Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lasek i łęg zmienią się

Cieszyńskie obszary chronione - Lasek Miejski w Błogocicach i Łęg nad Puńcówką zyskają nowy, rzec można zielony, blask. Wszystko za sprawą projektu pn. „Zielony Cieszyn! Czyli chronimy i wypoczywamy”.

Na środowej sesji Rady Miasta Cieszyna poddane pod głosowanie zostały dwa projekty uchwał:  w sprawie uzgodnienia prac wykonywanych w latach 2023-2027 na potrzeby ochrony przyrody na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lasek Miejski w Błogocicach” oraz bliźniaczej - uzgodnienia prac wykonywanych w latach 2023-2027 na potrzeby ochrony przyrody na terenie użytku ekologicznego „Łęg nad Puńcówką”.

- To są bardzo ważne dokumenty i ja osobiście bardzo się cieszę, że powstały. Został w nie włożony ogrom pracy […] mamy wybitnych fachowców w urzędzie związanych z ta tematyką, dlatego możemy ze spokojem ducha podjąć tu decyzje pozytywnie - mówiła radna Joanna Wowrzeczka: - Apelują do wszystkich środowisk i organizacji pozarządowych, aby zastanowiły się jak edukacyjnie wesprzeć ten rodzaj projektu.

- Te dwa projekty uchwał […] są istotne ze względu na to, co w mieście robimy w zakresie dbania o tereny zielone, rekreacyjne - zauważył Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna i dodał: - Ważne jest też, żebyście Państwo i mieszkańcy mieli świadomość tego, że wszystkie prace, które są planowane na terenie naszych rezerwatów są finansowane w stu procentach ze środków zewnętrznych, natomiast późniejsze ich utrzymanie, pielęgnacja [..] będą finansowane ze środków gminnych.

Zielony Cieszyn!

Obie uchwały są związane z realizacją przez Gminę Cieszyn od 2022 r. projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”. Jednym z zadań tego projektu jest przedsięwzięcie pn. „Zielony Cieszyn! Czyli chronimy i wypoczywamy”, którego zakres obejmuje prace związane z remontem i odbudową ścieżek i innych elementów szlaków komunikacyjnych oraz małej architektury, likwidacją tzw. dzikich przedeptów, eliminacją roślin gatunków inwazyjnych i ekspansywnych, wykonaniem nasadzeń drzew i krzewów, a także wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych wybranych drzew na terenie rezerwatów przyrody „Lasek Miejski nad Puńcówką” i „Lasek Miejski nad Olzą”, użytku ekologicznego „Łęg nad Puńcówką” oraz zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lasek Miejski w Błogocicach”.

Lasek Miejski w Błogocicach

Zgodnie z Uchwałą przyjętą jednogłośnie na środowej (30.08.2023) sesji przez cieszyńskich radnych, na terenie powstałego w 2002 roku zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lasek Miejski w Błogocicach” zaplanowane zostały działania polegające na:

  • stabilizacji nawierzchni ścieżki (tzw. drogi do Trzyńca) oraz uporządkowaniu gospodarki wodami opadowymi,
  • eliminowaniu roślin gatunków inwazyjnych i ekspansywnych, wykonywaniu nasadzeń zacieniających gatunki inwazyjne i ekspansywne oraz wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych drzewostanu

Łęg nad Puńcówką

Na terenie użytku ekologicznego „Łęg nad Puńcówką” zaplanowane zostały działania polegające na eliminowaniu roślin gatunków inwazyjnych i ekspansywnych oraz wykonywaniu nasadzeń zacieniających gatunki inwazyjne i ekspansywne.

Zgodnie z dokumentacją do uchwały na obszarach chronionych Cieszyna m.in. wyremontowany zostanie most nad Młynówką i Puńcówką, przebudowana zostanie balustrada nad Młynówką oraz przebudowane schody Waltera.  Przebudowane zostaną ścieżki, pojawią się elementy dla niewidomych, nowe ławki i kosze.

Prace zawarte w uchwałach mają być zrealizowane do 30 kwietnia 2024 roku.

Szczegółowy zakres prac dostępny jest na stronie: https://cieszynmiasto.esesja.pl/posiedzenie/e623e9c5-7751-4 po kliknięciu w odpowiedni punkt porządku obrad i pobraniu dokumentacji.

 

Zapis wideo sesji TUTAJ

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-03 10:02:49
"tom": ... jak człowiek czyta i ogląda ten projekt, to może dojść do wniosku, że tylko gentelmani o pieniądzach nie mówią a II Zastępca Burmistrza Cieszyna to wyjątek, gdy wspomina o utrzymaniu np. małej architektury. Co do projektu wykonanego przez Firmę PRIMTECH z Tarnowskich Gór, nie specjalistów zachwalanych przez radną z Urzędu, to można odkryć nowy gatunek drewna - na wykonanie ławek - " drewno rodzime" , można chyba przyjąć, że autor miał na myśli również wierzbę i lipę. Poza tymi uwagami, od dawna oczekiwano realizacji, bo pobojowisko w roślinności lasku miejskiego nagromadzone przez dekady i widoczne od strony AL. Łyska, przeraża, nie zaprasza do spacerów ;-)
2023-09-03 10:16:09
Selma: Widzę, że tom nie wie, co to rezerwat. Zasadniczo po rezerwatach się nie spaceruje, więc to, że trochę możemy, jest wyjątkowym przywilejem.
2023-09-03 11:15:20
"tom": ... czyżby Selma, każdy ładny widok zapraszał cię do wchodzenia z butami, czy raczej masz problem ze zrozumieniem. Projekt też przewiduje obrzeża np. z blachy ocynkowanej, jak sądzisz do czego może służyć blach w "rezerwacie" , jak nie do naprawy alejek . "REZERWAT" - szumna nazwa - jak chodziłem do SP był to rezerwat min. Cieszynianki, teraz chyba czosnku niedźwiedziego, którego zapach niesie się aż za granicę. Niestety te miejskie działki zamiast spełniać rolę "REZERWATU" są tylko SIEDLISKIEM ekspansywnych gatunków roślinności, brakuje tylko Barszczu Sosnowskiego, choć jakby dobrze poszukał może by i znalazł;-)
2023-09-03 14:20:19
Pogromca pogromców i cwaniaczków: „Zielony Cieszyn! Czyli chronimy i wypoczywamy”, którego zakres obejmuje prace związane z remontem i odbudową ścieżek i innych elementów szlaków komunikacyjnych oraz małej architektury..." "...mamy wybitnych fachowców w urzędzie związanych z ta tematyką, dlatego możemy ze spokojem ducha podjąć tu decyzje pozytywnie - mówiła radna Joanna Wowrzeczka". No to zobaczymy jakie teraz bedą efekty stabilizacji tzw drogi do Trzyńca (trzynieckiego traktu) bo juz kiedyś coś podobnego szumnie zapowiadali a potem 2 wywrotki szutru nasypali i sukces odtrąbili. Teraz po tym ani śladu, jest jak było ale kasa wzięta. Ciekawe co też dalej z rozwalonymi drewnianymi schodami przy III jazie bo to również wposywałoby się w odbudowę ścieżek i innych elementów szlaków komunikacyjnych. Zrobią czy znowu usłyszymy od Pańci że na razie musimy z tym wytrzymać?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: