Kiedyś brakowało chętnych... dzisiaj Zespół rozkwita
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej to nie tylko piękne pieśni, wspaniałe tańce i barwne stroje... ale to także ciężka praca, wiele godzin prób, systematyczność. Podsumowując tu przyjemność, łączy się z obowiązkiem.
Każdego roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej poszukuje osób, które zasilą jego szeregi. 4 września tego roku ruszył kolejny nabór do grup dziecięcych. Warunkiem przyjęcia dziecka do Zespołu, było ukończenie 5 roku życia. Frekwencja dopisała, zgłosiło się wielu chętnych dzięki którym powstała nowa grupa. - W naborze wzięło udział blisko 50 dzieci. Wrzesień, czyli miesiąc próby zweryfikował chętnych, w efekcie przyjęliśmy do grupy dziecięcej 25 dzieciaków – mówi w rozmowie z portalem ox.pl Karolina Małysz, która funkcję dyrektora Zespołu pełni od 1 czerwca 2005 roku - Do grupy dorosłej nie ogłaszaliśmy naboru, czekając na rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim. Okazało się, że tu również los nam sprzyja, dołączyły do nas kolejne osoby. W chwili obecnej grupa taneczna liczy 14 panów i 22 panie. Z tej frekwencji jesteśmy bardzo zadowoleni, zwłaszcza mając na uwadze czasy, gdy w grupie występowało zaledwie kilku mężczyzn.
Dzisiaj można mówić o rozkwicie Zespołu, a jeszcze pięć lat temu problemów ze składem nie brakowało. - Przyjmowanie jakichkolwiek zleceń na koncerty stało wtedy pod ogromnym znakiem zapytania. Ze względu na brak tancerzy lub brak dyspozycyjności, która wiązała się z pracą zawodową bądź innymi zajęciami nie zawsze wiedzieliśmy, czy aby na pewno będziemy w stanie wszystko pogodzić... - dodaje K. Małysz.
Dzisiaj Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej to łącznie ponad 200 osób. - Dziecięca grupa liczy 110 osób, kapela dziecięco-młodzieżowa 15 osób, grupa taneczna 36, chór jubileuszowy 35 osób i kapela 12 osób – wylicza dyrektor ZPiTZC.
Kadra wyznaje zasadę - podstawą – bazą...są dzieci. W tej chwili w naborze widać płynność, część dzieci kończąc czwartą grupę przechodzi dalej. Można powiedzieć, że dorosły zespół aż w 90% został wykształcony w dziecięcym zespole. Co jeszcze zmieniło się w ciągu ostatnich lat ? Wzrosła również ilość koncertów, dzieciaki nie występują już tylko raz w roku, jak miało to miejsce wcześniej. Zespół wzbogacił się również o nowe stroje dziecięce - Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Kaszubskie.
Zmiany, zmiany...
Po śmierci pani Grażyny Stawarskiej wieloletniego choreografa funkcję przejęła Dorota Siedlecka-Dominiak. - Osoba młoda wiekiem, ale z ogromnym doświadczeniem. Efekty jej pracy już widać, przyciąga młodzież swoim sposobem bycia i swoimi umiejętnościami... - dodaje dyrektor ZPiTZC.
Zespół to jednak nie tylko życie sceniczne, ale również wspólne spotkania, wyjazdy, zgrupowania... - W tym roku planujemy zorganizować dla całego grona wigilijne spotkanie. Jesteśmy aktualnie na etapie szukania osób, które pomogą nam w tym ogromnym przedsięwzięciu – dodaje pani Karolina.
Grupa rozrasta się, przybywa członków... Siedziba przy ul. Ks. Trzanowskiego 2 staje się coraz mniejsza i od wielu lat pozostawia wiele do życzenia. Niestety na razie widoków na jej zmianę nie ma. - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej to ważny element kultury naszego miasta, jest to jednostka miejska finansowana z budżetu miasta. Brak sali do prób Zespołu jest niewątpliwie dużym problem dla jego członków, jednak Gmina nie posiada obecnie możliwości finansowych, aby zrealizować taką inwestycję – informuje portal ox.pl Edyta Subocz, rzecznik prasowy UM w Cieszynie.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.