Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

List otwarty do cieszyńskiej Rady Miejskiej. Tydzień według Grzesiczaka 16

Jakiej kultury potrzebują cieszynianie?

Cieszyn, 16 lutego 2014 roku

Szanowny Pan Bolesław Zemła
Przewodniczący Rady Miasta Cieszyna

W związku z Uchwałą Nr XXXI/324/09 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 26 lutego 2009 roku w sprawie ustanowienia Nagród Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury pozwalam sobie tą drogą zaproponować Szanownej Radzie kilka kandydatur – w mojej ocenie – godnych tego prestiżowego wyróżnienia. Smuci mnie tak niewielkie zainteresowanie przyznawaną przez Radę Miejską nagrodą ze strony cieszyńskich organizacji, ludzi kultury i mieszkańców miasta, którzy – jeszcze do 28 lutego - mają prawo do zgłaszania swoich kandydatur. Doświadczenie ubiegłych lat nie napawa optymizmem i trudno uwierzyć, że tym razem przyznawana przez Państwa nagroda może się stać przyczynkiem do dyskusji o kondycji cieszyńskiej kultury. A szkoda.

Kulturyści są z Cieszyna

W mojej ocenie to był bardzo dobry rok dla kultury Cieszyna. Naszych twórców doceniali ogólnopolscy eksperci. Łukasz Dziedzic i Joanna Rzepka-Dziedzic wspólnie prowadzący cieszyńską Galerię Szarą zostali nominowani do tytułu Kulturysta Roku 2013. Kulturysta Roku to honorowy tytuł przyznawany przez dziennikarzy Trójki, którzy byli pełni uznania dla ich "konsekwencji i determinacji w tworzeniu i szefowaniu ważnemu dla lokalnej - cieszyńskiej społeczności – miejscu; za walkę z mitami Polski B i C; za poszukiwania muzyczne i odkrywanie dźwięków tej części kontynentu”. 36-letni Łukasz Dziedzic pod pseudonimem Lugozi wydał swoją debiutancką płytę ciepło przyjętą przez muzycznych krytyków i publiczność.

Cieszyn dyskutuje o relacjach polsko-czeskich

W 2013 roku Cieszyn stał się ważnym miejscem na polu współpracy polsko-czeskiej. Wszystko dzięki – co prawda mieszkającej w Czeskim Cieszynie, ale promującej i rozsławiającej Cieszyn i jego kulturę – Renaty Putzlacher. Popularna poetka, tłumaczka i uniwersytecka wykładowczyni w 2013 roku została wyróżniona prestiżową nagrodą translatorską w kategorii poezja, którą przyznaje „Literatura na Świecie”. Jury doceniło jej pracę nad przekładem książki Jirzi Kolarza „Naoczny świadek. Dziennik z 1949 roku”. Ta sama autorka jesienią wydała swoją książkę „W kawiarni Avion, której nie ma”. To osadzona na pograniczu konwencji reportażu i pamiętnika osobista historia zmagania z tożsamością i pamięcią. Renata Putzlacher napisała niezwykłą książkę, w której mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zapewne odnajdą cząstkę swoich historii i doświadczeń, ale na tyle uniwersalną, by móc zainteresować każdego czytelnika, niekoniecznie związanego z Cieszynem.

Cieszyn znaczy przewodnik

Na szczególną uwagę zasługuje zapewne cykl Czesko-Polskich Salonów Dyskusyjnych „Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem” organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Czeskim Cieszynie oraz Zamek Cieszyn. W 2013 roku w kawiarni Avion i na Zamku Cieszyn gościli najważniejsi polscy i czescy twórcy kultury i eksperci zajmujący się relacjami polsko-czeskimi. Można zaryzykować stwierdzenie, że w 2013 roku Cieszyn i Czeski Cieszyn były jednym z centrów polsko-czeskiego dialogu. To impreza, której skutków nie sposób przecenić. Podobnie zresztą jak przygotowana przez Irenę French i pokazywana w Muzeum Śląska Cieszyńskiego wystawa „Cieszyńska” /”Těšínská” śladami popularnej piosenki Jaromira Nohavicy, którą obejrzało niemal 2000 osób i która promowała nasze miasto choćby w Katowicach.

Ubiegły rok to też czas sukcesów Marcina Żerańskiego, mieszkającego w Cieszynie grafika, autora przewodników i założyciela wydawnictwa Pracownia na Pastwiskach. Nakładem jego oficyny ukazało się już niemal 20 tytułów (przede wszystkim przewodników, ale też i tom poetycki), a przewodnik „Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju” doczekał się już miana kultowego.

Wielki Cieszyn

Jan Patoczka, jeden z największych czeskich filozofów 20 wieku, ukuł koncepcję Wielkich i Małych Czech. Wielkie Czechy to okres w historii czeskiego narodu, kiedy jego kultura i historia były elementem kultury i historii całej Europy. Małe Czechy to czas kulturowego izolacjonizmu, kiedy Czesi zajmowali się jedynie swoimi sprawami, zupełnie za nic mając to co aktualnie działo się w kulturze i historii Europy. Mam nadzieję, że Szanowna Rada Miejska, podobnie jak Jan Patoczka, jest zwolennikiem Wielkiego Cieszyna.

Porozmawiajmy o kulturze w Cieszynie

Oczywiście zaprezentowany przeze mnie subiektywny wybór kandydatur jest pełen braków. Pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na kandydatury bliskie moim pasjom. Oczywiście jestem świadom, że nie uwzględniłem ważnych cieszynian i ich sukcesów dla naszej kultury. Mam wrażenie, że zaproponowane przeze mnie osoby (czy dyrektorzy instytucji) – w mojej ocenie - są często pomijane przy dyskusjach o cieszyńskiej kulturze. Celem tego tekstu nie jest forsowanie tych kandydatów (być może nawet sobie tego nie życzą), ale rozpoczęcie merytorycznej dyskusji o kulturze w Cieszynie i zachęcenie mieszkańców, radnych i przedstawicieli kultury do dyskusji na jej stanem.

Z wyrazami szacunku
Łukasz Grzesiczak

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: