Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kim był kpt. Karol „Radwan” Trojanowski?

Kim był kpt. Karol „Radwan” Trojanowski? O tym dowiedzieli się słuchacze Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego ZG PZKO podczas niedawnego, majowego wykładu. Prelegentem, który przybliżył tą bardzo tajemniczą postać polskiej konspiracji okresu II wojny światowej był Wojciech Święs.

Święs wyjaśnił, że niewiele zachowało się dokumentów dotyczących bohatera wykładu. A to, co o nim wiadomo, nie zawsze jest weryfikowalne. I nie zawsze jednoznaczne. - Jego życiorys jest gotowym scenariuszem na film szpiegowski – stwierdził prelegent.
– Nie ma swojego biogramu na Wikipedii, ani w Elektronicznym Słowniku Biograficznym Śląska Cieszyńskiego, gdzie można znaleźć ponad 8 tysięcy nazwisk. To zadziwiające, że ta postać jest tak mało znana, biorąc pod uwagę, że była niezwykle ważna w środkowym okresie II wojny światowej. Była to jedna z najważniejszych figur polskiej konspiracji, której schwytanie było dla interesów militarnych III Rzeszy istotniejsze, niż złapanie samego dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego – zauważył Święs.

Kapitan Karol Trojanowski „Radwan” był kierownikiem referatu zachodniego wywiadu ofensywnego „Stragan” Oddziału II KG AK. Czy był zdrajcą? Czy tylko nie był w stanie podołać presji Gestapo, gdy wpadł zdradzony przez innych? Na te i wiele innych pytań Święs starał się znaleźć odpowiedzi. To, czego doszukał się w trakcie kwerendy w różnych archiwach ujął wcześniej w artykule opublikowanym w „Kalendarzu Cieszyńskim” 2015. Kto chciałby dowiedzieć się więcej o tej tajemniczej postaci, cały artykuł autorstwa Wojciecha Święsa przeczytać może tutaj.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-18 20:07:32
Ireczczek63: DOBRA WIĘCEJ INFO
2022-05-18 20:07:32
Ireczczek63: DOBRA WIĘCEJ INFO
2022-05-18 20:07:32
Ireczczek63: DOBRA WIĘCEJ INFO
2022-05-19 12:33:46
Tustela: bardzo ciekawe, trzeba by zapytać jednego z członków rodziny" Grota" który mieszka niedaleko Cieszyna czy coś więcej nie wie na temat "Radwana"?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: