Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lekcja Historii w terenie

We wspaniały sposób postanowili przybliżyć młodzieży historię sprzed stu lat działacze cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Grupki wybranych uczniów z poszczególnych szkół w piątek 26 października wyruszyły na grę terenową, pt.: Śladem Bohaterów #Cieszyn1918", opowiadającą losy przewrotu politycznego i obalenia austriackich rządów w Cieszynie. Z niemieckojęzyczną mapą miasta sprzed stu lat w ręce odwiedzali kolejne punkty, na których z pytaniami i zadaniami czekały na nich postaci historyczne te bardziej znane, takie jak Feliks Hajduk, Gustaw Morcinek, Tadeusz Reger, czy Zofia Kirkor Kiedroniowa, ale też i te mniej znane, o których być może uczniowie właśnie podczas gry dowiedzieli się po raz pierwszy.

 Taka forma nauki historii z pewnością zapadnie im w pamięci lepiej, aniżeli wykład czy prelekcja. Zwłaszcza że sami, aby lepiej poznać atmosferę i realia czasów sprzed stu lat mieli wcielić się w rolę uczniów jedynego wówczas polskiego gimnazjum, którym za bójkę z niemiecką młodzieżą groziła relegacja ze szkoły. - Wszystkie wątki zawarte w grze oparte zostały na wydarzeniach autentycznych, opisanych w pamiętnikach uczestników wydarzeń z początku XX wieku, w tym z 1918 roku – mówi pomysłodawca i główny organizator gry Wojciech Grajewski z PTH. - Mam nadzieję, że dzięki uczestnictwu w grze młodzież poznała lepiej naszą historię, a także zainteresowała się nią na tyle, że będzie samodzielnie dalej pogłębiać swoją wiedzę na ten temat – dodał. A że idea warta jest kontynuacji pozostaje mieć nadzieję, że zarówno Grajewski, który podobne przedsięwzięcie przygotował już 4 lata temu, wówczas nawiązując do wybuchu I Wojny Światowej w 1914 roku będzie kontynuował organizację tego typu gier, jak i znajdzie w tym naśladowców.

Uczestnicy gry odpowiadali na niełatwe pytania z historii Polski i regionu oraz wykonywali zadanie specjalne. Obie te czynności, podobnie jak zadania sprawnościowe były punktowane. W dwóch miejscach na graczy czekały misje wojskowe – mogli wykazać się w musztrze i strzelaniu. Ale także np. wiązali biało-czerwoną kokardę.

Na koniec podajemy zwycięzców gry, choć, jak podkreśla organizator - Tak naprawdę zwycięzcami są wszystkie zespoły, które ukończyły dość wymagającą i męczącą grę, pokonały całą jej trasę i zapoznały się z wiedzą historyczną przekazywaną im na kolejnych punktach.
Udział wzięło dziewięć drużyn reprezentujących sześć cieszyńskich szkół średnich. Z najlepszym wynikiem ukończyły dwie drużyny - reprezentacja LO im. Antoniego Osuchowskiego i zespół z ZSEG im. Macierzy Szkolnej w Cieszynie, zaraz za nimi uplasowała się drużyna ze Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie.

Gra była częścią cyklu akcji edukacyjnych Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Cieszynie, pt. „W poszukiwaniu korzeni. Ślązaków cieszyńskich drogi do Polski”, realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. W realizację gry (w tym ufundowanie nagród) zaangażowało się szereg instytucji, takich jak m.in.: Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy", 3 Bros Hostel, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Cieszynie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Książnica Cieszyńska, Urząd Miasta Cieszyna, ultrapatriot.pl, Zamek Cieszyn oraz placówki szkolne: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie i Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie i wiele osób prywatnych, m.in.: Jerzy Wałga i Krzysztof Fober.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: