Kim był kpt. Karol „Radwan” Trojanowski?
Święs wyjaśnił, że niewiele zachowało się dokumentów dotyczących bohatera wykładu. A to, co o nim wiadomo, nie zawsze jest weryfikowalne. I nie zawsze jednoznaczne. - Jego życiorys jest gotowym scenariuszem na film szpiegowski – stwierdził prelegent.
– Nie ma swojego biogramu na Wikipedii, ani w Elektronicznym Słowniku Biograficznym Śląska Cieszyńskiego, gdzie można znaleźć ponad 8 tysięcy nazwisk. To zadziwiające, że ta postać jest tak mało znana, biorąc pod uwagę, że była niezwykle ważna w środkowym okresie II wojny światowej. Była to jedna z najważniejszych figur polskiej konspiracji, której schwytanie było dla interesów militarnych III Rzeszy istotniejsze, niż złapanie samego dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego – zauważył Święs.
Kapitan Karol Trojanowski „Radwan” był kierownikiem referatu zachodniego wywiadu ofensywnego „Stragan” Oddziału II KG AK. Czy był zdrajcą? Czy tylko nie był w stanie podołać presji Gestapo, gdy wpadł zdradzony przez innych? Na te i wiele innych pytań Święs starał się znaleźć odpowiedzi. To, czego doszukał się w trakcie kwerendy w różnych archiwach ujął wcześniej w artykule opublikowanym w „Kalendarzu Cieszyńskim” 2015. Kto chciałby dowiedzieć się więcej o tej tajemniczej postaci, cały artykuł autorstwa Wojciecha Święsa przeczytać może tutaj.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.