna).
Pytania i wątpliwości do Rady Miasta:
- Dlaczego projekt uchwały ma takie brzmienie (wszczęcie postępowania zmierzającego do likwidacji jednostki budżetowej „Przedszkola nr 1 w Cieszynie”) skoro chodzi o przeprowadzenie np. badań terenu, rozpoznanie, zlecenie ekspertyz pod ewentualną budowę sali gimnastycznej dla Szkoły Podstawowej nr 1?
- Dlaczego w tej uchwale zmienia się teren pod budowę sali gimnastycznej z dziedzińca SP 1 na ogród Przedszkola Nr 1 (skoro w 2005 r. zostały przeznaczone środki na zaplanowanie budowy na terenie SP1, a dwa lata temu Komisja Oświatowa wydała zalecenie budowy tejże)?
- Dlaczego instrumentalnie potraktowano rodziców zarówno SP1 (rodzice podpisywali petycję bez poinformowania ich dokładnie o miejscu, gdzie sala ma powstać; była mowa wyłącznie o tym, że w ogóle ma powstać), jak i Przedszkola nr 1 – najpierw miała zapaść decyzja na poziomie Urzędu Miejskiego (Rady Miejskiej), a potem dopiero miały być przeprowadzane konsultacje?
- Po co przekazywać cały teren Przedszkola Nr 1 (likwidacja jednostki) zamiast go podzielić między szkołę (część ogrodu pod salę) a Przedszkole?
- Dlaczego w uzasadnieniu pojawia się nieprawdziwa informacja (wzrost liczby godzin wychowania fizycznego – od 2009 roku ta liczba nie ulega zmianie, a nowe ramy programowe tejże również nie zmieniają)?
- Dlaczego budowa sali gimnastycznej ma się odbyć kosztem przedszkola jako jednostki?
- Czy przekształcenie Przedszkola Nr 1 w oddziały przyszkolne nie wpłynie na jakość edukacji (co z projektami finansowanymi ze środków zewnętrznych, np. strukturalnych z Unii Europejskiej) czy bezpieczeństwo dzieci?
- Jak plan Włodarzy miasta Cieszyna wpisuje się w rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Prezesa Rady Ministrów dotyczącą edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, gdzie jeszcze niedawno zakładano, że 95% dzieci znajdzie miejsce w jednostkach oświatowych (proszę podać odpowiednie artykuły ustaw)?
- Jak plan przekształcenia Przedszkola Nr 1 wpisuje się w politykę prorodzinną Gminy Cieszyn?
- Kiedy Miasto uchwali projekt strategii rozwoju oświaty, który pozwoliłby na rozsądne i długofalowe decyzje?
- Jak się ma ten projekt ustawy do dziury budżetowej wynikającej z nowego naliczania opłat za przedszkole?
- Czy przekształcenie Przedszkola Nr 1 w oddziały przyszkolne i przekazanie zarządzania nimi w ręce dyrekcji SP 1 to tworzenie jakiegoś nowego systemu zarządzania jednostkami oświatowymi w Cieszynie (np. dyrektor nie ma wpływu na program bo zajmuje się administracją, nie może odnieść się do wszystkich codziennych problemów dzieci czy rodziców, nie może reagować ze względu na pochłaniającą go biurokrację)?
- Skoro sale gimnastyczne, Teatr, Dom Narodowy są puste popołudniami, wieczorami to dlaczego tam Zespół Ziemi Cieszyńskiej nie mógłby mieć swoich prób?
- Czy planowane koszty budowy sali gimnastycznej na terenie Przedszkola Nr 1 uwzględniają aspekty zniszczeń ekosytetmu (obecność chronionych gatunków, mały obszar zieleni w centrum miasta), geologiczne utrudnienia (osuwiska), straty kulturowe (teren objęty ochroną konserwatora zabytków)?
- Uchwała cicho zakłada brak fluktuacji w demografii miasta (burmistrz twierdzi że od 20 lat nie zmienia się liczba narodzin dzieci (300 do 350) i jego zdaniem w tej materii nic się nie zmieni. Zatem nie zakłada się przyciągania nowych mieszkańców, poprawy wizerunku miasta, rozwoju gospodarczego etc.
- Ile godzin opieki i edukacji zostałoby zapewnionych w oddziałach przedszkolnych przy SP1, dla jakich grup wiekowych?
- Oddziałów przedszkolnych jest ciągle za mało, a odejście 6-latków nie zmieni ogólnej liczby chętnych, jeżeli Miasto zadba o napływ dzieci młodszych i znikną listy oczekujących na miejsce.
- Etat ma stracić wyłącznie dyrektorka Przedszkola Nr 1 (zgodnie z zapewnieniem Burmistrza), cała obsługa placówki i nauczyciele mają zachować stanowiska pracy. Jednak samorząd nie ma podstaw prawnych do zagwarantowania np. uchwałą tych miejsc pracy (procedura zakłada najpierw wręczenie wypowiedzeń na 3 miesiące przed likwidacją jednostki – tj. 1 czerwca, a następnie o zatrudnieniu obsługi, nauczycieli decydować będzie dyrekcja SP1)?
Czytaj także:
- Konsultacje w sprawie przyszłości Przedszkola nr 1 (fotoreportaż)
- Lekcja demokracji w Cieszynie. Bez burmistrza (opinia)
- Burza w szklance wody? Co kryje się pod słowem 'likwidacja'?
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.