Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 8/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle-Centrum
Pierwszy kościół został wybudowany przez ludność ewangelicką pod koniec XVI wieku. W 1654 roku z rozkazu cesarskiego zamknięto 50 świątyń protestanckich w naszym regionie, a dodatkowo zakazano protestantom odprawiania nabożeństw według ich obrządku. Jednak kościół w Wiśle nie został zamknięty ze względu na trudniej dostępne położenie osady. Przypomniano sobie o nim dopiero... w 1698 roku, gdy w Wiśle zaczęli pojawiać się urzędnicy kameralni w celu zbierania podatków gruntowych. Od tego czasu ludność ewangelicka zbierał się na nabożeństwach potajemnie w górach i nad potokami, m.in. na Szymkowie i w Malince (w jaskiniach w pobliżu Malinowskiej skały). Taka sytuacja miała miejsce do 1782 roku.
Między obecną plebanią a dawną szkołą zborową oznaczoną numerem 75 (w miejscu, gdzie obecnie w Wiśle-Centrum stoi nieczynna studnia), dnia 18 czerwca 1782 roku odbyło się poświęcenie miejsca pod budowę przyszłego domu modlitwy. Potrzebne drewno, żelazo i pewną kwotę na rozpoczęcie prac ofiarowali bezpłatnie arcyksiążę Albrecht Habsburg i jego małżonka Krystyna, właścicielka lasów wiślańskich. Dzięki ich pomocy, drewniany kościół bez wieży został wybudowany w ciągu kilku miesięcy.
W 1818 roku nowo wybrany ksiądz Michał Kupferschmid zdecydował się na zakupienie przez zbór parceli pod własny cmentarz (poprzedni, wybudowany przez ewangelików, administrowany był przez parafię katolicką i grzebano na nim zmarłych obu wyznań). Sześć lat później powstała nowa, murowana szkoła. Jednak najważniejszym wydarzeniem okazała się uchwała o budowie nowego kościoła, ponieważ drugi, drewniany kościół okazał się za mały na potrzeby wiernych. Poświęcenia pięknej, murowanej świątyni dokonał 29 czerwca 1838 roku ks. senior Józef Schimko. Dopiero w latach 1861-1863 wybudowano wieżę i zakupiono dzwony.
Ponad dwadzieścia lat później, do Wisły przybył ks. Jerzy Mrowiec z Górnej Lesznej koło Goleszowa. To właśnie on, w trosce o dzieci z Wisły Centrum zbudował nową szkołę z pięknym mieszkaniem dla nauczyciela. Przyczynił się również do wybudowania placówki w Malince. Dom parafialny w Wiśle Centrum z salą konfirmacyjną, mieszkaniem dla księdza i lokalami sklepowymi powstał dzięki zapobiegliwości ks. A. Wantuły w 1935 roku. Trzy lata później, z okazji 100-lecia wybudowania i poświęcenia kościoła dokonano renowacji wnętrza. Z zewnątrz położono jasne tynki. Dach kościoła pokryto blachą cynkową (co ułatwiło konserwację). W kościele zainstalowano światło elektryczne oraz wybudowano piękny witraż za ołtarzem, zaprojektowany przez A. Ciompę z Krakowa, na którym przedstawił wizerunki św. apostołów Piotra i Pawła.
Przy parafii w Wiśle działa (od 1928 roku) Chór Parafialny, a także Chór Dziecięcy i zespół Młodzieżowy. Także tutaj znajduje się oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, pracujący z dziećmi i młodzieżą w grupach zajęciowych, tworzący grupy integracyjne, a także wydający publikacje, m.in. biografie wiślańskich księży. Parafia posiada własną księgarnię (ap. Piotra). Na stronie internetowej odnajdziemy archiwalne kazania (z lat 2012 do najnowszych) w formacie mp3.
Plan nabożeństw dostępny jest na stronie głównej parafii (zakładka "Start"). Kancelaria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00, a także w niedzielę do godziny 11:00. Proboszczem jest ks. Waldemar Szajthauer, zaś wikariuszem ks. Łukasz Ostruszka.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle-Centrum
ul. 1 Maja 49
43-460 Wisła
tel. (33) 855 24 90
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.