Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lipowe Harbutowice

„Bo tu jest nasz dom rodzinny, sąsiedzi i przyjaciele. Mały punkt na mapie, a dla nas znaczy tak wiele.”- Jest to hasło tegorocznych, jubileuszowych Lipowych Dni Harbutowic, które odbywały się od 10 do 15 lipca.


Harbutowice to wieś położona w Gminie Skoczów. Określenie roku, na którą przypada 500 lat Harbutowic nie było proste. Harbutowice mają dwie daty powstania. Jest to rok 1515 lub 1521. Do uwzględnienia najbardziej zbliżonej daty, wzięto średnią z obu liczb. Według źródeł dzięki Jakubowi Myszko powstały Harbutowice. Myszko chciał usypać staw, ale nie uzyskał pozwolenia od Rady Miasta oraz ówczesnego burmistrza Błażeja Zająca. Wykorzystując obecność księcia, udał się do niego z prośbą o pozwolenie, które utrzymał. 500 lat temu Harbutowice to były tylko stawy i groble. Dzisiaj są to ważne szlaki komunikacyjne, przedsiębiorstwa oraz domy mieszkalne i letniskowe.

Z okazji obchodów zostało zaprojektowane nowe logo, które zostało stworzone przez Pana Karola Śliwkę- wybitnego twórcę grafiki użytkowej, pochodzącego z Harbutowic. Nawiązuje ono do liścia lipy - symbolu sołectwa, dwupasmowej drogi przecinającej miejscowość oraz płynącej przez nią rzeki Wisły.

Podczas tygodnia obchodów w Domu Rolnika można było podziwiać wystawę pt. „Historia 500-lecia Harbutowic”, stworzoną przez Pana Pawła Śliwkę, który zbierał kroniki oraz zdjęcia przez wiele lat. Wystawa zostanie umieszczona w skrzyni na kilkanaście lat, aby ponownie ją otworzyć przy kolejnym jubileuszu. Oprócz wystawy można było wysłuchać kilku prelekcji historycznych dotyczących historii i kultury Śląska Cieszyńskiego, które prowadziła Pani Halina Szotek. W ostatni dzień wielkiego sołeckiego świętowania odbył się festyn, na który został zaproszony Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów” oraz zespół „Lokomotywa Band”. Zabawa trwała do białego rana.

Obchody Jubileuszu nie kończą się na Lipowych Dniach. Już 11 listopada zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca szczególne daty, które każdy mieszkaniec Harbutowic powinien pamiętać. Najważniejszą datą będzie rok 1518 czyli rok powstania Harbutowic. Znajdzie też tu swoje miejsce teraźniejszość - będą tu upamiętnione  bieżące wydarzenia, takie jak obchody 500-lecia.

źródło: ox.pl
dodał: Aleksandra Tyrna

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-24 21:00:21
bronek91: "Harbutowice mają dwie daty powstania. Jest to rok 1515 lub 1521. Do uwzględnienia najbardziej zbliżonej daty, wzięto średnią z obu liczb.(...) Już 11 listopada (...) Najważniejszą datą będzie rok 1518 czyli rok powstania Harbutowic." - cytat Wspaniała inicjatywa i godne nagany fałszowanie historii, bo tak mi pasuje, bo np. som wybory. Datację nie ustalamy bo tak mi pasuje, ale w oparciu o źródła. Widocznie ktoś do swego wyborczego dossie chce dopisać organizację 500 lecia, ładnie wygląda. Już widzę tych wszystkich, którzy będą sądzili, iż miejscowość powstała dokładnie 11 XI 1518, wyborne;) IPN może się uczyć;)
2018-07-25 11:29:12
wyśmienity cwaniaczek: racja bronisław !!!! tępimy wszelkie przejawy kłamstwa, obłudy i "korytostwa", za niedługo każde domostwo będzie organizowało swój festyn dni swojej rodziny aby otrzymać 1000+ od pisiorów :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: