Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lampy poświecą całą noc

Oświetlenie uliczne w Jaworzu będzie funkcjonować nieprzerwanie przez całą noc. Nie ma mowy, by zostało wyłączone. Wcześniej z uwagi na oszczędności, były takie plany.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Gmina chce oszczędzać na zużyciu energii, ale nie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. - Lampy będziemy uruchamiać pół godziny po zachodzie słońca i wygaszać pół godziny przed jego wschodem. - wyjaśnił Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. - Chodzi tutaj o bezpieczeństwo nas samych, czyli pieszych i kierowców oraz domostw. Wszelkie oszczędności związane ze zminimalizowaniem zużycia energii powinny w jak najmniejszym stopniu wpływać na komfort i jakość naszego życia. - podkreślił wójt.

Samorządowiec wyjaśnił, że lata 2022 i 2023 to czas niespotykanego dotąd wzrostu kosztów energii elektrycznej, który generuje coraz większe wydatki  z budżetów samorządowych. - W 2021 roku za jedną megawatogodzinę oświetlenia ulicznego płaciliśmy ok. 270 złotych, to w ubiegłym roku było to już 555 złotych (plus VAT), czyli raz tyle w ujęciu rok do roku. Natomiast za prąd w szkołach, ośrodku zdrowia i wszystkich instytucjach gminnych cena wynosiła 598 złotych, czyli o 120% więcej. - podkreślił.

40 % więcej

Okazuje się, że w ramach dwóch ogłaszanych po sobie przetargów na dostawę energii elektrycznej, nie zgłosiła się żadna firma przesyłowa zainteresowana dostawą prądu dla Jaworza. Zgodnie z obowiązującym prawem gmina „wpadła” w tzw. sprzedaż rezerwową oraz cenę maksymalną, która zgodnie z przyjętą przez Sejm RP ustawą wynosi 785 złotych netto.  - W stosunku do 2022 roku w tym roku zapłacimy za prąd odpowiednio ok. 40% i 30% więcej. To nie są wcale małe sumy, gdyż niegdyś liczyliśmy je w setkach tysięcy złotych, a w tym mogą sięgnąć grubo ponad milion… - dodał Radosław Ostałkiewicz.
Receptą na osiągnięcie oszczędności mogą być w tej sytuacji działania, jakie gmina podjęła już w 2019 roku, kiedy zaczęto z Tauronem Nowe Technologie rozmowy na temat kompleksowej wymiany opraw oświetleniowych na nowoczesne, LED-owe.

Sprawę pokomplikowała pandemia Covid-19, ale samorząd wykorzystał ten czas na przygotowanie tzw. audytu oświetlenia ulicznego, sprzedaż ok. 1/3 punktów świetlnych na rzecz Tauronu oraz przygotowanie umowy dotyczącej kompleksowej modernizacji opraw ulicznych. - To niewątpliwie wpłynie na ilość generowanej przez nie energii elektrycznej. Mamy nadzieję, że już w tym roku nie tyle rozpoczniemy to zadanie, ile je finalnie zakończymy. - powiedział wójt.

Świecą nawet w dzień

Wójt zapewnił, że  wszelkie wyłączenia oświetlenia ulicznego związane są z pracami konserwacyjnymi lub wynikają z awarii. - Jeżeli w ciągu dnia jakieś lampy się świecą, może to być spowodowane np. pracami modernizacyjnymi, ale także i zwyczajną awarią. Punkty zapalania naszej sieci oświetleniowej – znajdują się w gestii Tauronu. Jaworze nimi nie zawiaduje. Znakomita ich część jest regulowana zegarami cyfrowymi, ale niektóre z odcinków wciąż są wyposażone w automaty zmierzchowe - co do których wystarczy średnie zachmurzenie słońca i „robi się pstryk”. - wyjaśnił wójt.

Radosław Ostałkiewicz poprosił, aby mieszkańcy w przypadku zauważenia usterki, albo awarii natychmiast kontaktowali się z Urzędem Gminy w Jaworzu, albo Tauronem.

(ach)


źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-24 20:04:26
Ar--Ai: Jaka jest różnica między Polską a Titanikiem? - jak Titanic tonął to miał prąd, światło i węgiel.
2023-01-24 23:44:48
ekonom: a jakie będą opłaty za moc bierną, po wymianie lamp na ledowe?
2023-01-25 12:03:57
marian1951: Więcej lamp , więcej światła całą noc , więcej ingerencji w przyrodę = więcej negatywnych czynników szkodzących faunie zamieszkującej zielone tereny miast. Szczególnie szkodliwe jest białe światło ledowe. Kiedyś miałem ogród pełen ptaków , po wymianie drogowych na ledy , większość działki 26 arów jest doświetlona a ptaków jak na lekarstwo.
2023-01-25 14:01:21
miriam11: Kiedyś chodziło się z kumplami ( i nie tylko ;) ) konsek za chaupy i sie legło na trowie by podziwiać gwiozdy. Teraz próżno gały wytrzeszczać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: